Ștefan Pacionel, surprinzător de direct după Dinamo – Steaua: ”Am fost peste ei tot meciul și drept dovadă am câștigat”. Ce a spus despre incidentele din tribune

Andrei PASCU, Andrei PREOTU 10 Sep. 2022, 16:25 Liga 2

Ștefan Pacionel a avut o reacție directă după ce Steaua a câștigat cu Dinamo (scor 2-1). Jucătorul învingătorilor a afirmat, surprinzător în comparație cu discursul pe care l-a avut Daniel Oprița, că el și colegii au dominat derby-ul de pe Arena Națională.

Dacă antrenorul a remarcat un joc mai puțin reușit al elevilor săi în prima parte, Ștefan Pacionel a fost categoric în declarații, poate subiectiv. A fost convins că Steaua a meritat să se impună, pentru că Dinamo a fost inferioară.

Ștefan Pacionel, surprinzător de direct după Dinamo – Steaua: ”Am fost peste ei tot meciul și drept dovadă am și câștigat”

În vârstă de 23 de ani, mijlocașul s-a aflat pe lista marcatorilor în duelul cu ”câinii” și a fost bucuros de reușită, a doua a sezonului pentru el. Și-a mai trecut numele pe lista marcatorilor și în duelul cu CSC Dumbrăvița, câștigat cu scorul de 3-0.

Mă bucur că am reușit să înscriu, că am câștigat derby-ul și suntem sus în clasament. E ceva mare pentru noi și pentru suporteri, am vrut mult victoria și mă bucur că am reușit să câștigăm.

Am fost peste Dinamo tot meciul și drept dovadă am și câștigat. Trebuia să fim mai agresivi în prima repriză, să nu dăm spații… cam asta a fost. Însă, în repriza a doua am dominat și am întors scorul”, a spus Ștefan Pacionel la finalul confruntării.

Ștefan Pacionel n-a fost atent la incidentele din tribune

Deși pe Arena Națională au fost incidente din pricina fanilor celor două echipe, jucătorul Stelei a afirmat la interviuri că atenția nu i-a fost atrasă de cele întâmplate în tribune. Asta deși, modul în care s-au comportat suporterii, la un pas de bătaie, a ieșit în evidență.

Nu m-am uitat la ce s-a întâmplat în tribune, noi suntem jucători, ne facem treaba pe teren. Nu avem treabă cu ce se întâmplă în tribune”, a mai afirmat Ștefan Pacionel.

Ștefan Pacionel a marcat, deja, mai mult decât în sezonul trecut

Ștefan Pacionel a jucat în toate cele șase meciuri ale Stelei din acest start de Liga 2, dar și-a depășit deja realizările din stagiunea trecută. În 2021-2022, deși a prins nu mai puțin de 21 de partide, nu a reușit să marcheze vreun gol. În acest campionat are deja două reușite.