![Metalul Buzău, două victorii în ultimele două amicale. Nou-promovata a mai făcut și două achiziții: a împrumutat un fotbalist din prima ligă și a semnat cu japonezul venit în probe](https://media.prosport.ro/L3of-buQAkC2OoYwiGyVzX-rB6g=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fmetalul-buzau-dunarea-calarasi-cs-blejoi-6-e1739709127426-1024x723.jpg)
Clubul Politehnica Iași s-a implicat în urmă cu o lună într-o campanie umanitară, cu speranța că va putea ajuta un suporter al grupării din Copou să strângă o parte din suma necesară unei intervenții chirurgicale.
Paul Tănase (49 de ani), fost junior la Politehnica Iași, suferă de cancer și trebuie operat de urgență pentru a i se îndepărta tumorile hepatice apărute în urma chimioterapiei. Paul va fi operat la Spitalul Monza din București, la sfârșitul lunii noiembrie, iar intervenția chirurgicală, cu tot cu zilele de spitalizare, materiale necesare, costă aproximativ 13.000 de euro.
Clubul din Copou a strâns până acum aproximativ 3.000 de euro pentru Tănase.
Managerul Florin Briaur i-a înmânat lui Paul, sâmbătă, la partida cu FK Miercurea Ciuc, un plic cu suma strânsă din încasări la meciul cu Metaloglobus – 9.000 de lei. Pe lângă acești bani, anterior s-au mai strâns diverse sume din licitația unui tricou cu semnăturile jucătorilor, componenții lotului contribuind și ei cu o sumă strânsă în vestiar.
La meciul cu ciucanii, suma obținută din donații pe stadion a fost de aproximativ 1.700 de lei, mare parte din bani fiind oferită chiar de președintele Cornel Șfaițer.
Cu banii primiți de la club, Paul are în total strânși aproape 9.000 de euro și mai are nevoie cam de 4.000 de euro pentru a suporta cheltuielile intervenției chirurgicale de la Spitalul Monza.
”O intervenție chirurgicală asemănătoare costă la Viena cam 45.000 de euro, eu am ales să mă operez la Spitalul Monza din București, unde sunt cei mai buni specialiști. Operația costă 13.000 de euro și din totalul necesar am strâns aproape 9.000. Mai am aproape o lună până la operație și sper ca în toată această perioadă să strâng ce mai trebuie, aproximativ 4.000 de euro. Dacă nu voi strânge acești bani probabil voi amaneta ceva, voi mai împrumuta, iar după operație voi vedea cum voi restitui banii”, spune Paul, optimist că va trece cu bine și peste acest cel mai important meci al vieții sale.
”Poli Iași nu înseamnă doar echipa și stafful, este o stare de spirit, reprezintă întreaga comunitate. Suporterii sunt importanți pentru noi, de aceea ne-am implicat și suntem alături de Paul. Sperăm ca gestul nostru să fie urmat și de alți ieșeni, iar Paul să poată strânge în final suma necesară”, a precizat managerul executiv al Politehnicii Iași, Florin Briaur.
Cine vrea să îl ajute pe Paul Tănase o poate face donând sume de bani și în următoarele conturi bancare:
– în LEI: RO15BRDE240SV25280772400
– în EURO: RO76BRDE240SV11617102400
– REVOLUT: RO72BREL0005515953060100
De asemenea, cei care pot ajuta îl pot contacta direct pe Paul Tănase, la numărul de telefon 0724.208.072.
https://liga2.prosport.ro/special/fotbalistii-politehnicii-iasi-se-implica-intr-o-campanie-umanitara-pentru-a-ajuta-financiar-un-suporter-bolnav-de-cancer-19246285
https://liga2.prosport.ro/seria-1/leo-grozavu-discurs-taios-dupa-ce-poli-iasi-a-pierdut-primele-puncte-acasa-cu-el-pe-banca-nu-putem-face-dintr-un-tractor-o-masina-de-curse-in-momentul-de-fata-facem-reparatii-19251718
https://liga2.prosport.ro/seria-1/francisc-dican-dupa-remiza-ciucului-in-copou-am-avut-ocaziile-mai-mari-ma-bucur-ca-suntem-prima-echipa-care-ia-punct-la-iasi-19251669
https://liga2.prosport.ro/seria-1/primele-puncte-pierdute-in-copou-poli-iasi-a-remizat-pe-teren-propriu-cu-fk-miercurea-ciuc-si-a-ajuns-la-doua-meciuri-consecutiva-fara-victorie-19251638