MIRACULOS. UTA – Dunărea Călărași 4-1. Arădenii câștigă un meci epuizant, cu gol în repriza de prelungiri și cu un om mai puțin pe teren. Fanii au invadat terenul după fluierul final

Marius ANGHEL 04 Jun. 2016, 17:10 Campionat

Învinși cu 3-1 la Călărași, în manșa tur a primului baraj de promovare în Liga 1, UTA Bătrâna Doamnă mai are o șansă pentru a se califica în al doilea baraj, cel cu FC Voluntari. Arădenii au pierdut clar cu Dunărea miercuri, însă își pun speranțele că în jocul de astăzi, de la ora 18:00, jucătorii lui Roland Nagy se vor prezenta mult mai bine pe teren propriu și, cu ajutorul spectatorilor fanatici, vor fi împinși de la spate pentru a câștiga cu 2-0 și a trece de acest prim baraj. Un 2-0 pe care l-am regăsim în aproape toate declarațiile conducerii, cât și fotbaliștilor de după eșecul de la Călărași.

Dunărea Călărași își pune baza în forța grupului, în faptul că aproape nu a fost meci în care să nu înscrie (doar în patru jocuri din totatul de 35 disputate până acum în Liga 2), dar și că niciodată în acest sezon nu a pierdut un joc la o diferență mai mare de un gol. Înfrângeri în acest campionat aflat la final pe care le putem număra pe degetele unei singuri mâini, patru la număr, dintre care trei cu Rapid.

Arbitrul central delegat pentru acest joc ce se dispută pe Stadionul „Motorul” din arad este Sebastian Colțescu (Craiova), iar asistenți sunt Alexandru Cerei și Miclos Istvan Nagy (ambii din Cluj-Napoca). Rezervă va fi Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca), iar observatori sunt Zoltan Szekely (Baia Mare) și Valer Vancea (Oradea).

Învingătoarea din acest baraj se va califica în al doilea baraj pentru promovare, acolo unde va trebui să treacă în urma unei duble manșe de FC Voluntari, pe 8 și 12 iunie, pentru a ajunge în Liga 1.

COMENTARIUL LIVE:

â–ºUTA: Bg. Miron – Al. Manea, Botiș (cpt.), Gligor, Burlă – Strătilă (D. Covaci 77), Chindriș, I. Tănase (Jorza 70), D. Copil – D. Man, Curtuiuș (Cip. Rus 61)
Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Cr. Costin, Ad. Petre, M. Vlad
Antrenor: Rolang Nagy
Eliminat: Al. Manea 73 (cumul de cartonașe galbene)

â–ºDunărea: C. Lungu – Țenea (Săftescu 72), Bumbac (Sil. Matei 46), M. Popescu, Bg. Panait (cpt.) – Vădrariu (Val. Balint 79), Sg. Popescu – Kanda, Alami, Al. Stoica – Val. Alexandru
Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Preoteasa, Val. Andrei, M. Chițu
Antrenor: Adrian Mihalcea

â–ºSuporterii arădeni au invadat terenul și petrec calificarea în al doilea baraj alături de jucătorii UTA-ei

â–ºMiercuri, de la ora 18:30, se joacă FC Voluntari – UTA, iar returul are loc duminică, de la ora 13:00, la Arad

â–ºMin 120+3 Final de joc. UTA se califică în al doilea baraj de promovare, acolo unde va juca împotriva celor de la FC Voluntari. Arădenii produc surprinza după ce la Călărași au părut că nu au nicio șansă se treacă de Dunărea

â–ºMin 120+2 Corner de pe dreapta. Lungu vine și el în careu, dar Mihai Popescu reia cu capul din 8 metri peste poartă

â–ºMin 120+1 Se centrează în marginea careului și de acolo Sergiu Popescu șutează de la 13 metri peste

â–ºMin 120 A doua repriză suplimentară e prelungită cu 3 minute

â–ºMin 119 Alami pasează către Balint, Copil ciupește mingea și Miron reține

â–ºMin 117 Alami trage de la 18 metri, Miron reține pe centru, fără emoții

â–ºMin 116 Balint centrează de pe dreapta, Covaci respinge

â–ºMin 115 Miron cere intervenția echipei medicale. Portarul UTA-ei acuză crampe :)). Nu mai rezistă să stea în picioare

