UTA – Olimpia 1-2! Blestemul minutelor de prelungire îi lovește din nou pe arădeni!

Marius ANGHEL 28 Sep. 2013, 21:01 Campionat
UTA - Olimpia 1-2!** Blestemul minutelor de prelungire îi lovește din nou pe arădeni!

UTA a ajuns într-o situație ridicolă, fiind lanterna roșie a seriei a II-a înaintea meciului din această seară cu Olimpia Satu Mare. De partea cealaltă, sătmărenii ocupă un onorabil loc 5. Cu o victorie la cel puțin două goluri diferență, echipa lui Tibi Csik poate urca pe ultimul loc al podiumului.

Meciul de la Arad nu este televizat și va fi condus de o brigadă de arbitri ce-l va avea la centru pe Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) asistat la linii de Marius Nicoară (Băile Herculane) și Răzvan Constantin Nistoran (Reșița).

COMENTARIUL LIVE:

â–ºUTA: Horvath – Zanardini, Țabăra, Ardelean, G. Neagu – Medina, Popescu – Marcu, Surugiu, Monac – Bârză
Rezerve: Oberhauser – Oltean, Firțulescu, Apostu, Moreno, Tecsi, Sălăjan
Antrenor: Eugen Trică

â–ºOlimpia: Șuta – D. Muntean, Bălău, C. Ene, Iuhas – Feier, Villand, Scvarzkopf, Zsiga – Lemac, Bujor
Rezerve: Miron – Sabău, Kinczel, Micaș, Dragoș, Mureșan, Molnar
Antrenor Tiberiu Csik

â–ºFinal

â–ºMin. 90+2: 1-2: Lemac a pătruns nestingherit pe dreapta, a trecut de Țabără și Ardelean, a pasat în spate, la 7 metri, de unde Petrică Dragoș a îndeplinit o simplă formalitate

â–ºMin. 90: Trei minute de prelungire, dar Olimpia este cea care rămâne în jumătatea de teren adversă

â–ºMin. 89: Lemac a pătruns pe dreapta, Țabără a respins in extremis pasa sătmăreanului

â–ºMin. 87: ⇔ Ultima schimbare la Olimpia: Micaș intră în locul lui Zsiga

â–ºMin. 85: O nouă centrare de pe dreapta a fost reluată slab cu capul de Surugiu.

â–ºMin.77: Firțulescu a centrat bine de pe dreapta, dar Apostu nu a ajuns de puțin la întâlnirea cu balonul la colțul lung

â–ºMin. 75: ⇔Dragoș Petrică intră în locul lui Bujor

â–ºMin. 74: ⇔UTA face și ultima schimbare: Firțulescu a intrat în locul lui Monac

â–ºMin. 72: Bujor a finalizat o centrare pentru nimeni o pătrundere în careu, în loc să tragă spre poartă

â–ºMin. 70: Galben și pentru Apostu pentru un fault la Ene

â–ºMin. 68: Svarczkopf vede galben după un fault asupra lui Popescu

â–ºMin. 67 ⇔A doua schimbare la UTA: În locul lui Medina a intrat Sălăjan

â–ºMin. 64 Zsiga a executat mult peste poartă o lovitură liberă de la 27 de metri

â–ºMin. 60 Horvat a ieșit la 30 de metri de propria poartă, a pasat slab pentru Țabără, Feier a interceptat, dar lobul său a fost defectuos

â–ºMin. 55: Surugiu a tras de la 30 de metri, Șuta a respins din vinclu

â–ºMin. 53: Țabără urcă cu mingea la picior, dar șutează defectuos de la 35 de metri

â–ºMin. 46 ⇔ Apostu începe repriza secundă în atacul arădenilor, după ce l-a înlocuit pe Bârză

â–ºMin. 45+1: Repriza s-a încheiat cu un șut cu stângul al lui Muntean, Horvath reținând cu ceva emoții balonul ce mergea în vinclul porții sale

â–ºMin. 44: Horvat a respins din nou greșit un balon trimis în spate de coechipierii săi, însă nici de această sătămărenii nu au profitat

â–ºMin.31 UTA nu are replică. Olimpia are mai mult balonul, obținând și trei lovituri de colț, la ultima dintre ele Horvat respingând greșit balonul până la Lemac, care trage în blocaj

â–ºMin. 25: 1-1. Bujor pătrunde pe stânga, centrează în careu, iar Neagu, talonat de Lemac, își introduce din alunecare balonul în propria poartă

â–ºMin. 24: Surugiu pătrunde pe stânga, pasează înapoi, Marcu îi lasă balonul lui Bîrză, care se complică și este blocat

â–ºMin.23: 1-0! Penalty-ul este executat cu o semi-scăriță de Marcu!

â–ºMin.22: Ene degajează în Bîrză, acesta pătrunde în viteză, îi ia fața lui Șuta, care îl faultează în careu și vede „galben”.

â–ºMin.18: Medina își face un balon la marginea careului, trage puternic, dar mingea trece de puțin pe lângă colțul scurt

â–ºMin.17: Horvat le dă din nou emoții arădenilor, scăpând un balon, la care Feier nu e din nou atent și portarul UTA-ei revine și îl reține

â–ºMin.15: Horvat respinge greșit un balon în picioarele lui Feier, care, însă, nu se aștepta și scapă balonul în aut de poartă

â–ºMin.10: Surugiu a centrat de pe dreapta, Muntean a respins din fața lui Monac, aflat în 4 metri

â–ºMin.3: UTA a avut o primă lovitură de colț, dar centrarea lui Surugiu s-a dus în primul adversar