FC Braşov o ține în șah pe FK Miercurea Ciuc chiar dacă a jucat o repriză în inferioritate numerică și a terminat jocul cu dublă eliminare

Marius ANGHEL 14 Oct. 2022, 18:02 Liga 2

FC Braşov și FK Miercurea Ciuc au remizat vineri, pe stadionul Tineretului din Brașov, la scorul de 1-1 în meciul de deschidere al etapei a 10-a a Ligii 2, ediția 2022-2023, în care echipa gazdă a avut doi jucători eliminați.

Primă repriză cu o accidentare și o eliminare a lui Vasile Constantin în ultimele minute

După o primă repriză modestă ca joc și ocazii, marcată de accidentarea lui Dino Stancic încă din minutul 3 și de intrarea ”criminală” a lui Vasile Constantin asupra lui Panos, cu ambele picioare pe tibie, în urma căruia a fost eliminat în minutul 45+2, la pauză scorul a fost unul egal, fără gol marcat.

Ciucanii au cerut penalty de două ori în aceeași fază, pentru hențuri, în minutul 41, însă arbitrul a lăsat jocul să continue, în timp ce la ultima fază a primei reprize Oltean a prins un șut bun din care și mingea s-a dus peste după ce a șters transversala (45+7).

FC Brașov a deschis scorul surprinzător. Miercurea Ciuc a reușit egalarea pe final, iar Brașovul a mai suferit o eliminare

Partea secundă a început cu două mari ocazii ale puștiului El Sawy, în minutele 47 și 49, însă de fiecare dată a tras pe direcția portarului, cu care s-a aflat față în față, iar Micu a parat.

Scorul l-a deschis un alt tânăr jucător, Dan Spătaru, introdus pe teren de Dan Alexa la pauză. În minutul 58, Spătaru a marcat surprinzător, având în vedere cum decurgea jocul în acel moment, cu un șut din fața careului, sub transversală.

Și brașovenii au solicitat un penalty, la hențul lui Nemanic (66), dar și de această dată arbitrul Cătălin Buși a lăsat jocul să continue.

Ciucanii au irosit prin Jelena o bună ocazie de gol, lovitura de cap a maghiarului fiind scoasă cu un reflex salvator de Micu (72). Tot Richard Jelena (81) s-a aflat la capătul unei recentrări a lui Schieb și a reușit de această dată egalarea cu o reluare cu capul din 5 metri, sub transversală.

Finalul de joc i-a găsit pe ciucani tot în atac. Apro (90) a bătut slab o lovitură liberă din fața careului și a ratat șansa de a-și aduce echipa în avantaj. Jovanovic (90+2) a respins din fața lui Jelena și a evitat golul la o minge șutată de Ivanovic, la care Micu fusese depășit.

Harghitenii au mai avut o situație bună să înscrie după ce Marius Burlacu a faultat aproape de careul său, fază în care a primit al doilea cartonaș galben și a fost și el eliminat, Brașovul terminând jocul cu dublă inferioritate numerică. Lorant Kovacs a executat de această dată lovitura liberă, plasat, peste zid, dar Micu a respins.

FC Brașov se menține, momentan, pe locul 11. FK Miercurea Ciuc a urcat o poziție, pe 5

În urma acestui rezultat, FC Brașov a acumulat 13 puncte și este, momentan, tot pe locul 11, la egalitate cu Concordia Chiajna, care are un golaveraj mai bun, 13-10 față de 9-9.

FK Miercurea Ciuc acumulează 17 puncte și este pe locul 5, între Unirea Slobozia și Poli Iași, care încă nu au evoluat în această rundă.

În etapa următoare, FC Brașov joacă sâmbătă, de la ora 11:00, în deplasare la Unirea Dej, iar FK Miercurea Ciuc joacă pe teren propriu, tot în același interval de timp, cu CSC Dumbrăvița.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE

FC BRAȘOV – FK MIERCUREA CIUC 1-1

Dan Spătaru 58′ / Richard Jelena 81′

FC Brașov: Micu – Marc, Fustar (cpt.)(Jovanovic 74′), Tud. Oltean – M. Burlacu, R. Lazăr, Vas. Constantin, Diogo Izata, Dumbravă – Tud. Cociș (Spătaru 46′, Lambrinoc 90′), Angelov (Chică-Roșă 85′)
Rezerve neutilizate: D. Mutu – Negrean, Mitrov, Kirilenko, Joao Amorim
Antrenor: Dan Alexa
Eliminat: Vasile Constantin 45+2′ (roșu direct), Marius Burlacu 90+3′ (cumul de cartonașe galbene)

