CFC Argeş trece de CSM Focşani cu un autogol și un gol marcat în prelungri. Echipa lui Nicolae Dică, la primul succes în noul sezon

Marius ANGHEL 12 Aug. 2024, 19:02 Liga 2

Campionii FC Argeș a debutat cu dreptul pe teren propriu în noul sezon de Liga 2, ediția 2024-2025, și ajunge la patru puncte acumulate în primele două etape. După 0-0 la București cu Steaua, trupa lui Nicolae Dică a învins luni, 12 august, la Mioveni, unde își desfășoară meciurile de acasă de un an, nou-promovata CSM Focșani.

Cu 2-0 s-a impus echipa piteșteană, după o primă repriză în care oaspeții și-au dat un autogol stupid și o a doua parte a meciului controlată în mare parte și în care al doilea gol a venit în prelungiri, înainte de fluierul final.

• Etapa a început de vineri și, în afară de partida de la Mioveni, va mai avea un meci de disputat, Unirea Ungheni – Corvinul Hunedoara, amânat pentru o dată încă nestabilită.

Gol anulat corect pentru Morar și câte două ocazii pentru Argeș și Focșani. Înainte ca Alexei Ciopa să-și bage mingea în propria poartă

Cu două schimbări în primul 11 față de meciul cu Steaua, CFC Argeș a dominat începutul jocului cu CSM Focșani, a marcat prin Vlăduț Morar, în minutul 5, însă reușita atacantului a fost anulată imediat datorită poziție de offside în care se afla. Moldoveanu (9) a avut și el o mare ocazie de a deschide scorul, însă Ureche a respins șutul nu foarte bine plasat al fostului atacant al Chindiei. Morar (15) a fost aproape de gol cu un șut pe jos din 18 metri, reținut de Ureche lângă bară, iar apoi Focșaniul a început să prindă curaj și să urce în ofensivă.

Săpunaru (20), urcat de această dată la mijloc în banda dreaptă, a trimis cu capul din 8 metri puțin pe lângă bara a doua, iar Zaharia (29, 32) a avut în decurs de trei minute două șuturi aproape în mod asemănător, din stânga, în plasa laterală a porții.

Pe fondul acestui joc echilibrat în finalul primei reprize, Argeșul a reușit să dea lovitura cumva neașteptat. În minutul 39, Petrescu a centrat în careu dintr-o lovitură liberă, Esteban Orozco a recentrat cu capul, iar Alexei Ciopa l-a împins pe Garutti și mingea i-a picat pe umăr și din el s-a dus în propria poartă. Probabil s-ar fi arătat penalty dacă nu ar fi fost autogol.

Joc nu la fel de spectaculos în partea a doua. Erik Gronner a marcat în prelungiri

La pauză a schimbat de două ori Nicolae Dică, semn că nu a fost prea mulțumit de jucătorii săi, în special de Morar, lăsat la vestiar. În ofensivă, nou-intratul Pîrvu a avut două șuturi deviate în corner, iar ca joc Argeșul a fost mai organizată de această dată și a ținut mingea departe de poarta lui Oncescu.

Gronner ar fi putut primi penalty la o cădere la împingerea lui Ciopa (75), însă arbitrul Gaitin a considerat că a picat prea ușor și a lăsat jocul să continue, iar în careul opus Ciopa (77) a finalizat cu capul pe direcția lui Oncescu.

Mult mai închis în partea secundă, jocul a oferit însă și un nou gol, în prelungiri, din centrarea lui Pîrvu și șutul din întoarcere al lui Erik Gronner (90+3), după ce balonul a și lovit bara din stânga.

S-a terminat 2-0 și CFC Argeș a obținut prima victorie în noul sezon, în timp ce CSM Focșani a cunoscut gustul primului eșec de la promovarea în liga secundă.

Meciuri în Cupa României și apoi în etapa 3 din Liga 2

Cu 4 puncte și golaveraj 2-0, CFC Argeș a urcat în clasamentul intermediar pe locul 5, la egalitate cu alte cinci formații. În schimb, CSM Focșani, rămasă cu 3 puncte și cu golaveraj 2-2, este pe locul 10, la egalitate tot cu cinci formații.

