Dacia Mioveni revine și câștigă

21 Mar. 2009, 15:37 Seria 2

Echipa argeșeană a reușit a doua victorie din retur după ce în etapa a 2-a a câștigat cu 1-0 în fața lui FCM Târgoviște. Argeșenii s-au impus cu 2-1 în fața lui FC Bihor prin golurile marcate de Enache (53) și Neagu (58). În prima repriză Ionescu și Dumitrescu au ratat cateva ocazii imense din poziții de singur cu portarul, în timp ce Muscă de la oaspeti a fost la un pas să deschidă scorul în min 31 după ce a reluat milimetric pe lângă bară după un corner. Totuși deschiderea de scor s-a produs în min 40, FC Bihor marcând prin Jefferson, care a reluat în plasă pe lângă portar după o centrare venită de pe partea stângă. La pauză antrenorul Daciei, Iordan Eftimie și-a muștruluit serios elevii la vestiare, iar aceștia au ieșit deciși pe teren. Tehnicianul gazdelor a făcut și 3 schimbări inspirate în primele 20 de min ale celui de-al doilea mitan și superioritatea galben-verzilor din teren a fost concretizată și pe tabelă. Mai întâi Enache a egalat cu o lovitura de cap din careu, iar apoi Neagu peste 5 min a adus Dacia în avantaj cu un șut din 6 m fiind găsit liber de Cl. Ionescu. Până la final acesta din urmă a mai ratat două ocazii imense de unu la unu cu portarul,dar a reușit doar să îl remarce pe Szasz. La finalul meciului, antrenorul Daciei a declarat: “ Am făcut un meci bun, și caracterul baieților s-a văzut. Am  reușit să revenim după ce am fost conduși cu 1-0 la pauză și rezultatul obținut este unul foarte bun pentru noi.”