Eșecuri pe linie pentru naționalele ”under”! România U18 a pierdut partida cu Italia U18, cu doi jucători din Liga 2 pe teren

Andrei PASCU 23 Mar. 2023, 17:57 Liga 2

România U18 se află în aceste zile în Italia, la Rifreddo, unde realizează un stagiu de pregătire. Daniel Mogoșanu a programat cantonamentul în perioada 19-26 martie, iar joi, 23 martie, tricolorii au avut și primul amical, chiar cu Italia U18.

Confruntarea a fost cedată de România U18, cu scorul de 1-3, la pauză diferența fiind e un gol, 1-2.

România U18, învinsă de Italia U18 într-un amical, scor 1-3

Italia U18 a marcat de două ori în primele 20 de minute și a rezolvat, în mare parte, soarta amicalului. A punctat prin Aaron Ciammaglichella și Kevin Bruno, în minutele 13 și 16, iar până la pauză diferența de pe tabelă a fost de un gol, în urma reușitei lui Luca Banu, jucătorul Farului, din minutul 43.

De altfel, FRF, pe lângă jucătorii utilizați de Daniel Mogoșanu, a pus la dispoziția fanilor naționalei doar acest detaliu, al marcatorului tricolorilor: ”Pentru România a marcat Luca Banu în minutul 43”.

Noroc cu site-urile ”live-score”, pentru că de acolo aflăm și care au fost marcatorii Italiei U18. În repriza a doua a mai marcat pentru gazde același Bruno, în minutul 64.

Andreas Burcea, de la Concordia Chiajna, și Iustin Răducan, de la Steaua, pe teren în amicalul România U18 – Italia U18

Referitor la jucătorii din Liga 2 convocați, portarul Matyas Becze (legitimat la FK Miercurea Ciuc) a fost rezervă neutilizată, mijlocașul Andreas Burcea (de la Concordia Chiajna) a intrat pe teren în minutul 88, iar atacantul Iustin Răducan (de la Steaua) a intrat la pauză.

În lot s-a regăsit și un jucător din Liga 3, Cătălin Stoica (Kids Tâmpa Brașov), care a fost convocat după prezentarea listei finale, în urma accidentării lui Mario Geană (FCSB). Și Stoica a fost rezervă neutilizată.

• România U18: Răfăilă – Aioanei, Tudose, Duțu, Benga –Stancovici (cpt.), Costea (Burcea 88′) – Șiman (Călin 60′), Banu (Cibi 77′), Capac (Cărăușu77′) – Pașcalău (Răducan 45′)
  • Rezerve neutilizate: Becze – Stoica, Iurasciuc, Bădescu

Partida integrală dintre România U18 și Italia U18

România U18 își poate lua revanșa în al doilea amical cu Italia U18

Până la revenirea în țară, naționala ”under” va mai întâlni într-un meci de verificare Italia U18, duminică, în ultima zi a stagiului de pregătire, în comuna Picerno din provincia Potenza.