Ene a salvat Corona de rușine

Marius ANGHEL 04 Mar. 2013, 13:58 Pregătiri, amicale
Ene** a salvat Corona de rușine

Corona Brașov a jucat sâmbătă primul amical după stagiul de pregătire de la Băile Felix. Cum Sportul și FC Olt au declinat din diferite motive să joace cu formația pregătită de Dan Bona, brașovenii și-au testat forțele cu FC Voluntari, echipă de liga a 3-a, care în această iarnă s-a întărit cu mai mulți jucători cu vechi state în Liga I cum ar fi Dinu Todoran, Maxim sau Irimia.

Meciul disputat pe terenul de la baza sportivă Metrom s-a terminat la egalitate, scor 1-1 și a durat 105 minute (60 de minute prima repriză, 45 de minute partea secundă). Oaspeții au deschis scorul în minutul 10, iar brașovenii au egalat în minutul 95 prin reușita lui Marius Ene.

Brașovenii au ratat numeroase ocazii de gol prin Dâlbea, Coman, Damian în prima repriză, Stângă, Marinescu în două rânduri, Ene și Horia Popa în partea secundă.

„A fost un test util, ținând cont că am întâlnit un adversar bun, cu mulți jucători experimentați. Prima repriaza a fost echilibrată, iar în partea secundă am dominat autoritar, însă am ratat câteva ocazii clare”, a declarat antrenorul brașovenilor, Dan Bona.

Corona (prima repriză): Marc – Burlacu, Forika, Avram (20 Damian), Fizeșan – Chirciu, Dâlbea, V. Munteanu, Leonte – Fl. Manea, I. Coman. Corona (repriza secundă): Dănălache – Martac, Ștefan, Damian, Marcăș – Leonte, Stângă, Pastor, H. Popa – Ene, Marinescu.

Cum în prima etapă a returului Corona nu va juca, brașovenii vor continua și în această săptămână seria meciurilor de pregătire.

Astfel, miercuri, Corona se va duela cu Înfrățirea Hărman (ora 16.00) și vineri cu Petrolul Tîrgoviște (ora 11.00), ambele partide urmând să se dispute pe stadionul Metrom.

Sursa: Monitorul Expres