România U21 nu a reușit nici măcar scorul naționalei mari. Tricolorii „mici” au pierdut cu Danemarca U21 cu 0-2. Vezi ce au făcut jucătorii convocați din Liga 2

Naționala de tineret a României a pierdut și al doilea meci amical pe care l-a avut programat în cantonamentul din Spania. După înfrângerea cu 5-1 în fața reprezentativei similare a Rusiei, astăzi, tricolorii pregătiți de Daniel Isăilă au cedat cu 0-2 întâlnirea cu Danemarca Under 21.

În acest test, dintre cei patru jucători convocați de la cluburile din Liga 2 titular a fost doar portarul Cătălin Căbuz (Chindia), care în meciul cu Rusia nu a jucat deloc. În schimb, Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă) a fost introdus la pauză, iar Paul Iacob (FC Brașov) în repriza a doua. Portarul Relu Stoian (Juventus) nu a fost utilizat, deoarece a apărat pe toată durata primului amical.

Desfășurat la Marbella Football Center, meciul a început, potrivit site-ului oficial al FRF, cu nordicii la conducerea jocului, iar în minutul 13 au deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată din 8 metri. După trei minute, Răducanu și-a încercat și el norocul prin același procedeu, însă mingea a trecut alături. Portarul Chindiei, Căbuz, a avut o intervenție bună, iar apoi Ianis Hagi putea marca, dacă șutul său cu stângul de la 20 de metri nu s-ar fi dus puțin peste poartă. Pe final de repriză, Căbuz a mai avut o intervenție salvatoare, astfel că la vestiare s-a intrat cu 1-0 pentru Danemarca.

În repriza secundă, Daniel Isăilă a schimbat mai mulți jucători, iar echipa a început să arate mai bine. Cicâldău putea egala, după o acțiune frumoasă, dar șutul său la colțul lung s-a dus puțin pe lângă poartă. Tot el l-a găsit bine pe Coman în careu, acesta a driblat un adversar și a trimis puternic la poartă, dar portarul advers s-a opus. În goana după egalare, cu cinci minute înainte de final, danezii au surprins pe contraatac și au mai punctat o dată, câștigând astfel cu 2-0.

România Under 21 cu Danemarca: 12. Cătălin Căbuz (23. Arpad Tordai, 46′) – 22. Tiberiu Căpușă, 2. Alex Pașcanu, 5. Virgil Ghiță, 3. Andrei Radu – 16. Dragoș Nedelcu (cpt.)(20. Vlad Dragomir, 57′), 21. Marco Dulca (6. Paul Iacob, 74′) – 24. Andrei Ciobanu (7. Florinel Coman, 61′), 10. Ianis Hagi (25. Alexandru Cicâldău, 46′), 14. Olimpiu Moruțan (11. Mihai Dobre, 61′) – 18. Robert Răducanu (9. Ad. Petre, 46′).

În meciul cu Rusia U21 au fost utilizați: 1. Relu Stoian – 22. Tiberiu Căpușă (2. Alex Pașcanu, 65′), 4. Răzvan Popa, 6. Paul Iacob (5. Virgil Ghiță, 46), 3. Andrei Radu – 16. Dragoș Nedelcu (cpt.) – 11. Mihai Dobre (24. Andrei Ciobanu, 46), 10. Ianis Hagi (21. Marco Dulca, 75), 20. Vlad Dragomir (14. Olimpiu Moruțan, 46), 7. Florinel Coman (25. Andrei Cicâldău, 65) – 9. Adrian Petre (18. Robert Răducanu, 65).

După acest amical, naționala de tineret a României a încheiat cantonamentul din Spania și va reveni în această noapte în țară.

Lotul României pentru cantonamentul din Spania:

portari: 1. Relu Stoian (Juventus București), 12. Cătălin Cabuz (Chindia Târgoviște), 23. Arpad Tordai (FC Viitorul);
fundași: 2. Alex Pașcanu (Leicester City), 3. Andrei Radu (Aris Limassol), 4. Răzvan Popa (Burgos FC), 5. Virgil Ghiță (FC Viitorul),  6. Paul Iacob (FC Brașov), 22. Tiberiu Căpușă (FC Viitorul);
mijlocași: 8. Carlo Casap (FC Viitorul), 10. Ianis Hagi (Fiorentina), 14. Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), 16. Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), 20. Vlad Dragomir (Arsenal), 21. Marco Dulca (Swansea City), 24. Andrei Ciobanu (FC Viitorul), 25. Alexandru Cicâldău (FC Viitorul);
atacanți: 7. Florinel Coman (FC Viitorul), 9. Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), 11. Mihai Dobre (Bournemouth), 18. Robert Răducanu (Concordia Chiajna).