Dunărea Călărași a pierdut amicalul din Bulgaria cu Cherno More Varna. Călărășenii au marcat și ei prin Drăghiceanu împotriva prim-divizionarei

Marius ANGHEL 10 Jul. 2017, 18:12 Pregătiri, amicale

La finalul săptămânii trecute, sâmbătă, Dunărea Călărași a mers în Bulgaria pentru a desfășura al doilea meci de pregătire din această vară. Echipa antrenată de Adrian Iencsi a întâlnit-o pe PFC Cherno More Varna, grupare din prima ligă a țării vecine, și a pierdut cu 1-3.

În fața a aproximativ 1.500 de spectatori, bulgarii au marcat o singură dată în prima repriză, în meciul de prezentare înaintea startului campionatului. Ciuciukov a deschis scorul în minutul 30 printr-un șut plasat din interiorul careului în dreapta lui Cezar Lungu. În repriza secundă, cu o echipă aproape schimbată în totalitate, Dunărea a mai încasat două goluri, la șuturile lui Ciuciukov (54′) și Zefirov (56′). Călărășenii au marcat golul de onoare în minutul 83, după o fază personală a lui Drăghiceanu și un șut din interiorul suprafeței de pedeapsă.

În acest test nu au evoluat, din cauza unor probleme medicale, Kanda și Roșca. Luni seară, Dunărea va efectua o ședință de pregătire la Călărași, iar de marți va continua antrenamentele într-un cantonament din Serbia.

Dunărea (R1): C. Lungu – Țenea, Sil. Matei, Mardare, Bg. Stancu – Danciu, Cr. Pușcașu, Preoteasa, Andr. Pușcaș – Velici, M. Drăghiceanu
Dunărea (R2): Gab. Popa – Dincă, Șandru, Ibrian, Țenea – M. Drăghiceanu, Sil. Pană, V. Petre, Fl. Nicolae – Buhăceanu, Gab. Toma

Altfel, vă reamintim că Dunărea Călărași a bifat astăzi al șaselea transfer din această vară. Antrenorul Adrian Iencsi îl va avea la dispoziție pe fostul golgheter al echipei, din sezonul 2015/2016, Valentin Alexandru (25 de ani). Până acum, Dunărea i-a mai achiziționat pe atacanții Gelu Velici (25 de ani, ex Național Sebiș) și Valentin Buhăcianu (23 de ani, ex Atletico Vaslui), mijlocașii Andrei Pușcașu (27 de ani, ex Dacia Unirea Brăila), Silviu Pană (25 de ani, ex Olimpia Satu Mare) și Alexandru Roșca (19 ani, ex Juventus București).