S-a încheiat perioada de transferuri din această iarnă! CSM Slatina rămâne singurul club fără nicio mutare. Venirile și plecările înregistrate la FRF de celelalte echipe din Liga 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Feb. 2021, 11:35 Actualizat: 09 Feb. 2021, 11:35 Liga 2
S-a încheiat perioada de transferuri din această iarnă! CSM Slatina rămâne singurul club fără nicio mutare. Venirile și plecările înregistrate la FRF de celelalte echipe din Liga 2

Perioada de transferuri din această iarnă în fotbalul românesc s-a încheiat luni noapte, urmând ca după aceea cluburile să poată legitima doar jucători care sunt liberi de contract cel târziu din data de 8 ianuarie 2021.

Față de acum o săptămână, când cluburile din Liga 2 legitimaseră la FRF doar 42 de jucători achiziționați în această perioadă, iar Viitorul Pandurii Târgu Jiu, SCM Gloria Buzău, CS Mioveni, CSM Slatina, Fotbal Comuna Recea şi Pandurii Târgu Jiu nu înregistraseră nicio noutate, după încheierea perioadei de transferuri singura echipă fără transfer perfectat este CSM Slatina.

Numărul venirilor și plecărilor în loturile celor 20 de echipe rămase în Liga 2, fiindcă Turris Oltul și-a anunțat oficial retragerea, s-au mărit simțitor față de acum o săptămână.

LISTA TRANSFERURILOR anunțate oficial de FRF:

U CRAIOVA 1948 SA – antrenor Ovidiu Stângă (nou)
Sosiri: Ad. Voicu, D. Ispas (ambii Turris-Oltul), Luboya (Comuna Recea), M. Enache (ACSO Filiaşi, revenit)
Plecări: M. Avram (CS Afumaţi), Albăstroiu (ACSO Filiaşi), Al. Munteanu (FC Voluntari, revenit)

VIITORUL PANDURII – antrenor Flavius Stoican
Sosiri: Căt. Pîrvulescu, Buleică (ambii Turris-Oltul), Ţegle* (Universitatea Craiova via Turris-Oltul), Buţurcă, Vulpe (ambii ACSO Filiaşi), Gunie (Luceafărul Oradea, revenit)
Plecări: Dunca (FC Petrolul Ploieşti), Paunchici* (CSC Ghiroda via UTA Arad), Fl. Lungu* (Luceafărul Oradea), Core* (Minaur Baia Mare)

FOTBAL CLUB RAPID – antrenor Nicolae Grigore
Sosiri: Bg. Barbu* (AS Natandi, ”U” Cluj), Oct. Ursu, H. Moldovan, Al. Ioniţă (toţi UTA), Devenish-Meares (Bucharest United), Žunić (CFR Cluj), Florică*, Cip. Popescu*, Val. Mărgărit* (toţi Metropolitan Estudiantes), S. Iosif (ASU Poli)
Plecări: Fică (CFR Cluj, revenit, Comuna Recea), Ţîră (FK Suduva), Al. Pop (Minaur), Al. Dulca (CSM Reşiţa), Mocioacă* (Viitorul Dăeşti), R. Crişan* (Dunărea Călăraşi via Astra), Lefter* (CS Hunedoara), Bg. Manole (Sporting Piteşti, Concordia Chiajna), Tib. Coman* (CS Mioveni)

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – antrenor Cristian Pustai
Sosiri: Cr. Puşcaş (Turris-Oltul), Kanda (Concordia Chiajna), R. Crişan* (AFC Astra via Fotbal Club Rapid), L. Tache (SC Dinamo 1948)
Plecări: Zaluschi (Minaur Baia Mare)

ASU POLI TIMIŞOARA – antrenor Dan Alexa
Sosiri: R. Rus (Comuna Recea), Cioinac (Turris-Oltul), Cristodulo (Fortuna Becicherecu, revenit), Bâte, Bocşan (ambii CSC Ghiroda, primul revenit), G. Păduraru (Ripensia), Ehling, Velcan, Huminic, Bîrlovean, Gaşpar, V. Ursu (toţi Fortuna Becicherecu, reveniţi)
Plecări: Bg. Vasile (Unirea 04 Slobozia), Al. Popescu (Aerostar), R. Toader (FCSB, revenit), Cristodulo (CSM Reşiţa), Bâte* (Fortuna Becicherecu), Velcan* (CSC Ghiroda), Vidrăsan* (Unirea Ungheni), S. Iosif (Fotbal Club Rapid)

