Rezultatele meciurilor turului II al Cupei României. Cel mai mare scor l-a înregistrat Voința Snagov. Ripensia, CS U II Craiova și Flacăra Moreni sunt alte performere

Marius ANGHEL 29 Jul. 2015, 17:46 Special
Rezultatele meciurilor turului II al Cupei României.** Cel mai mare scor l-a înregistrat Voința Snagov. Ripensia, CS U II Craiova și Flacăra Moreni sunt alte performere

Turul II al Cupei României, ediția 2015-2016, a debutat încă de marți seara, atunci când la Târgu Mureș, ASA II, echipa secundă a vicecampionei României, a eliminat formația antrenată de Robert Ilyeș, FK Csikszereda, scor 1-0. Restul partidelor din această fază, 20 la număr, sunt programate pentru astăzi, miercuri, de la ora 17:30. Totuși, două dintre acestea, Victoria Muntenii Buzău (IL) – Granitul Babadag (TL) și Atletico Vaslui (VS) – FC Ceahlăul II Piatra Neamț (NT), nu se vor disputa din două motive distincte, astfel că știm deja primele trei echipe calificare în turul III.

Pe lângă ASA Târgu Mureș II, merg mai departe și Victoria Muntenii Buzău și Atletico Vaslui, deoarece Granitul Babadag a anunțat federația că nu se prezintă la acest meci din cauza problemelor din lot, în timp ce în cazul FC Ceahlăul II, aceștia nu au fost programați fiindcă nu și-au achitat baremurile restante din sezonul precedent al Ligii 3. Împotriva acestor două echipe, FRF va aplica sancțiunea de eliminare din campionatele din care participă, în conformitate cu articolul 31, alineat 15 din ROAF. Interesant este că Ceahlăul II tocmai fusese reprimit în Liga 3 și distribuită în Seria I după ce în sezonul recent încheiat retrogradase.

În aceasta fază a doua participă cele 37 de echipe calificate din primul tur plus alte cinci grupări care au evoluat în sezonul trecut al Ligii a 3-a. Cele 42 de echipe rezultate au fost împerecheate în 21 de meciuri eliminatorii.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Turul al treilea al Cupei României, la care vor participa cele 21 de echipe calificate din faza a doua, plus 31 echipe (restul de cluburi rămase din Liga a 3-a), este programată să aibă loc miercuri 12.08.2015, ora 17:30.

Iată programul fazei a doua a Cupei României, ediția 2015-2016:

29 iulie, ora 17:30:
EUROMANIA DUMBRĂ‚VENI (VN) – AVÂNTUL VALEA MĂ‚RULUI (GL) 6-4 (1-1 după 90 minute, 2-2 după 120 minute, 4-2 la penalty-uri) / după loviturile de departajare
Lechea (20), Săpunaru (99) / I. Cristian (39), Bahnașu (120)
La penalty-uri au înscris: Stanciu, Panaitescu, B. Niță, Săpunaru / Dr. Voicu, Anastasie

ÎNFRĂ‚ȚIREA AGROMEC HĂ‚RMAN (BV)CN DINICU GOLESCU CÂMPULUNG (AG) 3-4 (2-2 după 90 minute) / după prelungiri
Feraru (60, 75), Damian (110) / I. Andrei (5), Vaciu (88 – penalty, 114 – penalty), L. Crețu (97)
UNIREA BRÂNCENI (TR) – UNIREA IZVOARELE (GR) 2-1 (1-1 după 90 minute) / după prelungiri
I. Marin (82, 107) /

VIITORUL ULMENI (MM)UNIREA JUCU (CJ) 2-3
Ignat (63), Asaujan (88 – pen.) / Chiș (8), Al. Pop (39), Luca (65)
ACS DUMITRA (BN)BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI (SV) 0-2
Vițu (70), Apostol (79)
SOMEȘUL 2010 APAHIDA (CJ)SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ (CJ) 0-3 / gazdele nu au avut medic și arbitrii nu au permis ca jocul să se dispute
BIHORUL BEIUȘ (BH)CS INEU (AR) 0-1
Stănaia (80 – penalty)
CSM ȘCOLAR REȘIȚA (CS) RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) 0-5
Blănaru (13), I. Ungureanu (21), Briciu (37, 61), Trifu (45)
PANDURII CERNEȚI (MH)(foto) MINERUL MOTRU (GJ) 1-5
Aug. Tudor (35) / Vrăncuți (5), Ghighilicea (26 – pen., 50), Cerbu (60), Cruceru (78)
CS U CRAIOVA 2 (DJ)(foto) – ACSO FILIAȘI (DJ) 5-0
Mazarache (2), Bancu (8, 64), A. Ivan (10), Jurj (50)
AS MILCOV (OT) – CS ATLETIC BRADU (AG)  4-2
Vasilescu (25, 90+2), C-tin. Șerban (44 – autogol), Mămăligeanu (62) / Jenaru (40), Ruță (59)
FLACĂ‚RA MORENI (DB) – VIITORUL DOMNEȘTI (IF) 6-0
Ed. Guță (1, 30, 32), Acasandrei (6), A. Iliescu (53), Huțușoru (75)

VICTORIA MUNTENII BUZĂ‚U (IL) – GRANITUL BABADAG (TL) 3-0 / n-a fost programat
Echipa oaspete a informat Departamentul Competiții al FRF că nu se va prezenta la meci.

ATLETICO VASLUI (VS) – FC CEAHLĂ‚UL 2 PIATRA NEAMȚ (NT) 3-0 / n-a fost programat
Echipa oaspete nu a fost programată, deoarece nu și-a achitat baremurile restante din sezonul precedent al Ligii 3.

28 iulie, ora 17:30
ASA TÂRGU MUREȘ 2 (MS) – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC (HR) 1-0
Kanyaro (42)

*echipele trecute cu roșu s-au calificat în turul III al Cupei.

REZULTATELE PRIMULUI TUR AL CUPEI ROMÂNIEI

Regulamentul Cupei României:

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

În cazul jocurilor desfășurate într-o singură manșă, pe terenul uneia dintre echipe, cheltuielile se efectuează de clubul organizator, iar după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă se va repartiza fiecărei echipe în proporție de 50% din beneficiul net. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuielilor. Beneficiul fiecărei echipe va fi achitat în termen de cel mult 15 zile de la data disputării jocului.

Pentru turul al doilea al Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete și vor fi în cuantum de:
– Arbitru: 340 RON
– Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON fiecare
– Total: 940 RON

În conformitate cu articolul 31, alineat 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform articolului 54, punctul 2 din ROAF, la jocurile din Liga I, Liga a 2-a, și Liga a 3-a, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională), pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.
În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

Asociațiile județene de fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a doua, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.