Trei puncte chinuite pentru ACS Poli, care s-a distanțat la cinci lungimi de Metalul Reșița

Marius ANGHEL 21 Mar. 2015, 17:00 Campionat
Trei puncte chinuite pentru ACS Poli,** care s-a distanțat la cinci lungimi de Metalul Reșița

Ultima partidă a etapei a 21-a are loc în această seară de la ora 18, pe stadionul Dan Păltinișanu, acolo unde ACS Poli se duelează cu Șoimii Pâncota. Timișorenii abordează meciul cu moralul ridicat după ce au aflat că Metalul Reșița a pierdut azi pe teren propriu cu FC Caransebeș, în cea mai mare surpriză a seriei a doua. Reșițenii au rămas la două puncte în spate liderului, așa că echipa lui Dan Alexa se poate distanța cu o victorie în fața arădenilor. Echipa de pe Bega pornește favorită într-o partidă care va fi condusă la centru de Popa Sergiu (Aiud), ajutat la linii de doi teleormăneni Ionuț Babadac (Alexandria) și Ionuț Marius Bobe (Videle – Teleorman)

COMENTARIUL LIVE:

â–ºACS Poli: Pap – Belu, Scutaru (cpt.), Cânu, Neagu Keita, Trandu, Poparadu Boldea – Pedro Henrique, Al. Popovici
Rezerve: Smaranda – Melinte, Vl. Dragomir, Ct. Doman, Al. Lazăr, Bărbuț, Elek.
Antrenor: Dan Alexa

â–ºȘoimii: Pașcalău – C. Maghici, S. Traore, Lenyel, Siminic Issa Thiaw, C. Suciu Gavrilescu, Dragalina (cpt.), I. Vladu A. Voinea
Rezerve: Cr. Irimia – Șt. Pantea, Dubeștean, R. Lung, Polgar, Cioablă, A. Sălăjan
Antrenor: Ionuț Popa

â–ºMin. 90+3: Fluier final! ACS Poli – Pâncota 1-0. Timișorenii câștigă până la urmă și au acum cinci puncte avans față de Reșița.

â–ºMin. 90+2: Pap vede și el cartonaș, pentru trageri de timp.

â–ºMin. 90+1: Scutaru vede și el „galben”.

â–ºMin. 90: Pâncota a încercat să pună în pericol poarta lui Pap în ultimele minute, fără succes. De la margine se indică trei minute de prelungire.

â–ºMin. 86: Neagu bifează cartonașul galben.

â–ºMin. 85: Elek reia din careul aglomerat, prea slab pentru 2-0.

â–ºMin. 85: ⇔Ultima schimbare și la Pâncota: intră Sălăjan în locul lui Issa Thiaw.

â–ºMin. 83: Elek șutează de la distanță, mult pe lângă poartă. Thiaw e căzut acum la pământ și primește îngrijiri medicale.

â–ºMin. 79: ⇔ Cioablă, intrat în prima parte la Pâncota, e înlocuit cu Polgar.

â–ºMin. 77, 1-0: Doman centrează în careu, ideal pentru Cânu, al cărui voleu îl lasă pe Pașcalău fără replică! Gol pentru ACS Poli. Cei de la Pâncota au cerut ofsaid.

â–ºMin. 76: Trandu trimite din nou în careu, reluarea lui Cânu e însă defectuoasă, peste poartă.

â–ºMin. 74: Timișorenii par să piardă din viteză, ultimele atacuri nu au mai avut finalizare la poarta lui Pașcalău, în fața căreia Ionuț Popa a montat „autobaza”.

â–ºMin. 67: ⇔ Ultima schimbare la timișoreni: Pedro Henrique, absent din joc în ultimele minute, a fost înlocuit cu Doman.

â–ºMin. 61: Scutaru încearcă să finalizeze din careu, dar luftează.

â–ºMin. 60: Un nou corner, Scutaru trimite în forță, mingea sare apoi dintr-un fundaș, care provoacă o nouă lovitură de colț.

â–ºMin. 58: Bărbuț încearcă un șut de la distanță, prea slab pentru a-l păcăli pe Pașcalău.

â–ºMin. 57: „Galben” și pentru Issa Thiaw, care a faultat la mijlocul terenului.

â–ºMin. 54: Acțiune în viteză a lui Bărbuț, care trage la colțul scurt, dar Pașcalău respinge în corner. Faza fixă nu aduce nimic nou.

â–ºMin. 51: Trandu centrează periculos dintr-o „liberă” de la distanță, dar Poparadu șterge balonul care trece apoi pe lângă trei-patru oameni ai gazdelor în aut.

â–ºMin. 46: Pașcalău degajează în Elek, tot el îndepărtează pericolul cu o degajare de la 25 de metri de poarta sa.

â–ºMin. 46: ⇔ A doua schimbare la timișoreni: iese Popovici, intră Bărbuț.

â–ºMin. 45+2: Keita trage peste poartă din afara careului și se fluieră finalul primei părți. ACS Poli, neinspirată într-o repriză dominată aproape total.

â–ºMin. 45: Centrări repetate către Pedro Henrique, dar brazilianul e neinspirat, lovește un adversar în săritură și vede la rândul său „galben”.

â–ºMin. 44: ⇔ Schimbare și la timișoreni: iese Boldea, intră Elek. Noul intrat e deja surprins în ofsaid.

â–ºMin. 41: Al doilea corner consecutiv la poarta cealaltă, mingea ajunge la Gavrilescu, acesta înalță „zmeul”.

â–ºMin. 40: Un nou corner pentru gazde. Trandu execută la colțul lung, Cânu reia în centru, mingea sare la Scutaru, care nu cadrează însă pe poartă

â–ºMin. 37: Dragalina intră tare la Trandu și vede la rândul său cartonașul galben.

â–ºMin. 32: Execuția brazilianului din lovitură liberă e reținută fără probleme de Pașcalău.

â–ºMin. 31: Henrique pătrunde în viteză și e faultat de Maghici la limita careului, fundașul vede „galben”.

â–ºMin. 30: ⇔ Florin Cioablă intră în locul lui Albert Voinea la pâncotani.

â–ºMin. 29: Jocul e înrerupt deoarece Voinea a căzut pe gazon și are nevoie de îngrijiri medicale.

â–ºMin. 26: Poparadu își încearcă șutul din voleu, de la distanță, mingea trece mult peste poartă.

â–ºMin. 24: Gavrilescu centrează periculos, Pap iese bine și reține, Voinea se lovește de el și se resimte.

â–ºMin. 22: Ocazie uriașă ratată de ACS Poli. Popovici pătrunde în careu cu mingea la picior, îl deschide pe Pedro Henrique, care trage însă peste poartă din poziție ideală.

â–ºMin. 14: Trandu șutează mult pe lângă țintă după așezarea lui Poparadu.

â–ºMin. 13: Primul corner al „șoimilor”, obținut după ce Scutaru a trimis greșit la o minge aruncată spre vârful Voinea. Dragalina a executat slab, la colțul lung.

â–ºMin. 6: Neagu centrează în gura porții, dar Popovici nu poate devia pe spațiul porții, balonul trece paralel și Pâncota scapă de o nouă fază periculoasă.

â–ºMin. 5: Un nou corner pentru timișoreni, execută Trandu, dar pericolul e îndepărtat.

â–ºMin. 4: Belu centrează în forță, Traore respinge în corner, fază rămasă fără rezultat însă.

â–ºMin. 1: O primă fază de atac a timișorenilor, se acordă fault pentru arădeni.