CSM Ceahlăul, amical de gală cu CFR Cluj. Echipa din Liga 2 a deschis scorul, dar diferența s-a făcut după pauză

Narcis POHOAȚĂ, Andrei PASCU 08 Jul. 2023, 18:40 Liga 2

Abia ajunsă în cantonamentul de la Tărlungeni, CSM Ceahlăul a disputat, sâmbătă dimineață, primul test al verii, pe Stadionul Tineretului din Brașov, în compania fostei campioane a României, CFR Cluj.

Condusă încă din start, trupa pregătită de italianul Andrea Mandorlini s-a impus în cele din urmă cu scorul de 3-1 (1-1), golurile fiind marcate de Yuri (minutul 31, din penalty), Birligea (minutul 56) și Krasniqi (minutul 59), respectiv Llullaku (minutul 13, din penalty).

CSM Ceahlăul a pierdut primul amical al verii, 1-3 cu CFR Cluj

După o dublă ocazie a CFR-ului, în minutul 8, când Bacalu a respins în două rânduri de pe linia porții, CSM Ceahlăul a deschis scorul în minutul 13, printr-un penalty transformat de fostul golgheter al României, albanezul Azdren Llullaku.

Golul marcat de CSM Ceahlăul

CFR Cluj a restabilit egalitatea tot din penalty, Yuri marcând de la punctul cu var, în minutul 31. Până la pauză, elevii lui Mandorlini au mai avut două bune ocazii, între care și o bară în minutul 43.

La patru minute de la reluare, Burcă de la CFR a fost eliminat, dar cei doi antrenori au convenit ca echipa clujeană să continue în efectiv complet.

CSM Ceahlăul, egală cu CFR Cluj până la pauză

În cele din urmă, plusul de experiență și de valoare al ardelenilor și-a spus cuvântul, iar CFR Cluj a mai punctat de două ori până la final, prin Birligea (minutul 56) și Krasniqi (minutul 59), gruparea din SuperLigă impunându-se cu 3-1.

• CSM Ceahlăul, în prima repriză: Krell (Boison 30) – Moroșanu, Jalbă, Vișinar, Bacalu, Akwasi, Onișa, Anton, Llullaku, Petre, Josimar.
    CSM Ceahlăul, în repriza a doua: Boison – Fărăgău, Forisz, Petkov, Ciaun, Iaquite, Barb, Ștefănescu, Petra, Pîntea, Neicuțescu.Au maijucatînpartea a douaLăcustă, Goicea, MorarușiStroe.
  • CFR Cluj a început în formula: Sava – Yuri, Ajeti, Boben, Peteleu, Filip, Muhar, Fica, Camora, Janga, Otele
    Au mai intrat: Burcă, Țîru, Ricky, Krasniqi, Birligea, Hindrich, Petrila, Adam, Silaghi, Bălan.

CSM Ceahlăul va mai disputa cinci meciuri amicale în stagiul din județul Brașov, după următorul program:

• 10 iulie: Ceahlăul – OlimpicZărnești (Liga 3)
  • 12 iulie: Ceahlăul – Concordia Chiajna (Liga 2)
  • 15 iulie: Ceahlăul – FC Brașov (Liga 2)
  • 19 iulie (dimineață): Ceahlăul – CSM Alexandria (Liga 2)
  • 19 iulie (dupăamiază): Ceahlăul – ChindiaTârgoviște (Liga2)

CSM Ceahlăul, încă o achiziție

În altă ordine de idei, CSM Ceahlăul a mai făcut o achiziție, chiar înainte de plecarea în cantonament. Joi, formația nou-promovată în Liga 2 a precizat că a semnat cu portarul Boison Wynney (26 de ani, născut în Spania), care sezonul trecut a evoluat la Gloria Buzău, tot în Liga 2, pentru care a bifat numai patru partide.

În România, portarul care are și cetățeni liberiană a mai evoluat pentru Progresul Spartac și Minerul Ocna Dej. Înainte de sosirea în țara noastră, a fost legitimat doar la cluburi din Spania și o formație din Grecia, Doxa Dramas.

Anterior, CSM Ceahlăul a anunțat sosirile lui Mihael Onișa și Mario Petkov și revenirea lui Cristian Jalbă.