Doar vineri și luni nu sunt programate meciuri în Liga 2 în următoarele șapte zile. Programul etapelor 31 și 32 și ce partide vor fi televizate

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Apr. 2017, 13:52 Actualizat: 25 Apr. 2017, 13:53 Liga 2
Doar vineri și luni nu sunt programate meciuri în Liga 2 în următoarele șapte zile.  Programul etapelor 31 și 32 și ce partide vor fi televizate

Meciul UTA Bătrâna Doamnă – Olimpia Satu Mare, care se dispută astăzi, la Șiria, de la ora 17:00, dă start etapei a 31-a a Ligii 2. Runda intermediară va continua miercuri și joi cu alte șase partide programate la diferite intervale de timp. Dintre acestea, trei vor fi televizate, cel de azi, apoi cel de la Timișoara de mâine, de la ora 15:00, dintre ASU Poli și Juventus, și cel de joi de la Balotești, de la ora 17:30, dintre echipa locală și Sepsi OSK.

În etapa a 31-a va câștiga la „masa verde” doar Dunărea Călărași, în timp ce tot o echipă va sta, dar nu va lua puncte, CS Afumați.

La puține zile distanță după această etapă intermediară are loc startul rundei a 32-a a campionatului. Sâmbătă, de la ora 11:00, sunt programate trei meciuri, la Satu Mare, Afumați și Mioveni, acesta din urmă, dintre echipa locală și Metalul Reșița, urmând a fi și transmis în direct la TV. Apoi, duminică, de la ora 11:00, începe jocul Juventus – CS Balotești, ca de la ora 11:30 să își aibă startul și Dunărea Călărași – UTA Bătrâna Doamnă, partidă care va putea fi urmărită și pe micile ecrane.

Etapa se va încheia tocmai marți, pe 2 mai, atunci când FC Brașov și Dacia Unirea Brăila își vor începe meciul de la ora 17:00 și vor putea fi „spionați” la TV.

În etapa a 32-a vor câștiga la „masa verde” Academica Clinceni și Luceafărul Oradea, în timp ce Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Foresta Suceava vor sta.

Iată programul etapei 31:

marți, 25 aprilie, ora 17:00
UTA Bătrâna Doamnă – Olimpia Satu Mare – DigiSport 1, DolceSport

miercuri, 26 aprilie, ora 15:00
ASU Politehnica Timișoara – Juventus București – DigiSport 1, DolceSport

miercuri, 26 aprilie, ora 17:00
Metalul Reșița – FC Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni
Foresta Suceava – FC Brașov
Chindia Târgoviște – Luceafărul Oradea

joi, 27 aprilie, ora 17:30
CS Balotești – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe DigiSport 1, DolceSport

Unirea Tărlungeni – Dunărea Călărași 0-3. Nu se dispută.
CS Afumați stă, deoarece ACS Berceni s-a retras în tur.
CSM Râmnicu Vâlcea – Șoimii Pâncota nu se dispută, deoarece ambele echipe au părăsit competiția.

Iată programul etapei 32:

sâmbătă, 29 aprilie, ora 11:00
Olimpia Satu Mare – ASU Politehnica Timișoara  
CS Afumați – Chindia Târgoviște  
CS Mioveni – Metalul Reșița  – DigiSport 1, DolceSport

duminică, 30 aprilie, ora 11:00
Juventus București – CS Balotești    

duminică, 30 aprilie, ora 11:30
Dunărea Călărași – UTA Bătrâna Doamnă – DigiSport 1, DolceSport

marți, 2 mai, ora 17:00
FC Brașov – Dacia Unirea Brăila – DigiSport 1, DolceSport

FC Academica Clinceni – Unirea Tărlungeni  3-0. Nu se dispută.
Luceafărul Oradea – CSM Râmnicu Vâlcea    3-0. Nu se dispută.
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe stă, deoarece ACS Berceni s-a retras în tur.
Foresta Suceava stă, deoarece Șoimii Pâncota s-a retras în tur.

Clasamentul Ligii 2 înaintea etapei 31:

1.     Juventus București     27     21     3     3     57-13     66 pct.
2.     Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     27     16     6     5     47-25     54

3.     UTA Bătrâna Doamnă     27     16     5     6     47-27     53
4.     FC Brașov     27     15     7     5     45-27     52
5.     CS Mioveni     27     15     6     6     40-20     51
6.     Chindia Târgoviște     26     15     2     9     45-26     47
7.     Olimpia Satu Mare     27     13     5     9     38-29     44
8.     Dacia Unirea Brăila     27     12     4     11     32-33     40
9.     Dunărea Călărași     27     10     8     9     36-34     38
10.     Foresta Suceava     27     11     4     12     44-47     37
11.     CS Afumați     27     10     5     12     30-30     35
12.     Luceafărul Oradea     27     10     4     13     34-30     34
13.     FC Academica Clinceni     27     9     3     15     36-56     30
14.     CS Balotești     26     7     6     13     32-45     27
15.     ASU Politehnica Timișoara     27     7     6     14     34-48     27
16.     Metalul Reșița     27     6     1     20     29-58     19
17.     CSM Râmnicu Vâlcea     27     4     6     17     16-49     18
18.     Unirea Tărlungeni*     27     2     5     20     15-60     3

Șoimii Pâncota a fost exclusă în tur.
ACS Berceni s-a retras în tur.
*Unirea Tărlungeni a fost sancționată cu 8 puncte prin decizia Comisiei de Disciplină și Etică din 8.03.2017 (două puncte) și 19.04.2017 (șase puncte).
¤locurile 1 și 2 promovează direct.
¤¤locul 3 merge la barajul de promovare.
¤¤¤locurile 16, 17 și 18 retrogradează. Cum Unirea și CSM s-au retras, doar ocupanta locul 16 la finalul sezonului mai retrogradează.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Apr. 2017, 13:52 Actualizat: 25 Apr. 2017, 13:53 Liga 2
Pe aceeași temă