Steaua suferă primul eșec în Liga 2, la Dej. Unirea a profitat că Bărbulescu și-a lăsat echipa în inferioritate și a întors rezultatul

Marius ANGHEL 11 Sep. 2021, 17:25 Liga 2

Steaua a pierdut prima poziție în clasamentul Ligii 2 după etapa a 6-a, însă, mai rău, a suferit prima înfrângere în campionat, scor 1-2. Unirea Dej i-a venit de hac echipei lui Daniel Oprița.

Unirea Dej a întors scorul și a câștigat cu Steaua

Steaua a marcat repede la Dej, prin Vasile Buhăescu, în minutul 11, însă planurile lui Oprița s-au schimbat brusc odată cu eliminarea căpitanului Valentin Bărbulescu pentru un fault din postura de ultim apărător făcut asupra lui Mircea Manole, în minutul 30.

Ușor-ușor, Steaua s-a retras, iar Unirea, împinsă din spate de un public frenetic, a reușit să întoarcă rezultatul în partea secundă. Alin Burdeț (53) a împins mingea în poartă cu piciorul la o fază în care trebuia să se dicteze offside, iar, mai apoi, Mircea Manole (71), omul jocului, a înscris cu o lovitură de cap din 7 metri din centrarea lui Roș.

Steaua aproape că n-a mai existat în ofensivă în repriza a doua, astfel că Unirea Dej îi produce primul eșec în acest sezon.

În precedentele cinci meciuri, Unirea marcase de trei ori, toate reușitele avându-le în succesul cu 3-0 de acasă cu CS Comunal Șelimbăr. Stelei i-a dat două goluri.

Unirea urcă pe locul 10, Steaua cade pe 2

Cu 8 puncte, Unirea Dej a urcat pe locul 10 în clasamentul Ligii 2, în timp ce Steaua, cu 13 puncte, cade momentan pe locul 2.

În etapa a 7-a, Unirea Dej joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Giurgiu, cu Astra, iar Steaua are meci luni, 20 septembrie, de la ora 18:00, acasă cu CS Comunal Șelimbăr.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor și rezultatele înregistrate în etapa a 6-a

COMENTARIUL LIVE:

UNIREA DEJ – STEAUA BUCUREȘTI 2-1

Alin Burdeț 53′, Mircea Manole 71′ / Vasile Buhăescu 11′

Unirea Dej: Răilean – I. Rus, Burdeț, Kereki, Roș – Al. Militaru, Cătinean (cpt.), Ad. Pop (Chira 78′) – Frăsineanu, Al. Pop (P. Popescu 72′), Mir. Manole (Cocian 83′)
Rezerve neutilizate: Cl. Chindriș – Al. Blaj, D. Pop, Al. Papp, Ed. Meszaros, Vl. Bogdan
Antrenor: Dragoș Militaru

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Beța, Walace, Ad. Ilie – Răsdan (Al. Zaharia 74′), Băjenaru (Șt. Pacionel 74′), Bărbulescu (cpt.), Rob. Neacșu (St. Drăghici 46′) – Buhăescu (Huiban 74′), Enceanu (Măd. Mihăescu 34′)
Rezerve neutilizate: H. Iancu – Bactăr, Gherghineanu, Donose
Antrenor: Daniel Oprița
Eliminat: Valentin Bărbulescu 30′ (roșu direct)

