Olimpia, ciuruită de moldoveni

15 Aug. 2009, 18:29 Liga 2

Una dintre „bobocii” ligii secunde, Olimpia Râmnicu Sărat și-a „rupt gâtul” la primul meci oficial al sezonului. Râmnicenii au suferit un eșec usturător, 0-4 în fața celor de la FCM Bacău, o echipă experimentată și cu mare dor de revenire în Liga I. Mult prea timide, gazdele au fost puse la respect după numai un sfert de oră, atunci când Câmpeanu pierdut de apărare precum un copil pe plajă deviază cu capul o minge centrată de Dobârceanu de lovitură liberă. Moldovenii își arată colții din nou în minutul 37. Ajutat de o apărare anesteziată, Boboc marchează din apropiere pentru 2-0. Oaspeții simt că Olimpia se comportă precum o adolescentă aflată la prima întâlnire și cu un minut înainte de finalul primei reprize lovesc printr-un gol coproducție Tismănaru-Covrig, portarul gazdelor uitând la ce echipă evoluează.

După pauză formația din Râmnicu Sărat încearcă marea cu degetul, dar goalkeeperul Manea respectă cu strictețe fișa postului. Tabela este închisă tot de băcăuani prin Simao, cel care, liber ca pasărea cerului înscrie ca la antrenament, din cinci metri.