Următorul meci al celor două echipe are loc în Turul 3 al Cupei României, joi, de la ora 17:30. FRF a programat Argeșul să joace în deplasare la ARO Muscelul Câmpulung Muscel (Liga 3), iar pe Focșani a trimis-o la Sporting Liești (Liga 3).

În etapa a 3-a a Ligii 2, CSM Focșani are meci acasă cu Metalul Buzău, duminică, de la ora 11:00, în timp ce CFC Argeș evoluează marți, 20 august, de la ora 17:00, în deplasare la Oradea, cu FC Bihor, o altă nou-promovată.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 2 Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

CAMPIONII FC ARGEȘ – CSM FOCȘANI 2-0

Alexei Ciopa 39′ – autogol, Erik Gronner 90+3′

CFC Argeș: Oncescu – Tofan (cpt.), G. Garutti, Esteban Orosco, Briceag – P. Petrescu (Rădescu 68′), Seto, Doukoure, Andr. Dima (Y. Pîrvu 46′) – Vl. Morar (Gronner 46′), Rob. Moldoveanu (Dulcea 88′)
Rezerve neutilizate: Straton – Borța, M. Tudose, Dinoci, Buhăcianu
Antrenor: Nicolae Dică

CSM Focșani: Ureche – Pedro Albino (Gorovei 56′), Ciopa, Vișinar, Tamași – Brînzan (Mih. Stancu 77′), Rența (Al. Mazilu 73′) – S. Săpunaru (cpt.), Rob. Enache (Dănăilă 56′), Al. Fl. Zaharia – Dodoi (Cr. Ciobanu 56′)
Rezerve neutilizate: Uțiu – Creț, Jalbă, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş). Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara). Asistenți: Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova). Observator arbitri: Marian Deaconu (Ploieşti). Delegat joc: Marian Lumînare (Bucureşti).