Stadion: Municipal (Dej – Cluj); Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu și Călin Cimponeriu (ambiidin Lugoj); Rezervă: Norbert Kemenes (Baia Mare); Observatori: Dan Monea (Aiud) și Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Min 90+5 Final de partidă. Unirea Dej produce surpriza și câștigă cu 2-1 meciul cu Steaua. ”Militarii” au condus din primele minute, însă din minutul 30 au jucat în inferioritate numerică, iar clujenii au întors rezultatul în repriza secundă
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute
Min 83 Centrare din dreapta a lui Popescu, Chira, scăpat din marcaj, reia cu capul din 6 metri ușor lateral stânga, însă trimite în transversală, la colțul lung
Min 83 Iese Mircea Manole și intră Angelo Cocian
Min 78 Iese Adrian Pop și intră Cristian Chira
Min 74 Intră Ștefan Pacionel, Alexandru Zaharia și Dragoș Huiban și ies Liviu Băjenaru, Florin Răsdan și Vasile Buhăescu. Banderola de căpitan a fost preluată de Walace
Min 73 Pauză de hidratare
Min 72 Iese Alexandru Pop și intră Patrick Popescu, la Unirea Dej
Min 71 2-1 Roș centrează nestingherit din stânga, pe bara a doua, Mircea Manole e scăpat din marcaj și pune capul din 7 metri și înscrie pe lângă Bălbărău
Min 66 Deși în inferioritate numerică, Steaua are posesia de câteva minute și încearcă se revină în avantaj. Totuși, Unirea oferă o replică bună în defensivă
Min 55 Băjenaru centrează în careu dintr-o lovitură liberă, Beța reia pe lângă poartă, în dreapta, și apoi protestează că arbitrul nu a acordat corner
Min 53 1-1 Roș centrează dintr-o lovitură liberă din stânga, dintr-o poziție asemănătoare ca la golul Stelei, mingea merge prin spatele jucătorilor și Alin Burdeț pune talpa din 9 metri ușor lateral dreapta și înscrie la colțul lung. Trebuia să se dicteze însă offside, fiindcă mingea s-a îndreptat inclusiv către un jucător care era în offside, aflat lângă Burdeț
Min 51 Drăghici sare la un duel aerian și îl lovește cu cotul direct în plină figură pe Alexandru Pop, însă arbitrul îl iartă pe stelist și de cartonaș galben, deși intervenția sa putea fi pedepsită chiar cu eliminare
Min 47 Roș avansează în stânga careului, Alexandru Pop deviază cu capul din 6 metri, pe spate, mingea e atinsă de un stelist și cade pe plasă. Cornerul rămâne fără rezultat
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 La Steaua, la pauză, iese Robert Neacșu și intră Stephan Drăghici
Min 45+2 Pauză. Steaua conduce cu 1-0 Unirea Dej, prin golul lui Vasile Buhăescu din minutul 11, însă are un jucător eliminat, pe Vasile Buhăescu, din minutul 30
Min 45+1 Alexandru Pop are un nou șut din afara careului, tot pe lângă poartă
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu două minute
Min 34 Iese Rareș Enceanu și intră Mădălin Mihăescu, pentru a acoperi locul lăsat liber la mijloc de eliminatul Bărbulescu
Min 33 Un-doi frumos, Alexandru Pop șutează puțin peste transversală de la circa 20 de metri central
Min 32 Mircea Manole șutează din lovitura liberă de la 20 de metri, Bălbărău scoate în față din dreapta sa, iar mai apoi balonul ajunge tot la Manole, care trage de la distanță, iar goalkeeperul Stelei reține și face semne către colegii săi să se calmeze
Min 30 ||| Mircea Manole primește mingea la mijlocul terenului, Beța degajează în atacant și balonul ricoșează în față. Manole îi ia fața lui Valentin Bărbulescu, care îl trage din spate la 20 de metri central. A fost fault din postura de ultim apărător, astfel că mijlocașul Stelei, căpitanul echipei, este eliminat direct. Banderola e preluată de Florin Răsdan
Min 26 Unirea are o acțiune frumoasă, Alexandru Pop primește în stânga careului, e nemarcat, însă e în unghi, centrează prin fața porții, dar pentru nimeni
Min 24 Roș avansează în flancul stâng, până în careu, are un șut la prima bară, însă în plasa laterală, în exterior
Min 22 Pauză de hidratare. După gol, Steaua a continuat să aibă posesia, însă n-a mai reușit să-și creeze ocazii, în timp ce Unirea Dej nu a putut să iasă prea des din propria jumătate
La acest scor, Steaua revine pe primul loc, cu 16 puncte, devansând Concordia Chiajna la golaveraj
Min 11 0-1 Băjenaru centrează în careul Unirii dintr-o lovitură liberă din stânga, mingea trece prin spatele adversarilor și ajunge la colțul lung, Beța recentează de acolo pe spate, din plonjon, în fața careului mic, unde Vasile Buhăescu pune latul și reia din aer din 7 metri sub transversală, fără speranțe pentru Răilean
Min 1 Meciul e întrerupt pentru ca de pe teren să fie îndepărtate rolele de hârtie aruncate de suporterii dejeni aflați la Tribuna a II-a. Sunt destul de mulți spectatori. Și Steaua are galerie, la unica peluză a stadionului. Fanii echipei bucureștene au coregrafie și utilizează fumigene, iar fumul se îndreaptă spre poarta apropiată, apărată de Răilean
Min 1 A început partida de la Dej, într-o atmosferă electrizantă. Unirea a renunțat la echipamentul roz, care i-a purtat ghinion în acest debut de sezon. Joacă în culorile tradiționale, alb și albastru. Steaua joacă în roșu și albastru

E sărbătoare astăzi la Dej, acolo unde ajunge Steaua. Unirea a avut noroc la tragerea la sorți a programului sezonului regular al Ligii 2, iar meciul cu bucureștenii a picat să se desfășoare pe stadionul Municipal. Partida începe la ora 15:30 și va avea un public numeros în tribune.

Unirea Dej are doar trei goluri marcate în acest sezon, toate într-un joc disputat acasă

Unirea Dej și Steaua sunt două dintre nou-promovatele din acest sezon de Liga 2.

Echipa clujeană a acumulat 5 puncte în primele cinci etape și în acest moment, după desfășurarea a cinci meciuri din runda a 6-a, se află pe locul 14 în clasament. Trupa antrenată de Dragoș Militaru vine după două eșecuri consecutive suferite în campionat, 0-1 la FC Brașov, și Cupa României, 0-1 acasă cu Minaur Baia Mare (Liga 3).

În Liga 2, pe teren propriu, Unirea are o înfrângere, 0-2 cu Unirea Slobozia, o remiză, 0-0 cu Dunărea Călărași, și o victorie, 3-0 cu CS Comunal Șelimbăr. Acesta din urmă este și singurul joc în care trupa clujeană a marcat în acest sezon, indiferent că a jucat acasă sau în deplasare.

Steaua are nevoie de o victorie la un gol diferență pentru a reveni pe locul 1

Steaua era liderul clasamentului înaintea debutului acestei etape, cu 13 puncte, momentan fiind depășită doar de Concordia Chiajna, cu trei puncte. Pentru a reveni pe locul 1, ”militarii” au nevoie de o victorie doar un gol diferență.

Echipa antrenată de Daniel Oprița a marcat cel puțin o dată în toate cele cinci partide desfășurate în acest sezon. Are patru victorii și o remiză, fiind una dintre cele patru formații neînvinse până acum. În ultimul joc a trecut acasă cu 2-0 de Ripensia, iar în ultima deplasare a remizat la Unirea Slobozia, scor 1-1.

Szabolcs Kovacs arbitrează Unirea Dej – Steaua

Meciul de la Dej va fi arbitrat de centralul Szabolcs Kovacs (Carei) și de asistenții Raul Constantin Ghiciulescu și Călin Cimponeriu (ambiidin Lugoj). Arbitru de rezervă este Norbert Kemenes (Baia Mare), iar observatori au fost delegați Dan Monea (Aiud) și Mircea Bucur (Târgu Mureş).