Și-au amintit știința jocului după pauză! Craiova lui Mititelu închide podiumul seriei a II-a!

Mihai Andries 29 Sep. 2013, 09:33 Campionat

După o prima repriză fără ocazii clare de poartă, Universitatea Craiova a învins cu 2-0 pe FC Olt Slatina și a egalat la puncte ocupanta locului secund, CSM Râmnicu Vâlcea. Antrenorul italian Nicolo Napoli a avut inspirație la pauză, când i-a introdus pe teren pe Frăsineanu și Goge, ultimul obținând penalty-ul din care Săceanu a stabilit rezultatul final. Înaintea lui, căpitanul Ciucă deschisese scorul în minutul 49, când a executat impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri.

A fost cea mai categorică victorie a Universității din acest sezon, dar și meciul cu cei mai puțini spectatori în tribune. Surprinzător, doar câteva sute de severineni au venit la jocul cu FC Olt, după ce la precedentul meci din campionat, de la malul Dunării, cu rivalii de la CSU Craiova, asistaseră peste 8.000 de fani.

„Sunt mulțumit de rezultat. Nu-s mulțumit de prima repriză, dar în partea secundă am jucat foarte bine și am obținut o victorie meritată”, a spus Napoli după meci. Mult mai trist a fost Dan Oprescu, a cărui echipă nu se regăsește nici în acest sezon. „Nu am contat foarte mult în atac, dar ne-am comportat oarecum bine până la primirea golului. Mă așteptam la mai multe puncte din aceste etape. Din păcate, greșelile se repetă și în ritmul acesta ne va fi greu să intrăm în play-off”, au fost cuvintele lui Oprescu după eșecul de la Turnu Severin

FC UNIVERSITATEA CRAIOVA – FC OLT SLATINA 2-0 (0-0) M. Ciucă ”49, Săceanu ”68 – pen.

U Craiova: Hotoboc – Acka, D. Bălășa, M. Ciucă (cpt.) – Mitic, Mîrzeanu, Săceanu, V. Gheorghe (Goge ”46), Cruceru (Frăsineanu ”46) – Ripoli (C. Bălan ”76), Baird. Antrenor Nicolo Napoli

FC Olt: Mogoșanu – Anghelina (M. Căpățână ”74), Marincău, Gligor (cpt.), Siminic – Quist, A. Ignea – Huțanu, O. Drăghici (Ivănică ”54), Bancu – Nkongue (Agbleta ”66). Antrenor Dan Oprescu

Arbitru: Florin Mihai Marcu 3 (Oradea); Asistenți: Petru Marian Gaspar 3 (Timișoara) și Raul Constantin Ghiciulescu 3 (Lugoj)