CSM a câștigat dintr-un penalty în duelul Olteniei

Liga2.ro 05 Apr. 2009, 10:30 Seria 2

Stadionul „Zăvoi” s-a pregătit duminică de derby-ul Olteniei cu două prezențe de marcă în tribune. Cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor, Gheorghe Hagi, și cel mai bun portar din lume la handbal feminin, Luminița Huțupan, au urmărit echipa care din 2005, de când a promovat în Liga a II.-a, tot forțează accederea pe prima scenă, CSM Rm. Vâlcea.

Elevii lui Artimon și-au continuat forma bună a rezultatelor din retur, iar după victoria de ieri în fața Drobetei au ajuns pe poziția secundă, cu 44 de puncte, loc care le asigură prezența în Liga I, dacă vor rămâne așa până la finalul campionatului.

Chiar dacă nu au strălucit, vâlcenii au întâlnit și un adversar foarte bine închegat în linia defensivă. Drobeta, anunțată din iarnă ca o contracandidată la promovare, s-a stins ușor, mai ales după demisia lui Eugen Neagoe și a ultimelor rezultate. Ieri a jucat la 0-0, reușind să își creeze prima ocazie abia în minutul 65, prin Amzucu.

Împinși de la spate de un public dornic să își vadă orașul din nou în Liga I după o absență îndelungată, vâlcenii au reușit să câștige, grație unui penalty acordat în minutul 79 de Mugurel Drăgănescu, după ce Stromajer a țintit mâna lui Mitic. Câju a profitat din plin, aducând gruparea din Zăvoi mai aproape de o promovare în Liga I.

La final, suporterii i-au scandat numele lui Hagi, considerând că dacă „Regele” n-ar fi fost în tribune, Vâlcea n-ar fi câștigat norocos.

Partida va fi difuzată înregistrat de la ora 13.00 pe sport.ro

COMENTARIUL LIVE – CSM Râmnicu Vâlcea – Drobeta Turnu Severin 1-0

Min. 90 Fluier final. CSM Râmnicu Vâlcea câștigă la limită partida cu Drobeta, scor 1-0 și urcă pe poziția secundă, cu 44 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul FCM Târgu Mureș

Min. 80 GOOL Vâlcea! Câju transformă lovitura de pedeapsă. CSM deschide scorul în finalul partidei

Min. 79: Stromajer șutează spre poartă, Mitic oprește balonul cu mâna, în careu. Arbitrul dictează penalty pentru CSM.

Min. 75: Vâlcea face si ea ultima schimbare, iese Sg. Popescu și intră Roszel

Min. 72: Gărgălie șutează de la 18 m, dar portarul Perianu respinge în corner

Min. 69: Drobeta face ultima schimbare, iese Mouthino, intră Jenaru

Min. 65: Corner pentru Drobeta de pe partea stângă, mingea este trimisă în careu, de unde Amzucu trimite cu capul, puțin peste poartă

Min. 62: A doua schimbare la gazde. Iese Săceanu, intră Gârlă

Min. 54: Prima schimbare și la Vâlcea, D. Orac în locul lui I. Popa

Min. 48: Ocazie CSM. I. Popa centrează de pe dreapta în careu, iar R. Dobre reia cu capul, dar mingea lovește transversala

Min. 46: A doua schimbare la Drobeta. Iese C. Crișan și intră N. Poenaru

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză la Râmnicu Vâlcea, cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0

Min. 37: Drobeta face prima schimbare, în locul lui Roșianu intră A. Stroe

Min. 37: Până în acest minut, Drobeta nu a avut încă nici o ocazie de poartă

Min. 34: I. Popa șutează din interiorul careului, dar Hârșu reține fără probleme

Min. 27: R. Dobre paseză în fața porții, iar Câju, singur cu Hârșu, reia din cădere peste poartă

Min. 20: Încă nu s-a expediat niciun șut pe spațiul porții

Min. 14: Început anost de partidă, fără nicio fază de poartă

Min. 1: A început partida! La acest meci este prezent și Gheorghe Hagi, care se află la Vâlcea cu ocazia desfășurării „Cupei Hagi”

CSM Râmnicu Vâlcea:  Perianu – Pasăre, C. Dinu (cpt.), Vișa, Goge – I. Popa, Săceanu, Sg. Popescu, R. Dobre – Câju, Stromajer.  Antrenor: Alin Artimon. Rezerve: Rusandu, Mihuț, Kutlacik, Roszel, D. Orac, Gârlă, D. Pârvu

Drobeta Turnu Severin: Hârsu – Roșianu, Amzucu (cpt.), Ignat, Epure – Mitic, Gărgălie, Moutinho, I. Păun – C. Crișan, Bârza. Rezerve: Antrenor: Vasile Mănescu. Rezerve: A. Barbu, A. Stroe, A. Dicu, Jenaru, N. Poenaru, I. Ivan, Tobă