AS FC U CLUJ – antrenor Constantin Enache
Sosiri: D. Açka, Chacana (ambii Poli Iaşi), A. Răuţă (Petrolul Ploieşti), R. Sburlea* (Kids Tâmpa)
Plecări: Bg. Barbu (AS Natandi), Segev* (Aerostar), Roskopf (Cavalry FC), Tamaș (FC Voluntari), Vâtcă (Viitorul Şelimbăr), Mâneran* (Unirea Ungheni)

METALOGLOBUS – antrenor Gabriel Manu
Sosiri: Potecea (Tunari), Botic* (SC Delta via FC Petrolul Ploieşti), Aguinaldo (Real SC)
Plecări: Kassabji (FC Voluntari, revenit), Iul. Răduţă (Mostiştea Ulmu), Simionescu*, Dunca*, Al. Radu* (toţi CSO Plopeni)

AFK CSIKSZEREDA – antrenor Valentin Suciu
Sosiri: A. Mészáros (SKF Sered – definitiv), K. Pál, Simó (ambii ZTE, reveniţi)
Plecări: Eder González (Sepsi), Haberkon (FC Rieti), K. Pál (Sepsi), N. Janos, Simó* (toţi AFC Odorheiu Secuiesc), B. Antal* (KSE Tg. Secuiesc)

FC PETROLUL PLOIEŞTI – antrenor Viorel Moldovan
Sosiri: Slv. Pană, Bărboianu (ambii Turris-Oltul), Vl. Mitrea* (Sepsi), Arnăutu* (Concordia Chiajna), V. Lică (AFC Farul), R. Moise* (AFC Astra), Dunca (Viitorul Pandurii)
Plecări: R. Matiş (FC Viitorul, revenit), A. Răuţă (U Cluj), Al. Dumitru (SC Delta, revenit), S. Diarra* (Unirea Slobozia), Levy (Hapoel Umm al-Fahm), F. Bodea* (Someşul Dej), Botic* (SC Delta, Metaloglobus), Bryan Mendoza* (AFC Botoșani, Comuna Recea)

SCM GLORIA BUZĂU – antrenor Ilie Stan
Sosiri: Gh. Andronic (Speranţa Nisporeni), Socol (CSM Rm. Sărat), Poştoarcă (Dacia Unirea Brăila), Vîrtej (CS Afumaţi)
Plecări: Piftor (Ripensia), Huiban (CSA Steaua), Dumea (ACSM Poli Iaşi, revenit)

CS MIOVENI – antrenor Alexandru Pelici
Sosiri: Călinoiu (Unirea Bascov, revenit), And. Panait, Şerbănică (ambii Campionii FC Argeş), Ducan* (FCSB via Turris-Oltul), M. Şerban* (Universitatea Craiova via Academica Clinceni), Blănaru (Turris-Oltul), L. Alexandrescu (Daco-Getica), Tib. Coman* (Fotbal Club Rapid)
Plecări: Traşcu* (Unirea 04 Slobozia), Velblum (Bnei Yehuda Tel Aviv FC, revenit), J. Cozma* (Huşana Huşi via Campionii FC Argeş), Val. Sima* (Ştiinţa Miroslava), Călinoiu* (Unirea Bascov), F. Constantin (Unirea Bascov, revenit)

AFC FARUL – antrenor Daniel Florea
Sosiri: Damaşcan, Liv. Mihai (ambii Turris-Oltul), Vl. Rusu* (Viitorul Pandurii via Turris-Oltul), M. Savu* (Star Sport Argeş), Gîsă (Turris-Oltul)
Plecări: V. Lică (FC Petrolul Ploieşti)

CSM REŞIŢA – antrenor Alin Minteuan
Sosiri: Cl. Matiş (ACS Poli), Sg. Borz* (Viitorul Cluj), Al. Sima* (FC Viitorul, ex Turris Oltul), Veca (SG Bornheim 1945 Grün-Weiss), Cristodulo (ASU Poli), Al. Dulca (Fotbal Club Rapid)
Plecări: Vasiu (CSM Deva), Luc. Costache (Condal CF), Rasoveanu* (Pandurii Lignitul via Campionii FC Argeş), I. Găman*, Dalea*, L. Spînu* (toţi Progresul Ezeriş)

RIPENSIA TIMIŞOARA – antrenor Cosmin Petruescu
Sosiri: Piftor (SCM Gloria Buzău), Pădurariu* (ACS Poli via CSC Ghiroda), Mikloş jr *(CSC Dumbrăviţa)
Plecări: Mociu (AFC UTA), Burdeţ (Comuna Recea), Ad. Neacşu (CS Hunedoara), G. Păduraru (ASU Poli)

