Rareș Pop a parat un penalty, însă Unirea Dej a pierdut amicalul cu CFR Cluj, cu câte un gol primit pe repriză

Marius ANGHEL 15 Oct. 2023, 16:15 Liga 2

Unirea Dej a avut un amical de lux programat la finalul acestei săptămâni. Trupa clujeană care s-a despărțit la începutul săptămânii de antrenorul Dacian Nastai încă nu și-a numit un nou ”principal”, însă a disputat un joc test cu multipla campioană CFR Cluj.

Partida desfășurată la Cluj-Napoca s-a încheiat cu victoria prim-divizionarei la scorul de 2-0.

Unirea Dej a încasat câte un gol pe repriză și a pierdut amicalul cu CFR Cluj

Trupa din Gruia antrenată de italianul Andrea Mandorlini a înscris câte un gol pe repriză în testul cu Unirea Dej.

În minutul 30, Claudiu Zamfirescu a comis un fault în careu asupra lui Fică și arbitrul a indicat penalty pentru CFR. Jefte Betancor a executat de la punctul cu var, portarul Rareș Pop, intrat de câteva secunde pe teren, a reușit să respingă, dar Luka Juricic a urmărit mingea și a trimis în plasă.

În partea secundă, în minutul 55, în urma unui contraatac, același Juricic a dublat avantajul clujenilor cu o reluare din 5 metri, după o pasă excelentă în fața porții a lui Otele.

Dacă CFR Cluj a ținut secret lotul de jucători utilizați în acest amical, Unirea Dej și-a respectat suporterii și a comunicat fotbaliștii folosiți. În primul 11 au intrat: Cl. Chindriș – Zamfirescu, D. Pop, Kereki, Negrea, Vl. Mitrea, Chira (cpt.), Ad. Pop, Blaj, Golda, Piftor. În repriza secundă au fost folosiți toți jucătorii de pe bancă: R. Pop, Anca-Trip – Fulga, Ciocan, Pruteanu, Vl. Stancovici, Georgiu și Zanc.

Echipa din Dej a fost condusă de pe margine la acest test de antrenorul secund Eusebio Șuvagău, cel care asigură interimatul după despărțirea clubului de către Dacian Nastai.

Unirea Dej joacă la Miercurea Ciuc în etapa a 10-a a Ligii 2

Unirea Dej ocupă locul 18 din 20 în Liga 2 după nouă etape, cu 7 puncte acumulate până acum. În runda a 10-a, echipa joacă sâmbătă, de la ora 11:00, în deplasare la FK Miercurea Ciuc (locul 14, 10 puncte).

De partea cealaltă, CFR Cluj se află pe locul 2 în SuperLigă, cu 26 de puncte acumulate în 12 etape. În runda a 13-a joacă luni, de la ora 21:00, pe teren propriu, cu SC Oțelul Galați (locul 9, 14 puncte).