Meci de vis pentru Ștefan Iordache

21 Mar. 2009, 16:02 Liga 2

Dunărea Giurgiu a reușit prima victorie pe teren propriu din actualul retur de campionat, 5-2 cu FC Snagov, într-o partidă contând pentru etapa a XXI-a a Ligii Secunde (Seria I). Ploaia a venit nu din cer, acolo unde existau premise cu mult înainte de fluierul de început al “centralului” Georgian Ionescu din Buzău. A venit până la urmă din teren, acolo unde s-a marcat și ratat cât pentru o etapă întreagă. Probabil că nici unul dintre cei aproximativ 1.000 de iubitori ai fotbalului din tribune nu s-ar fi gândit la un asemenea scor-fluviu înainte de meci. “Nebunia” a început în cea de-a doua jumătate a primei reprize, atunci când Ștefan Iordache a marcat cu capul după o acțiune a lui Alexandru “Cartof” Radu (minutul 28). Același Iordache stabilește scorul pauzei, după o greșeală a defensivei ilfovenilor.

De menționat faptul că giurgiuvenii puteau marca de alte trei sau patru ori, insă fie bara fie precipitarea sau intervențiile lui Olteanu au păstrat proporțiile scorului la un nivel moderat. Jocul deschis s-a menținut și în actul secund, giurgiuvenii dorind parcă să răzbune cu vârf și îndesat acel 4-0 din tur. Și au reușit. După ce Costel Ciocârlan reușește al treilea gol stagional chiar de ziua sa (căpitanul Dunării transformând impecabil o lovitură liberă de la 17 metri în minutul 51), oaspeții au o tresărire de orgoliu, și, după câteva parade excepționale ale lui Neagu, îl înving pe acesta prin Viorel Dinu [I]. Până la final se mai înscriu trei goluri: Iordache reușește tripla și mai apoi… “cvadrupla”, pentru ca Gigel Ene să “închidă” tabela în minutul 85 după un gol din “unghi”. Prin această victorie, Dunărea se depărtează de zona “nisipurilor mișcătoare” și se deplasează în etapa viitoare la Suceava pentru a da piept cu “lanterna” Cetatea Suceava.