Rapidiștii gustă din nou din cupa victoriei după 6 luni. Sucevenii și-au întrerupt seria neagră de rezultate cu Ceahlăul, echipa pe care o învinsese ultima dată

Marius ANGHEL 18 Apr. 2016, 15:36 Campionat
Rapidiștii gustă din nou din cupa victoriei după 6 luni.** Sucevenii și-au întrerupt seria neagră de rezultate cu Ceahlăul, echipa pe care o învinsese ultima dată

Rapid a reușit sâmbătă să câștige un nou meci în campionat după 6 luni de secetă. Sucevenii s-au impus cu 2-0 pe terenul grupării Ceahlăul Piatra Neamț, într-un meci contând pentru etapa a II-a din play-out.

În condițiile în care au avut în față o echipă debusolată din cauza problemelor interne, fotbaliștii pregătiți de Costel Ilie, Mihai Guriță și Laurențiu Andrieș au luat jocul pe cont propriu și au câștigat fără drept de apel. Așadar, partida a fost controlată de la un capăt la celălalt de rapidiști. Sucevenii au deschis scorul încă din minutul 14 prin Negru, care a reluat cu capul în plasă, din apropiere, o minge respinsă în față de portarul nemțenilor, Barna. Eforturile ofensive ale formației vizitatoare aveau să fie răsplătite din nou în minutul 21, atunci când I. Plămadă și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu un șut cu latul, din interiorul careului de 16 metri.

În repriza secundă s-a jucat după aceleași coordonate ca în prima parte, doar că fotbaliștii Rapidului, dornici să iasă în evidență, au încercat mai de fiecare dată un dribling sau o atingere de balon în plus. Astfel, Negru și Golofca au irosit câteva bune ocazii de gol, în vreme ce I. Plămadă a izbutit să introducă din nou mingea în plasă, însă reușita sa a fost anulată eronat de arbitru, pe motiv de ofsaid.

Una peste alta, la Piatra Neamț Rapidul au obținut un succes facil, însă sucevenii trebuie să fie conștienți că etapa viitoare, la Buzău, va fi mult mai greu, așa că trebuie să fie pregătiți în consecință.

CEAHLĂ‚UL PIATRA NEAMȚ    0
RAPID CFR SUCEAVA        2

M. Negru ”14, I. Plămadă ”21

Barna (cpt.) – M. Gomis, Cartells, V. Călin, Mitrofan (Antim ”46) – Copoț-Barb (Hebristean ”75), Tăbăcariu – Lupei, Drăghiceanu, Margină – Nedelcu
Rezerve neutilizate: Novara – D. Olteanu, Amariei
Antrenor: Stefano Maccoppi
Eliminat: 87 (cumul de cartonașe galbene)

Niga – D. Bălan, Dudea, Velescu, Semeghin (cpt.) – Aeroaiei (Dănilă ”84), Sfrijan – Golofca (Jitariuc ”84), G. Apostol (Bîgu ”74), I. Plămadă – M. Negru
Rezerve neutilizate: Hânțescu – Mateciuc, Gheorghiciu, Al. Andrei
Antrenor: Costel Ilie

Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamț); Arbitru: Dorin Petru Voina (Reșița); Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Răzvan Constantin Nistoran (Reșița).