Min 90+4 Final de joc. Campionii FC Argeș câștigă cu 2-0 meciul de la Mioveni cu CSM Focșani și ajunge la patru puncte obținute în primele două etape. Focșaniul rămâne cu cele trei puncte luate în prima etapă.
♦La al doilea meci la CFC Argeș, intrat din nou în partea secundă, tot în locul lui Vlăduț Morar, norvegianul Erik Gronner (23 de ani) reușește să înscrie al doilea gol al Argeșului în acest sezon, primul reușit de un jucător al lui Nicolae Dică. Primul a fost autogolul lui Alexei Ciopa.
Min 90+3 2-0 Pîrvu avansează în dreapta, trece de Tamași, centrează pe jos în centru, la Erik Gronner, care preia cu spatele la poartă, la 8 metri, e talonat de Ciopa, pivotează și șutează din 7 metri ușor lateral dreapta și înscrie la colțul lung. Mingea lovește bara și intră în plasă, spre bucuria jucătorilor și fanilor argeșeni. Victoria este asigurată
Min 90+1 ||| Guilherme Garutti îl pune la pământ pe Gorovei, pentru a opri un contraatac periculos și primește și el cartonașul galben
♦Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 88 Iese Robert Moldoveanu și intră Patrick Dulcea
Min 88 Ciobanu șutează din afara careului, peste poartă. Focșaniul pune presiune
Min 86 Tamași pătrunde în stânga și centrează în forță spre poartă, Garutti pune piciorul și respinge în corner, iar apoi acuză o durere la inghinali. Cornerul nu aduce nimic periculos la poarta nou-venitului Onescu, preferat și în acest meci în fața lui Straton, titularul din sezonul trecut
Min 84 Rădescu are o incursiune în stânga și șutează pe jos din 16 metri, iar Ureche prinde fără probleme. Focșaniul nu pare să aibă forța de a egala
Min 80 Pauză de hidratare
Min 77 Centrare din dreapta în careul Argeșului, Ciopa câștigă duelul aerian din 11 metri central, pune capul și trimite spre poartă, însă pe direcția lui Oncescu, care reține fără probleme
Min 77 Ultima schimbare la CSM Focșani. Iese Denis Brînzan și intră Mihai Stancu
Min 75 Gronner primește mingea în fața careului, pivotează pe lângă Ciopa, care îl împinge cu ambele mâini, arbitrul e aproape și consideră că norvegianul a picat prea ușor și lasă jocul să continue
Min 73 Iese Denis Rența și intră Alexandru Mazilu, la oaspeți
Min 72 ||| Răzvan Gorovei are un fault din spate asupra lui Esteban Orozco și primește și el cartonașul galben
Min 70 ||| Denis Brînzan primește primul cartonaș galben al meciului, pentru o intrare tare prin alunecare
Min 68 Iese Petrișor Petrescu și intră Ionuț Rădescu
Min 60 Prima pauză de hidratare în repriza a doua
Min 56 Moldovan schimbă de trei ori, cum Focșaniul n-a arătat nimic în plus în primele minute ale părții secunde. Ies Gabriel Dodoi, Robert Enache și Pedro Albino și intră Cristian Ciobanu, George Dănăilă și Răzvan Gorovei
Min 52 Argeșul începe și a doua parte în ofensivă. Pîrvu are un al doilea șut spre poartă, acum din zonă centrală, balonul lovește un adversar și se duce în corner, în dreapta. Centrarea din cornerul din dreapta ajunge la Briceag, în stânga, iar fundașul șutează din prima, din 12 metri, defectuos, un luft, mult pe lângă
Min 47 Petrescu primește din stânga și pătrunde în careu, e liber și șutează dezastruos din 13 metri, mult pe lângă poartă, în stânga
Min 46 S-a reluat jocul
♦Min 46 Vlăduț Morar e schimbat la pauză cu Erik Gronner, iar Yanis Pîrvu îi ia locul lui Andrei Dima
Min 45+4 Pauză la Mioveni, unde CFC Argeș are 1-0 contra CSM Focșani, după autogolul lui Alexei Ciopa
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu trei minute. Argeșul e aproape să intre în avantaj la vestiar, nemeritat la cum s-a jucat meciul până acum
Min 39 1-0 Fază de cascadorii râsului în careul Focșaniului! Petrescu ridică în fața porții oaspeților o minge dintr-o lovitură liberă de la 25-30 de metri central, ușor în lateral stânga, Esteban Orozco recentrează cu capul în sus, Alexei Ciopa îi dă un brânci din spate lui Garutti și îl trântește în față, iar mingea îi pică pe umăr, în 5 metri, și ricoșează din el în poartă, lângă bara din stânga, lăsându-l pe Ureche fără reacție. E posibil ca dacă nu ar fi fost autogol să se dicteze penalty. Garutti se bucură de parcă el ar fi înscris, cu toate că el nici nu a atins mingea!
Min 32 Zaharia șutează din nou cu dreptul din banda stângă, acum ceva mai jos, mingea atinge și o dată gazonul, dar tot în plasa exterioară a colțului scurt ajunge
Min 30 A doua pauză de hidratare
Min 29 Focșaniul joacă curajos, Zaharia primește mingea în stânga, nu-l atacă nimeni, pătrunde spre centru și trage tare cu dreptul de la circa 20 de metri. Balonul trece de puțin pe lângă prima bară, în plasa laterală. Oncescu gesticulează către coechipierii săi și le reproșează faptul că l-au lăsat pe Zaharia să șuteze
Min 25 Vișinar se resimte la cotul stâng și are nevoie de îngrijiri medicale. Le primește din partea echipei medicale a Argeșului
Min 20 Prima situație de gol a Focșaniului, și una importantă. La o centrare din stânga careului, Săpunaru sare la cap imediat în spatele lui Briceag, reia din 8 metri ușor lateral dreapta și trimite de puțin pe lângă bara a doua. Oncescu era bătut, însă are noroc că mingea n-a fost trimisă pe poartă. Briceag a sărit pe sub minge!
Min 17 Pauză de hidratare
Min 15 Argeșul are mai mult posesia în acest început de meci, nu neapărat și domină și teritorial, fiindcă se joacă mai mult la mijlocul terenului, însă ajunge să ducă din nou mingea în atac, acum pentru Vlăduț Morar, care trage puternic din 18 metri, pe jos, iar Ureche plonjează și reține cu siguranță aproape de bara din dreapta
Min 9 Contraatac Argeș după o recuperare la mijlocul terenului, Moldoveanu primește mingea în dreapta și scapă singur spre careu, iar imediat cum pătrunde trage cu dreptul spre colțul lung, însă aproape de Ureche, care respinge ușor în lateral
Min 5 Tofan centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Vlăduț Morar înscrie cu capul din 8-9 metri, cu o reluare în dreapta, însă golul e anulat imediat la semnalizarea lui Cristian Ilinca. Reluarea arată că nu numai Morar era în offside, ci și vreo alți doi-trei coechipieri ai săi! Eroare de plasament de neconceput pentru experimentanții jucători ofensivi ai Argeșului
De partea cealaltă, Călin Moldovan a schimbat un singur jucător în formula de start, față de partida trecută, 2-0 cu AFC Câmpulung Muscel. Răzvan Gorovei a trecut de această dată rezervă, iar titular este portughezul Pedro Albino, ultima dată la Ceahlăul.
♦Min 1 A început partida de la Mioveni. Galeria Argeșului își încurajează timid favoriții. Cei mai mulți spectatori sunt la tribuna oficială, complet aflată la umbră. La tribuna a doua, aflată în plin soare, sunt până în 100 de spectatori
Față de meciul trecut, 0-0 la București cu Steaua, Nicolae Dică a efectuat două modificări în primul 11 al echipei sale. Din centrul defensivei l-a scos pe ”underul” Mario Tudose (19 ani), titularul din sezonul trecut, și l-a introdus pe nou-achiziționatul Guilherme Gomes Garutti (30 de ani), brazilian ultima dată fost la Petrolul și care în trecut a mai evoluat pe stadionul din Mioveni, pe când activa la CS Mioveni, echipa care l-a și adus în fotbalul românesc. În banda stângă, la mijloc, l-a scos pe Yanis Pîrvu (17 ani) și l-a introdus pe Andrei Dima (18 ani), și acesta din urmă o achiziție efectuată în această vară, adus de la FC Voluntari 2. De pe bancă lipsește acum Ghiocel și a prins lotul de 20 Rădescu.