FK Miercurea Ciuc: Gyenge (cpt.) – Gal Andrezly, Nemanic, Apro, P. Pîrvulescu (Schieb 69′) – Panos, Vereș (L. Kovacs 69′), M. Kovacs (T. Suciu 77′) – Stancic (Jelena 6′), El Sawy, P. Ivanovici
Rezerve neutilizate: Moga – Bujdoso, R. Takacs, Kelemen, Csuros
Antrenor: Francisc Dican

Stadion: Tineretului (Brașov). Arbitru central: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Arbitri asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Cristian Voicu (Focşani). Arbitru de rezervă: Bogdan Jijiie (Botoşani). Observator arbitri: Petre Radu (Bucureşti). Delegat joc: Cristian Petrean (Hunedoara).

Min 90+7 Final de partidă la Brașov, unde FC Brașov și FK Miercurea Ciuc termină meciul la egalitate, scor 1-1, același rezultat pe care l-au înresitrat și în sezonul trecut, în prima lor confruntare directă
Min 90+5 Lorant Kovacs bate lovitura liberă de la 22 de metri, plasat, peste zid, Micu plonjează în dreapta sa și respinge
Min 90+3 |||| Marius Burlacu îl împinge din spate, la circa 22 de metri de propriul careul, pe Lorant Kovacs și arbitrul acordă fault și al doilea cartonaș galben pentru jucătorul Brașovului, echipă care continuă în ultimele minute cu dublă inferioritate numerică. Burlacu le reproșează coechipierilor că l-au lăsat pe Kovacs să treacă și nu l-au faultat până să ajungă el în această ipostază
Min 90+2 Acțiune periculoasă a ciucanilor, șut-centrare din dreapta al lui Ivanovici, mingea trece de Micu și se duce pe bara a doua, însă Jovanovic respinge din fața porții, din fața lui Jelena, care ar fi înscris
Min 90 La FC Brașov, iese Dan Spătaru, accidentat, și intră Eduard Lambrinoc
Min 90 Apro bate cu stângul o lovitură liberă din poziție ideală, din 18 metri central, trage în forță pe lângă zid, însă pe lângă poartă, în stâng. Slab
Min 86 Schieb avansează pe stânga, trage de la distanță, Burlacu deviază cu capul și mingea trece pe lângă poartă, la colțul lung
Min 85 Iese Milcho Angelov și intră Adi Chică-Roșă
♦Maghiarul Richard Jelena a înscris abia al doilea său gol pentru FK Miercurea Ciuc în acest sezon, după ce a mai marcat o dată în jocul cu Steaua (4-0). Atacantul este la al optulea meci din zece în acest campionat, în cinci dintre fiind titular.
Min 81 1-1 Centrare înaltă din dreapta a lui Gal Andrezly, pe lung, Schieb, liber în stânga, recentrează cu capul în fața porții, iar Richard Jelena sare mai sus decât adversarul său direct, în 5 metri, pune capul și marchează sub transversală
Min 77 Schimbare ofensivă la FK Miercurea Ciuc. Iese Mark Kovacs și intră Toni Suciu
Min 74 Ivan Fustar acuză din nou dureri la umărul stâng și nu mai poate continua. În locul său intră Igor Jovanovic
Min 72 Centrare din dreapta, Jelena reia cu capul din 7 metri, iar Micu scoate salvator cu un braț. Mingea mergea în vinclul din dreapta portarului
Min 69 Dublă schimbare la FK Miercurea Ciul. Ies Szilard Vereș și Paul Pîrvulescu și intră Lorant Kovacs și Marvin Schieb
Min 66 Centrare dintr-un corner din dreapta, mingea trece de primul grup de jucători care a mers la prima bară, e oprit neglijent de Nemanic, balonul îl lovește în mâna depărtată de corp, sub privirile arbitrului Buși, însă acesta nu dictează penalty, lasă jocul să continue, slovenul se repliază și degajează din 7 metri. Publicul a văzut și el hențul și protestează
Min 65 Centrare dintr-o lovitură liberă din stânga, Panos respinge cu capul din 4 metri, în corner, din fața lui Marc
La meci asistă din tribună și Alexandru Pelici, selecționerul naționalei U19 a României, iar mijlocașul de 17 ani Dan Spătaru poate fi unul dintre jucătorii urmăriți de el. Spătaru este la al șaptelea meci disputat pentru FC Brașov în acest sezon, patru începute ca titular, și e la al doilea gol, după ce a mai înscris și cu Ripensia (1-0 pe Tineretului).
Min 58 1-0 Dan Spătaru primește o minge la 19 metri central, e cu spatele la poartă, preia spre stânga și șutează cu piciorul stâng printre fundașii statici din fața sa și înscrie sub transversală. Gyenge a plonjat, însă nu a ajuns la mingea trimisă puternic
