![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Rapid mai are de așteptat până va afla un răspuns final, dacă va fi primită sau nu în Liga 1. Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a dat o nouă amânare în acest caz și va judeca din nou, miercuri, această speță.
Dacă decizia va fi una nefavorabilă, iar Rapid nu va primi avizul de a juca în Liga 1, locul giuleștenilor va fi luat de ACS Poli Timișoara.
La ședința Comisiei de Disciplină a FRF, care a început la ora 11:30, a fost prezent și finanțatorul Valerii Moraru alături de soția acestuia, informează DigiSport. De asemenea, în fața sediului LPF, locul unde s-a ținut ședința, au fost prezenți și 100 de suporteri ai clubului alb-vișiniu.
„Sunt optimist în privința deciziei. Avem contracte cu 11 jucători și așteptăm ca domnul Brihac (n. red. lichidator judiciar al Rapid) să-și dea acordul și pentru alții”, a declarat Valerii Moraru la ieșirea din sediul LPF.
Comisia de Disciplină a FRF nu va oferi o decizie definitivă. Comisia de Recurs și Tribunalul de Arbitraj Sportiv sunt următoarele căi de atac.