Ultimul meci, pentru moment, al etapei a 2-a a Ligii 2, ediția 2024-2025, are loc astăzi, 12 august 2024, de la ora 17:00, pe stadionul Orășenesc din Mioveni, între Campionii FC Argeș și CSM Focșani. Se întâlnesc o echipă care nu poate avea obiectiv decât promovarea în prima ligă și o alta nou-promovată în premieră în eșalonul secund, care are ca scop menținerea în acest campionat.

• Etapa a început de vineri și, în afară de partida de astăzi, va mai avea un meci de disputat, Unirea Ungheni – Corvinul Hunedoara, amânat pentru o dată încă nestabilită.

Primul meci acasă pentru CFC Argeș și primul joc în deplasare pentru CSM Focșani, în noua ediția a Ligii 2

Campionii FC Argeș a început sezonul cu o remiză înregistrată la București, scor 0-0 cu Steaua, iar acum se va afla la primul joc pe teren propriu în ediția 2024-2025 de Liga 2, a doua ediție de campionat de când a retrogradat din prima ligă și de când acasă înseamnă Mioveni pentru trupa argeșeană.

Va fi primul joc acasă și sub noua conducere, atât cea administrativă, cu Dănuț Coman președinte, cât și cea tehnică, cu Nicolae Dică antrenor principal.

De partea cealaltă, CSM Focșani, o nou-promovată, se află la primul meci în deplasare în Liga 2, după ce în prima rundă a jucat pe teren propriu contra unei alte nou-ajunse din Liga 3, chiar din județul Argeș, unde va evolua astăzi. AFC Câmpulung Muscel a fost victima vrâncenilor, pierzătoare cu scorul de 0-2.

CFC Argeș și CSM Focșani vor fi astăzi la primul meci direct, oficial, din istoria lor.

Claudiu Gaitin arbitrează Campionii FC Argeş – CSM Focşani

Partida care se joacă pe stadionul Orășenesc din Mioveni, casa inclusiv a CFC Argeș de un an, de când arena ”Nicolae Dobrin” a început a fi demolată, va fi arbitrată de la centru de Claudiu Gaitin (Timişoara), iar de la cele două tușe de Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Arbitru de rezervă este Claudiu Andrei Filip (Craiova).

Observator de arbitri este Marian Deaconu (Ploieşti), iar delegat de joc este Marian Lumînare (Bucureşti).