VIDEO | Oțelul a ratat încercarea de a-și răsplăti fanii măcar cu un punct la Suceava. Daniel Florea își critică jucătorii

FC Oțelul n-a putut să-și răsplătească suporterii nici măcar cu un rezultat de egalitate în partida de la Suceava, cu Rapid CFR, pentru gestul acestora de a asigura banii necesari deplasării. Gruparea gălățeană a pierdut, sâmbătă, scor 1-0, într-un joc ce a contat pentru etapa a cincea din Liga 2.

Golul a fost marcat de Eduard Sandu (foto principal) în minutul 29 din penalti. Lovitura de pedeapsă a fost dictată la o încercare întârziată de deposedare a lui Marus la o fază pornită de la o degajare defectuoasă a ghinionistului Asanache, după o minge ce i-a sărit din picior dintr-o denivelare a terenului. Până atunci, Oțelul avusese două situații din care putea deschide scorul. În minutul 8, Cârjan a reluat cu capul la o centrare a lui Chipirliu, deviată de fundași, apărată de portarul suceavean. Apoi, pe contraatac, Chipirliu a scăpat singur cu goalkeeperul de pe la 40 de metri, ușor lateral stânga, dar n-a fost de ajuns de rapid pentru a ajunge la finalizare, fundașii adverși apucând să se replieze și să-l blocheze. Până la pauză, a mai fost o singură fază notabilă, în contul gazdelor, portarul Grecu scoțând, din apropierea vinclului, o minge șutată de la mare distanță.

Repriza a doua a fost destul de anostă, Oțelul nereușind pe faza ofensivă să mai pună probleme în atac. Singura oportunitate de a egala a fost abia în minutul 85, când Stănescu a greșit pasa, la un contraatac în superioritate numerică.

VEZI o GALERIE FOTO detaliată de la meci

RAPID CFR SUCEAVA    1
OȚELUL GALAȚI    0

Ed. Sandu ’29 – pen.

Hânțescu – D. Bălan, S. Ciobanu (cpt.), R. Sava, Sfrijan – Aeroaiei (Jitariuc ’76), Sumanariu, G. Apostol, Ed. Sandu (M. Enciu ’71) – Golofca (Vrabie ’66), Dănilă
Rezerve neutilizate: Niga – Vornicu, M. Negru, C. Ferariu
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Grecu – Marus, Cojoc (cpt.), Asanache, Murgoci – V. Ștefan (R. Tătar ’46), Dajborg – Chipirliu (R. Stănescu ’65), Al. Istrate, C. Miron (Diarra ’55) – Cârjan
Rezerve neutilizate: Ed. Preda – C. Constantinescu, Codreanu, C. Stoian
Antrenor: Daniel Florea

Stadion: Areni (Suceava); Spectatori: 1.500; Arbitru: Marian Barbu; Asistenți: Constantin Mihai Cantemir și Bogdan Ioan Dragoș (toți din Făgăraș); Jucătorul meciului: George Apostol.