â–ºMin 113 Man cade și el pe teren și primește ajutor din partea echipei medicale. Atacantul iese însă pe picioare în afara terenului

â–ºMin 111 Alexandru reia cu capul pe lângă poartă după o centrare din dreapta. Gligor a reintrat pe teren, dar șchioapătă serios

â–ºMin 110 Gligor acuză o accidentare la piciorul bandajat și este scos afară de pe gazon cu targa. UTA joacă acum cu doi oameni mai puțin

â–ºMin 108 Stoica centrează de pe stânga, Gligor respinge

â–ºMin 107 Alami pasează pe culoar, pe centru pentru Alexandru, acesta încearcă să trimită de la 14 metri pe lângă Miron, din poziție de unu la unu, dar portarul UTA-ei deviază salvator pe lângă poartă. Ocazie imensă de gol pentru Dunărea. Cornerul a rămas fără rezultat

â–ºMin 106 A început a doua repriză de prelungiri. Vă reamintim că arădenii joacă în inferioritate din minutul 73

â–ºMin 105+1 Se termină prima repriză de prelungiri. La acest scor, 4-1, UTA se califică în al doilea baraj. Cu un gol, Dunărea mergea ea mai departe, iar arădenii trebuie să câștige la o diferență de trei goluri

â–ºMin 105 Stoica plonjează în careul utist într-un duel cu Gligor, cade și cere penalty, dar arbitrul lasă jocul să continue

â–ºMin 105 Mingea îl lovește în mână pe Burlă, în interiorul propriului careu, dar arbitrul consideră că nu a fost intenționat și lasă jocul să continue

â–ºMin 104 Săftescu recuperează un balon de la Rus, centrează, dar nimeni nu ajunge la balon

â–ºMin 102 Alami trage din nou de la 18 metri central, dar pe lângă

â–ºMin 101 Centrează Kanda de pe dreapta, Jorza ciupește balonul, iar Miron reține

â–ºMin 99 4-1 GOOOOOOOL UTA Ciprian Rus preia la 35 de metri, trece de trei adversari și trage de la 18 metri central, mingea lovește pâmântul și sare defectuos, surprinzându-l pe Lungu (foto jos)

â–ºMin 97 Sergiu Popescu trage de la 20 de metri central puțin pe lângă bara din dreapta lui Miron

â–ºMin 97 Chindriș trage bine din stânga, de la 22 de metri, și Lungu reține în doi timpi la colțul scurt

â–ºMin 95 Alexandru șutează din întoarcere din marginea careului, peste

â–ºMin 95 Copil prinde o ghiulea din marginea dreaptă a careului și mingea lovește plasa laterală, păcălind o parte dintre suporterii arădeni care au crezut că e gol

â–ºMin 93 Balint ia galben după ce are un conflict cu Burlă

â–ºMin 91 A început prima repriză de prelungiri cu lovitura de start a călărășenilor

â–ºMin 90+5 Final de partidă cu scorul de 3-1, general 4-4, și meciul intră în prelungiri. UTA are un mare dezavantaj având în vedere că joacă în 10 oameni după eliminarea lui Manea din minutul 73

â–ºMin 90+4 Balint intră în careu pe stânga, centrează, dar Miron respinge salvator

â–ºMin 90+2 Balint pătrunde pe stânga, e blocat și se dă aut

â–ºMin 90 Alami centrează din corner, Gligor respinge. Repriza a doua e prelungită cu patru minute

â–ºMin 90 Stoica pătrunde pe stânga și trage din 7 metri în blocajul lui Botiș. Corner de pe stânga

â–ºMin 89 Copil bate lung o lovitură liberă de la 35 de metri lateral stânga, mingea iese în aut de poartă

â–ºMin 88 Balint trage de la 14 metri lateral dreapta, dar Miron reține

â–ºMin 87 Centrare Balint de pe dreapta, și Vali Alexandru reia de la 6 metri peste poartă, la bara a doua, singur

