Sportul, învinsă și de Cesena

30 Jul. 2009, 01:25 Pregătiri, amicale

"Studenții" bucureșteni au pierdut și cel de-al treilea amical disputat în cantonamentul din Italia. Miercuri seară, "Gașca Nebună" a întâlnit la Castrocaro nou-promovata în Serie B Cesena. Pentru antrenorul Florin Motroc acesta a fost un nou test în care a dorit să vadă la lucru cât mai mulți dintre jucătorii aflați la dispoziție. Din acest motiv, formulele de la startul celor două reprize au fost aproape complet diferite. Singurii fotbaliști folosiți pe parcursul tuturor celor 90 de minute au fost Dacian Varga și Daniel Lung.

Cesena a deschis scorul în minutul 20 prin Djuric și putea să îl majoreze avantajul peste opt minute din penalty, după un fault în careu comis de Lung asupra autorului primului gol, însă portarul Viciu s-a opus execuției lui Giaccherini. Atacantul italian a reușit totuși să înscrie, în repriza secundă (’54), stabilind totodată scorul final.

În precedentele partide disputate în Italia, Sportul Studențesc a pierdut la limită cu Giacomense (4-5, Lega Pro 2) și Bologna FC (1-2, Serie A). Oboseala acumulată de jucătorii formației din Regie ar putea determina conducerea tehnică să decidă anularea ultimelor două partide amicale, din cele cinci programate inițial pentru stagiul din Peninsulă. Următoarul test pentru studenți ar trebui să se desfășoare vineri în compania naționalei statului San Marino. Alb-negrii vor continua pregătirile la Imola până duminică, întoarcerea în țară fiind programată pentru ziua de luni, 3 august.

La rândul ei, Cesena are programat un nou amical cu o formație românească. Italienii vor întâni sâmbătă, 1 august, pe stadionul “Dino Manuzzi”, fosta formație de Liga 1 Farul Constanța, viitoare adversară a Sportului Studențesc în Seria 1 din liga secundă. Pentru acest meci organizatorii vor pune în vânzare bilete, în valoare de 12 euro pentru tribune și de 7 euro la peluze.

CESENA (3-5-2): Antonioli (61′ Tardioli) – Petras (61′ Cusaro), Biasi (69′ Castiglia), Lauro (78′ Erba) – Schelotto, Segarelli (46′ Piangerelli), De Feudis (79′ Righini), Parolo (81′ Petti), Pedrelli (46′ Tattini) – Djuric (84′ Rossi), Giaccherini. Antrenor: Pierpaolo Bisoli.

SPORTUL STUDENȚESC (4-4-2): Viciu – Farmache, Patriche, Lung, Rusu – Ferfelea, Irimia, Ghinga, Varga – Curelea, Balan.

SPORTUL STUDENȚESC (4-4-2): Niculescu – Ciupe, Cioranu, Lung, Cazan – Costin Gheorghe, Cruceru, Vasile, Varga – Postolache, Nae.

Rezerve neutilizate: Popescu, Vreme, Secăreanu, Lungu, Dobre

Antrenor: Florin Motroc