Velcea, mulțumit de locul 2: „Am avut un adversar care s-a dăruit”

Marius ANGHEL 25 Nov. 2012, 16:21 Campionat
Velcea, mulțumit de locul 2:**

Antrenorul lui ACS Poli s-a declarat mulțumit de cele trei puncte obținute cu Baia Mare în ciuda jocului mai puțin strălucit din repriza a doua. Victoria la limită, 1-0, plasează formația pregătită de Valentin Velcea pe loc promovabil pentru la iarnă, indiferent de ce se întâmplă în ultima etapă a turului.

„Am controlat total jocul, cu mici scăderi de ritm și al efortului din cauza pauzei, dar nu e o scuză, e un moment peste care trebuia să trecem. Suntem pe loc 2, promovabil. Corect e să semnalăm munca tuturor. Dacă valorificam ocaziile din prima repriză am fi avut un avantaj liniștitor. Vom face o analiză la rece. Fiecare știe cât a greșit, am avut absențe, jucător suspendați sau accidentați. Cei care au intrat au făcut-o bine. Mi s-a confirmat că Sakir joacă pe dreapta, Miculescu poate evoluat central și stânga, greșeli a făcut, inerente. Enciu a reprimit o șansă. Am avut parte de un adversar care s-a dăruit, s-a strofocat, au încercat să obțină un rezultat bun. Nu vreau să comentez arbitrajul. Un arbitru propulsat, bun, aș putea spune multe dar mă mai întâlnesc cu ei și mă ard. Echipa e puțin obosită în unele momente, e final de tur, încă suferim la experiența competițională”, a declarat Velcea.

ACS Poli va evolua în ultima etapă a turului, la Oradea, cu FC Bihor, duminică 2 decembrie.

Articol scris de Cornel BIHOLARI (Banat Sport)