Min 49 El Sawy primește din nou în careu, pătrunde pe stânga, își depășește adversarul direct și trimite direct în portar, din 6 metri, din postura de unu la unu cu Micu
Min 47 Ocazie bună de gol pentru ciucani. El Sawy primește pe culoar, se întoarce și trage din 7 metri lateral dreapta, însă Micu parează cu piciorul, mingea ricoșează în stânga și faza de atac se stinge
Min 46 S-a reluat meciul de pe Tineretului
Min 46 La FC Brașov, la pauză, iese Tudor Coșiș și intră Dan Spătaru
Min 45+7 Pauză. FC Brașov și FK Miercurea Ciuc intră la vestiare la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză slabă, marcată de o accidentare în primele minute și de o intrare violentă în prelungiri, când s-a dictat eliminarea lui Vasile Constantin
Min 45+7 FC Brașov termină prima repriză în atac, în ciuda faptului că evoluează în inferioritate numerică. Oltean șutează violent din 10 metri, cu stângul, mingea șterge tranversala și se duce peste
Min 45+2 ||| Vasile Constantin intră cu ambele picioare sus, direct pe tibia lui Panos, la mijlocul terenului, sub privirile arbitrului central, iar Cătlin Buși scoate cartonașul roși și îl elimină pe jucătorul Brașovului. Panos acuză lovitura dură și are nevoie de îngrijiri medicale, însă în mod cert este norocos că nu s-a ales cu piciorul rupt, poate și pentru că a avut apărătoare. Dan Alexa comentează și față de această intrare criminală a lui Constantin
Min 45 + Prima repriză este prelungită cu 6 minute
Min 42 ||| Marius Burlacu primește și el cartonașul galben proteste, după ce a fost împins în propriul careu de Jelena
Min 41 ||| Szilard Vereș primește cartonașul galben după ce a sprintat la arbitrul asistent Daniel Vlase și i-a reproșat că nu a acordat henț și penalty la două intervenții cu mâna în careul Brașovului. La prima nu se putea dictat, fiindcă jucătorul Brașovului era căzut, era cu spatele la minge și adversarul a șutat în brațul său din circa 10 centimetri, iar la a doua s-a centrat din dreapta careului și mingea a ieșit în corner după ce s-a lovit de un jucător al gazdelor, care avea însă mâna aproape lipită de corp
Min 28 Joc modest al celor două echipe, fără ocazii până acum
Min 14 Ivan Fustar pică prost pe brațul stâng, în lateralul propriului careu, și acuză dureri la umăr. Are nevoie de îngrijiri medicale și iese la margine. Dino Stancic încă este în ambulanță, în colțul terenului
Min 11 Minge trimisă lung peste apărarea ciucanilor, Angelov țâșnește spre poartă, e primul la minge, însă reia din 12 metri central direct în portarul ieșit la întâmpinare, însă de la margine se indică eronat offside
Min 8 Abia acum se reia meciul și Ivanovici centrează din lovitura liberă din lateral stânga, aproape de careu. Mingea e deviată pe bara a doua, iar Gal-Andrezly încearcă se reia din foarfecă, însă are o execuție ratată, pe lângă poartă
Min 6 ⇒ Richard Jelena intră în locul lui Dino Stancic, care e urcat pe targă și introdus în ambulanță, încă prezentă pe teren
Min 2 Dino Stancic este faultat în flancul stâng de atac al echipei sale de către Fustar și în cădere se lovește de genunchiul lui Burlacu. Jucătorul sloven acuză lovitura în obrazul stâng, iar medicul echipei harghitene, netrecut în raportul de joc, nu-i mai permite să continue meciul și cere schimbare și să vină ambulanța. Arbitrul nu a arătat cartonașul galben.
Min 1 A început partida de la Brașov, cu un minut mai devreme dață de cum era programată
Szilard Gyenge, portarul de 21 de ani al echipei harghitene, este în premieră căpitanul FK Miercurea Ciuc, după ce Attila Csuros și David Kelemen, primii doi căpitani din acest sezon, au fost lăsați de Francisc Dican pe bancă la acest joc. Pe teren se află însă și Claudiu Apro, care a purtat și el banderola în sezonul trecut

FC Braşov și FK Miercurea Ciuc joacă în meciul de deschidere al etapei a 10-a a Ligii 2, ediția 2022-2023. Partida este programată să se desfășoare astăzi, 14 octombrie 2022, de la ora 16:00, pe stadionul Tineretului din Brașov.