CSM SLATINA – antrenor Dinu Todoran (nou)
Sosiri: –
Plecări: –

CONCORDIA CHIAJNA – antrenor Claudiu Niculescu (nou)
Sosiri: Gab. Deac (Campionii FC Argeş), Bg. Manole (Sporting Piteşti, Rapid), Obedeanu, Mişu (ambii Mostiştea Ulmu, reveniţi), I. Păun (Flacăra Moreni, revenit), Butoiu* (Star Sport Argeş via Turris-Oltul), Pădureţ (AFC Astra)
Plecări: Arnăutu* (FC Petrolul Ploieşti), Isvoranu* (CS Tunari), Şt. Cîrjan (FC Romania), Nsiah (CSA Steaua), Kanda (Dunărea Călăraşi), Mişu* (Metalul Buzău), Safsaf (Rapide Club Oued Zem)

COMUNA RECEA – antrenor Florin Fabian (nou)
Sosiri: Batin (liber), Burdeţ (Ripensia), Fică* (CFR Cluj, ex Rapid), Bryan Mendoza* (AFC Botoşani via FC Petrolul Ploieşti), Gal (Pandurii Lignitul)
Plecări: Luboya (U Craiova 1948 SA), R. Rus (ASU Poli), Vl. Opriş (Sportul Şimleu), Dav. Simion (Şomcuta Mare)

UNIREA 04 SLOBOZIA – antrenor Adrian Mihalcea (nou)
Sosiri: Ciobanu-Vanghele (Academica Clinceni), Bg. Vasile (ASU Poli), Traşcu* (CS Mioveni), Ciofu* (Poli Iaşi), S. Diarra* (FC Petrolul Ploieşti), Őzkara*, D. Radu* (ambii FC Voluntari), Afalna* (Şomuz Fălticeni)
Plecări: G. Tudor (Dacia Unirea Brăila via Victoria Traian), R. Mihalache (CSM Ceahlăul), Unguru (Gilortul), Al. Muscă (CS Hunedoara), Dumbrăvean (Unirea Ungheni)

AEROSTAR BACĂU – antrenor Daniel Munteanu
Sosiri: D. Munteanu (CSM Focşani 2007), Al. Popescu (ASU Poli), Segev* (U Cluj), Vişinar (Foresta, revenit)
Plecări: Al. Iul. Zaharia (Poli Iaşi, revenit), M. Chelaru (Bradu Borca), Tirla* (Minaur Baia Mare via U Cluj), Vişinar* (Bucovina Rădăuţi)

PANDURII LIGNITUL – antrenor Călin Cojocaru
Sosiri: Răchişan (SR Municipal Braşov), Rasoveanu* (Campionii FC Argeş via CSM Reşiţa), D. Filip (Cermei), C. Corduneanu (Ştiinţa Miroslava)
Plecări: Remacle (FC Voluntari), Cuţitoiu* (ACSO Filiaşi), L. Gheorghe* (Gilortul), Tănăsoiu* (Şomuz Fălticeni), Iul. Ştefan (Academica Clinceni), Cornicioiu (ACSO Filiaşi), Gal (Comuna Recea), Al. Vasilescu (Axiopolis)

TURRIS-OLTUL şi-a anunţat retragerea din competiţiile FRF
Plecări: Damaşcan, Liv. Mihai, Vl. Rusu* (toţi AFC Farul, ultimul via Viitorul Pandurii), Al. Nicola, Ad. Niţă (ambii FCSB, reveniţi), Haită (FC Viitorul, revenit), Fl. Mitrea (Chindia), Cr. Puşcaş (Dunărea Călăraşi), Ad. Voicu, D. Ispas (ambii U Craiova 1948 SA), Slv. Pană, Bărboianu (ambii FC Petrolul Ploieşti), Bg. Matei (Minaur), Sălcianu (CSM Reşiţa), Al. Sima* (CSM Reşiţa via FC Viitorul), Cioinac (ASU Poli), Căt. Pîrvulescu, Buleică, Ţegle* (toţi Viitorul Pandurii, ultimul via Universitatea Craiova), Al. Păun* (Academica Clinceni via Star Sport Argeş), Butoiu* (Concordia Chiajna via Star Sport Argeş), Ducan* (CS Mioveni), Blănaru (CS Mioveni), Gîsă (Farul)

Notă: cu * sunt marcaţi jucătorii care sunt împrumutaţi

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Feb. 2021, 11:35 Actualizat: 09 Feb. 2021, 11:35 Liga 2
Pe aceeași temă