Dacia învinge Interul în amical!

11 Feb. 2009, 18:40 Pregătiri, amicale

Dacia Mioveni a obținut ieri o nouă victorie într-un meci amical. Galben-verzii au învins cu 2-1 pe Internațional Pitești după un meci echilibrat, disputat dimineață pe stadionul din Ștefănești.

La pauză scorul a fost 0-0, însă prima repriză a fost marcată de evenimente. Mai întâi, Itu a ratat un penalty în minutul 20, portarul Daciei, Ionuț Ilie, parând lovitura, iar apoi, mijlocașul Interului, Cătălin Lazăr a fost eliminat (minutul 34) după o intrare mai dură la un adversar. Deși s-a acordat un cartonaș roșu, în locul lui Lazăr pe teren a intrat Ciobanu, cele două bănci tehnice înțelegându-se în acest sens la începutul partidei. După pauză, în minutul 59, Mitică Moșteanu a deschis scorul cu un șut puternic de la 28 m lateral dreapta, mingea ducându-se direct sub bară. În minutul 75 Costin a majorat scorul la 2-0 finalizând din careu după o fază colectivă. Internațional a redus din diferență în prelungirile partidei prin Stoianof, care în minutul 92 a reluat cu piciorul în plasă din fața poții, o centrare de pe stânga.

Dacia Mioveni – Internațional Curtea de Argeș 2-1 (0-0)

Dacia: I. Ilie – Moșteanu, M. Olteanu, B. Stoica, Vladu – Neagu, R. Costin, Năuiu, G. Enache – Dumitrescu, Claudiu Ionescu. După pauză au mai intrat Ungureanu – Panait, Roșu, Vintilă, A. Popa, Marinescu, S. Badea. Antrenor: Iordan Eftimie