Callatis a încheiat pe locul șase turneul „Albena Cup”

16 Feb. 2012, 17:58 Pregătiri, amicale
Callatis a încheiat pe locul șase** turneul

În această după-amiază, Callatis Mangalia a susținut ultimul meci din cadrul turneului internațional „Albena Cup”, competiție pe care a încheiat-o pe poziția a șasea, câștigătoarea trofeului fiind echipa bulgară de ligă secundă, Sportist Svoge.

În ultimul meci, Callatis a întâlnit formația Spartak Varna din liga secundă, scorul final, fiind 1-1 (0-0).

Fotbaliștii bulgari au jucat cu prea multă determinare, având intrări „tari” iar în ultimele 20 de minute, formația din sudul Litoralului a evoluat în doar opt jucători de câmp, Huzuneanu și Sin, fiind eliminați pentru proteste la deciziile arbitrilor, mult prea permisivi cu jocul dur al bulgarilor.

Spartak a deschis scorul în minutul 60 prin Dimitrov, Callatis egalând prin autogolul bulgarului Marinov în minutul 82.

Antrenorul Mugurel Cornățeanu a început partida cu următorul „11”: Neagu – Cureteu, Damian, Răvoiu, Miron – Huzuneanu, Cogali, Cojenel – Bardu, Hertu, Calagi. În repriza secundă au mai evoluat: Mitrea, Nazîru, Evdochim, Bolat, Ad. Crăciun, Sin, Lupu.

Sâmbătă, Callatis va susține de la ora 13:00, o nouă partidă de verificare, la Kavarna cu echipa bulgară de primă liga, Kaliakra.