â–ºMin 87 Rus centrează, Panait respinge de la 16 metri, de acolo Jorza a așezat pentru Copil, dar șutul acestuia a fost blocat de Săftescu

â–ºMin 86 Alami trage din nou de la 17 metri, Miron reține cu pieptul, după care ia balonul în mâini

â–ºMin 82 Balint pătrunde în careu pe dreapta, pasează în centru pentru Alexandru, care trimite direct în Gligor, deși poarta era părăsită. Alami a tras după aceea de la 16 metri pe lângă poartă

â–ºMin 80 3-1 GOOOOOOOL DUNĂ‚REA Centrare de pe dreapta în careul mic, Valentin Balint se întinde de lângă Covaci și trimite lângă bară. Miron a rămas fără reacție pe centrul porții (foto jos)

â–ºMin 79 Centrare de pe dreapta, Botiș respinge din alunecare. Balonul ajunge la Stoica, acesta recentrează de pe stânga, Miron respinge cu emoții

â–ºMin 79 ⇔ Iese Daniel Vădrariu și intră Valentin Balint

â–ºMin 77 ⇔ Iese Sorin Strătilă și intră Darius Covaci. Alexandru Manea se duce în galeria UTA-ei

â–ºMin 76 30 GOOOOOOOL UTA Copil pasează pe culoar în stânga careului, Ciprian Rus preia, avansează și trimite la colțul lung pe lângă Lungu, majorând scorul (foto jos)

â–ºMin 75 Alami trage de la marginea careului mare, din lateral, balonul e ușor deviat, iar Miron reușește să rețină

â–ºMin 73 Manea pătrunde până aproape de careul Dunării și cade după ce e atins de Vădrariu. Colțescu consideră că fundașul a simulat și îi acordă cartonașul galben. Fiind al doilea primit în 5 minute, Manea este eliminat (foto jos)

â–ºMin 72 ⇔ Intră Marius Săftescu și iese Ionuț Țenea

â–ºMin 70 ⇔ Iese Ionuț Tănase și intră Amir Jorza

â–ºMin 69 Kanda bate o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, arădenii resping, iar Țenea trage de la 35 de metri pe lângă poartă

â–ºMin 68 Manea ia și el galben

â–ºMin 66 Copil trage din afara careului peste poarta lui Lungu

â–ºMin 66 Vădrariu bate o lovitură liberă din marginea dreapta a terenului, arădenii resping și pornesc pe contraatac. Lungu iese și degajează în Rus și mai apoi un fundaș călărășean respinge

â–ºMin 63 Copil bate lovitura liberă, Rus deviază din opt metri, dar pe centrul porții și Lungu reține pe linie

â–ºMin 63 Panait ia galben după ce în faultează la 25 de metri lateral stânga pe Rus

â–ºMin 61 ⇔ Iese Marius Curtuiuș și intră Ciprian Rus

â–ºMin 57 Sergiu Popescu pasează pe culoar în dreapta pentru Valentin Alexandru, acesta scapă singur cu Miron, încearcă să-l lobeze din 10 metri, dar portarul UTA-ei respinge în lateral. Tănase trimite mai întâi în Alami, mingea îi revine și în cele din urmă degajează la a doua încercare, cu ceva emoții

â–ºMin 56 Kanda se luptă pentru o minge în dreapta careului UTA-ei și obține o lovitură liberă din duelul cu Burlă. Vădrariu bate faza fixă lung, pentru nimeni

â–ºMin 54 Sergiu Popescu trmite de la 20 de metri pe lângă poarta lui Miron

â–ºMin 53 Man pătrunde în careu pe stânga, driblează mai mulți adversari și trage din 12 metri în blocaj

â–ºMin 51 Vădrariu centrează dintr-un corner de pe dreapta, Mihai Popescu reia cu capul de pe linia de șase metri și mingea se duce puțin peste transversală

â–ºMin 49 Centrare din dreapta la bara a doua a lui Țenea, Manea sare pe sub minge și Alexandru reia cu capul din șase metri, dar Miron scoate salvator de sub transversală în corner

