CF Brăila, succes cu Delta Dobrogea Tulcea

CF Brăila,** succes cu Delta Dobrogea Tulcea

Ieri după amiază, cu începere de la ora 17.30, stadionul Municipal din Brăila a găzduit ultimul meci de verificare înaintea începerii noului sezon competițional al ligii secunde, pe care CF Brăila l-a susținut în compania divizionarei a treia, Delta Dobrogea Tulcea. A fost un meci destul de bun, care a plăcut celor aproximativ 200 de spectatori prezenți în tribune, la capătul căruia elevii antrenați de Alin Pînzaru au cîștigat cu scorul de 3-1 (2-1).

Nici nu începuse bine meciul și brăilenii au deschis scorul în minutul 3: Dima a centrat perfect în careul tulcean, iar Laurențiu Ivan a pus capul la  bataie și din colțul careului de 6 metri a trimis în plasă. Apoi, Filip a trimis pe lîngă poartă o lovitură liberă de la vreo 25 de metri, iar egalitatea a venit în minutul 13. Atunci, tot Filip a executat o lovitură liberă de la 25-30 de metri, mingea a fost deviată de zidul brăilean, a ajuns la Avram, iar șutul acestuia de la 9-10 metri este respins de Mitrea și Chelaru restabilește egalitatea cu un șut de la 5-6 metri, în poarta goală

Dar scorul pauzei avea să fie totuși favorabil tot brăilenilor: Frunză a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, iar mingea s-a dus direct în colțul lung al porții apărate de Olaru: 2-1. Nu a fost 3-1 scorul primei părți, deoarece Ndigwe nu nimerit ținta, deși s-a aflat la numai 4 metri de poarta goală și a șutat alături.

VEZI O GALERIE FOTO DE LA CF BRĂ‚ILA – DELTA TULCEA 3-1

Imediat după pauză, Agbleta (47) a fost faultat la marginea careului tulcean, iar Onofraș a trimis în zid, lovitura liberă care a urmat. Peste numai un minut, o combinație între Nanu – Avram. la marginea careului brăilean, s-a sfîrșit cu un șut pe alături al ultimului. Șutul lui Butoi este respins în corner de Comănescu (52), pentru ca în minutul 64 brăilenii să stabilească rezultatul final. Iordache a șutat de la 16 metri, Olaru a respins mingea în față, iar Agbleta din apropire a marcat ca în curtea școlii 3-1

Gazdele ar fi putut să-și majoreze avantajul, dar Spătaru și M. Gheorghe au ratat din poziții favorabile în minutele 68 și 73. Și oaspeții au fost aproape să reducă din handicap, însă Leu a reușit să apere șutul lui Butoi, după o cursă a acestuia de vreo 25 de metri.

Cam asta a fost istoria ultimului amical al verii jucat de CF Brăila, pentru că sâmbăta viitoare urmează primul meci oficial al ligii secunde, cel de acasă cu CS Balotești, care va începe la ora 11.

În partida cu Delta Tulcea, CF Brăila a jucat cu Mitrea (min. 46: Comănescu; min 75: Leu) – Dima (min: 37: Iordache), Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Petean, Olenic (min. 37: Spiridon), Frunză (min. 48: Nicoliță)  – Ndigwe (min. 68: M. Gheorghe), Onofraș (min. 57: Spătaru), Agbleta (min. 68: Radu Alin). Oaspeții au început cu: Olaru – Cristescu, Lisandru, Amet, Filip – Dogaru, Avram, Chelaru, Butoi –  Nanu, Ghenciu. Au mai jucat după pauză: Olteanu, Nițor, Neguț, Boariu și Ciurea