Un nou weekend încărcat cu jocuri din Liga 2. Cele zece meciuri ale etapei a 30-a sunt întinse pe trei zile și se dispută în opt intervale orare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Apr. 2019, 15:57 Actualizat: 12 Apr. 2019, 16:02 Campionat
Un nou weekend încărcat cu jocuri din Liga 2.  Cele zece meciuri ale etapei a 30-a sunt întinse pe trei zile și se dispută în opt intervale orare

Aproape că nu există etapă în campionatul Ligii 2 care să nu sufere modificări față de cum a fost programată inițial. E drept, de această dată există și circumstanțe care să ducă la aceste decizii, având în vedere perioada încărcată cu meciuri pe care au trebuit să o îndure cluburile, cu trei etape programate în doar 11 zile.

Runda a 29-a a acestui sezon, prima intermediară din 2019, s-a încheiat joi, odată cu desfășurarea meciului de la Timișoara dintre Ripensia și Chindia (scor 0-2). Astăzi, vineri, e zi de pauză, iar de sâmbătă se reiau jocurile din Liga 2, din etapa a 30-a.

De la ora 11:00, cea clasică a ligii secunde, sunt programate doar două meciuri, la Târgu Jiu și Bacău, pentru ca puțin mai târziu, de la ora 12:00, să înceapă CS Balotești – Sportul Snagov. Imediat după terminarea acestuia din urmă, de la ora 14:00, are loc „U” Cluj – SSC Farul Constanța.

Duminică sunt programate alte cinci partide, aproape în același ritm. La ora 11:00 au loc meciuri la București (Metaloglobus) și Petroșani, de la ora 12:00 la Târgoviște, de la 14:00 la Sânmartin, iar de la 15:00 la Timișoara (Dan Păltinișanu). Acestă partidă din urmă, ASU Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila, trebuia inițial să se joace sâmbătă, de la ora 11:00, însă a fost mutată pentru duminică, la ora 15:00, la cererea alb-violeților. La fel s-a întâmplat și cu Metaloglobus București – UTA Arad, mutat o zi mai târziu, de sâmbătă pe duminică, pentru ca cele două echipe să își tragă sufletul după lungile deplasări.

În fine, runda se încheie luni, când, la ora 18:00, la Pitești se joacă FC Argeș – CS Mioveni, derby-ul județului Argeș.

Mai jos regăsiți, totodată, și programul etapelor 31 și 32.

Desfășurarea LIVE-TEXT a meciurilor din campionatul Ligii 2 o poți urmări doar pe Liga2.ro, singurul site național care promovează fotbalul din ligile inferioare.

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

Programul etapei a 30-a:

sâmbătă, 13 aprilie, ora 11:00
Pandurii Târgu Jiu – Academica Clinceni (în tur: 1-4)
Aerostar Bacău – Daco-Getica București (0-3)

sâmbătă, 13 aprilie, ora 12:00
CS Balotești – Sportul Snagov (1-4) – DigiSport 1, TelekomSport 1, LookSport

sâmbătă, 13 aprilie, ora 14:00
Universitatea Cluj – SSC Farul Constanța (3-0) – DigiSport 1, TelekomSport 1, LookSport

duminică, 14 aprilie, ora 11:00
Metaloglobus București – UTA Arad (1-6)
Energeticianul – Ripensia Timișoara (1-1)

duminică, 14 aprilie, ora 12:00
Chindia Târgoviște – ACS Poli Timișoara (3-1) – DigiSport 1, TelekomSport 1, LookSport

duminică, 14 aprilie, ora 14:00
Luceafărul Oradea – Petrolul Ploiești (2-6) – DigiSport 1, TelekomSport 1, LookSport

duminică, 14 aprilie, ora 15:00
ASU Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila (2-0)

luni, 15 aprilie, ora 18:00
FC Argeș – CS Mioveni (1-0) – DigiSport 1, TelekomSport 1, LookSport

Programul etapei a 31-a:

sâmbătă, 20 aprilie, ora 11:00
CS Balotești – Luceafărul Oradea     
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu     
Academica Clinceni – Metaloglobus București     
ACS Poli Timișoara – Energeticianul     
Ripensia Timișoara – ASU Politehnica Timișoara     
SSC Farul Constanța – Aerostar Bacău     
Daco-Getica București – FC Argeș     

sâmbătă, 20 aprilie, ora 13:00
UTA Arad – Chindia Târgoviște     

duminică, 21 aprilie, ora 11:30
Dacia Unirea Brăila – Universitatea Cluj    

marți, 23 aprilie, ora 19:30
CS Mioveni – Petrolul Ploiești 

Programul etapei a 32-a:

joi, 25 aprilie, ora 17:00
Chindia Târgoviște – Academica Clinceni   

vineri, 26 aprilie, ora 11:00
Luceafărul Oradea – CS Mioveni     
ASU Politehnica Timișoara – ACS Poli Timișoara     
Energeticianul – UTA Arad     
Metaloglobus București – Sportul Snagov     
Pandurii Târgu Jiu – CS Balotești     
Aerostar Bacău – Dacia Unirea Brăila     

vineri, 26 aprilie, ora 18:30
Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara     

sâmbătă, 27 aprilie, ora 12:00
Petrolul Ploiești – Daco-Getica București    

duminică, 28 aprilie, ora 11:00
FC Argeș – SSC Farul Constanța    

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

Foto: Sebastian TĂ‚TARU / Mediafax foto

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Apr. 2019, 15:57 Actualizat: 12 Apr. 2019, 16:02 Campionat
Pe aceeași temă