Poli Iași a câștigat clar amicalul cu Flacăra Erbiceni. Mai mulți jucători absenți în ultimele meciuri au revenit pe teren

Narcis POHOAȚĂ 08 Oct. 2021, 16:44 Liga 2

Politehnica Iași a disputat, vineri, în Copou, un meci amical în compania divizionarei a patra Flacăra Erbiceni, echipă neînvinsă după șase etape în campionat și clasată pe locul secund.

Elevii lui Costel Enache s-au impus cu scorul de 7-0 (3-0), prin golurile marcate de Marian Stoenac (9), Alexandru Aftanache (18, 48), Petru Corobuță (39), Francisc Cristea (80, din lovitură liberă), Alexandru Mărieș (82) și Robert Asăvoaei (88).

Antrenorul Costel Enache a folosit următorii jucători:

Prima repriză: Axinte (Brînză 30) – Defta, Chatziterzoglu, Târșa, Al. Stan – Cr. Pușcaș, Chiorean – Aftanache, Stoenac, Corobuță – Al. Iul. Zaharia.
Repriza a 2-a: Brînză (Laur. Popescu 60) – Aftanache (Onea 60), Cană, Târșa (Fl. Plămadă 60), Iurașcu (Tib. Serediuc 60) – Cr. Pușcaș, Chiorean (Asăvoaei 60) – Al. Stan, Stoenac (F. Cristea 60), Mărieș – Al. Iul. Zaharia (S. Camara 60).

Trei dintre accidentați au jucat fără probleme

Îmbucurător pentru antrenorul Politehnicii este faptul că jucătorii cu probleme medicale mai vechi și-au revenit și au evoluat fără probleme în amicalul cu Erbiceni. Cristian Pușcaș și Alexandru Stan au bifat câte 90 de minute, în timp ce Marian Stoenac a evoluat 60 de minute.

Nu au jucat în acest meci Mihalache, Deretti, Torres și Pop. Mihalache are amigdalitele umflate și este sub tratament, în timp ce Deretti și Torres au acuzat ușoare accidentări.

Stafful ieșean speră însă că toți cei trei vor fi apți de joc la meciul din etapa următoare, din deplasare, cu FK Csikszereda. În ceea ce-l privește pe Pop, acesta va reveni abia anul viitor pe teren, după ce a fost operat la claviculă la începutul sezonului.

• Poli Iași ocupă locul 9 în Liga 2 după nouă etape, cu 12 puncte, iar în etapa a 10-a joacă la Miercurea Ciuc, joi, 14 octombrie, de la ora 17:30, cu FK Csikszereda (locul 14, 9 puncte).