Se întâlnesc clasatele pe locul 11, respectiv 6, echipe despărțite de patru puncte.

Dan Alexa: ”Avem un joc important, împotriva unei echipe care îndeplinește toate condițiile pentru a spera la promovare”

FC Brașov vine după prima victorie obținută în deplasare în acest sezon, 3-2 la Târgu Jiu cu Viitorul Pandurii, într-un meci în care a fost condusă de două ori. Pe teren propriu, echipa antrenată de Dan Alexa a înregistrat în această ediție de campionat două remize (1-1 cu Minaur Baia MAre și 0-0 cu CSM Slatina) și două victorii (1-0 cu Ripensia și 1-0 cu Metaloglobus). Ultimul joc de acasă, cel cu Slatina, a fost unul foarte modest.

”Sezonul trecut au pierdut play-off-ul în ultima etapă după un meci cu FC Brașov, dar în acest sezon ambele echipe au loturile schimbate față de sezonul trecut. Cert este că harghitenii își doresc mult play-off-ul și fac multe pentru a-și îndeplini obiectivul. Avem un joc important, împotriva unei echipe care îndeplinește toate condițiile pentru a spera la promovare. Ciucul este un club foarte bine organizat, se investește mult, sunt oameni serioși. Au o echipă de forță, o echipă grea, cu jucători puternici și un lot numeros. Noi trebuie să avem dinamică, să punem probleme și să fim inteligenți. Noi venim după o victorie importantă la Târgu Jiu, important este să avem constanță și să legăm victoriile. Mă bucur că am reușit să marcăm trei goluri, asta ne-a lipsit nouă în acest start de sezon în care am înscris puțin față de ocaziile pe care ni le-am creeat.
Vreau ca jucătorii mei să joace cu determinare și să fie motivați și pentru acest joc. Suntem la jumătatea campionatului și vrem să păstrăm momentele bune din meciul cu Viitorul Pandurii”, a spus Dan Alexa înaintea acestui meci.

Înainte de acest meci care dă startul etapei a 10-a, FC Brașov ocupă locul 11, cu 12 puncte acumulate și cu un golaveraj pe zero, 8-8.

FK Miercurea Ciuc e în grafic, pe loc de play-off

De partea cealaltă, FK Miercurea Ciuc vine după un meci desfășurat tot în deplasare și pe care l-a pierdut oarecum surprinzător, 0-2 la nou-promovata CSM Slatina. A fost al treilea eșec în acest sezon, al doilea în deplasare, acum întrerupându-și o serie de șase partide consecutive cu rezultate pozitive, dintre care cinci câștigate și care au propulsat echipa pe locurile care la finalul sezonului regular duc în play-off.

În această ediție a Ligii 2, echipa antrenată de Francisc Dican a disputat deja cinci meciuri în deplasare, înregistrând două eșecuri (1-2 la Unirea Dej, 0-2 la CSM Slatina), două victorii (4-0 la Steaua și 1-0 la Unirea Slobozia) și o remiză (0-0 la Ripensia).

Echipa harghiteană ocupă în prezent locul 6, ultimul de calificare în play-off, cu 16 puncte și golaveraj pozitiv, 14-7.

Amintire urâtă pentru FK Miercurea Ciuc de la primul meci cu FC Brașov

În sezonul trecut, în singura întâlnire directă oficială dintre cele două echipe, FK Miercurea Ciuc și FC Brașov s-au întâlnit în chiar ultima etapă a sezonului regular, când harghitenii aveau nevoie de o victorie pe teren propriu pentru a merge în play-off, iar brașovenii erau considerați victime sigure, mai ales că se aflau printre ultimele clasate și evoluau în deplasare.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de Salvatore Marrone (40) și Eduard Lambrinoc (43), astfel că FK Miercurea Ciuc a ratat accederea în grupa de promovare.

După acel joc, clubul harginean se despărțea după patru ani de antrenorul principal Valentin Suciu și continua cu Francisc Dican, cel care se află și acum pe banca tehnică.

Cătălin Buși arbitrează FC Braşov – FK Miercurea Ciuc

Meciul de pe stadionul Tineretului din Brașov va fi arbitrat de centralul Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea), iar la cele două tușe vor ridica steagul arbitri asistenți Daniel Vlase (Galaţi) și Cristian Voicu (Focşani). Arbitru de rezervă este Bogdan Jijiie (Botoşani), în timp ce observator de arbitri a fost delegat Petre Radu (Bucureşti). Delegatul jocului este președintele AJF Hunedoara, Cristian Petrean.