â–ºMin 48 Strătilă centrează cu exteriorul pentru Curtuiuș, dar Cezar Lungu reține din fața atacantului

â–ºMin 47 Alexandru Stoica scapă pe contraatac, pătrunde în careu, îi pasează pentru Alexandru, care trimite în Miron, dar se ridică fanionul pentru offside

â–ºMin 46 Miron iese din poartă la 25 de metri, Alexandru interceptează și trage de la 40 de metri spre poarta goală, dar mingea cade pe plasă. Portarul UTA-ei era să o comită grav, însă a avut noroc că alexandru s-a grăbit

â–ºMin 46 A început a doua repriză

â–ºMin 46 ⇔ Mihalcea face prima schimbare. Iese Bumbac și intră Silviu Matei

â–ºMin 45+1 Pauză la Arad. La acest scor, UTA se califică în al doilea baraj pentru promovare. La general e 3-3.

â–ºMin 45 Strătilă poate pleca pe un nou contraatac periculos, dar Vădrariu îl blochează

â–ºMin 44 Kanda preia în marginea dreaptă a careului și Gligor respinge în aut. Fundașul arădenilor acuză o accidentare, dar strânge din dinți

â–ºMin 42 Sergiu Popescu ia galben după ce-l faultează pe Strătilă și oprește un contraac arădean

â–ºMin 39 Copil are o acțiune personală pe partea stângă, îi pasează în centru lui Curtuiuș, care trage, însă Lungu salvează un gol ca și făcut

â–ºMin 36 Curtuiuș vede cartonașul galben pentru un fault la 40 de metri de poarta sa

â–ºMin 34 2-0 GOOOOOOOL UTA Strătilă preia în dreapta careului și centrează în centru, acolo unde Curtuiuș se înalță dintre doi adversari la opt metri și trimite cu capul la colțul lung. Cezar Lungu a rămas fără reacție, crezând că mingea se duce pe lângă (foto jos)

â–ºMin 32 Valentin Alexandru trage de la 28 de metri mult pe lângă poartă

â–ºMin 30 Burlă centrează din corner, Botiș, aflat la bara a doua, reia de două ori și e din nou corner. A doua oară căpitanul UTA-ei a fost blocat de Cezar Lungu, față în față

â–ºMin 29 Man trimite pentru Strătilă, acesta pătrunde în careu, încearcă un dribling, dar Bumbac respinge în corner

â–ºMin 27 Dennis Man trage de la opt metri din lateral, Cezar Lungu respinge de la colțul scurt în corner

â–ºMin 26 Sergiu Popescu centrează, Vali Alexandru reia cu capul, dar Miron reține cu siguranță

â–ºMin 22 Kanda trage de la 23 de metri direct pe centrul porții, în brațele lui Miron

â–ºMin 19 Contraatac al UTA-ei, dar șutul lui Curtuiuș e blocat. Lungu pare că și-a revenit

â–ºMin 18 În timp ce arădenii se bucură, iar stadionul izbucnește, Cezar Lungu acuză o accidentare (foto jos)

â–ºMin 17 1-0 GOOOOOOOL UTA Botiș aruncă o minge în atac, Curtuiuș trece prin blocajul lui Bumbac și Popescu și ciupește balonul fix în fața lui Lungu, ieșit la întâmpinare. Mingea se lovește de portar și sare în centrul careului, acolo de unde Man, venit din spate, trimite în poarta goală (foto jos)

â–ºMin 15 Țenea centrează, Copil intervine prin alunecare și respinge în corner. Vădrariu bate lovitura fixă și arădenii reușesc în cele din urmă să respingă

â–ºMin 14 Copil trage de la 20 de metri și mingea se duce pe lângă bara colțului scurt

â–ºMin 11 UTA scapă pe contraatac, Curtuiuș trage din interiorul careului, însă slab, mingea e deviată de Bumbac, iar Lungu reține fără probleme

â–ºMin 11 Centrare în careul mic, Miron scapă balonul în față, Alexandru reia pe spate din patru metri, însă trimite peste transversală. Miron nu e în zi bună

â–ºMin 10 Popescu îi fură balonul lui Burlă la marginea careului mare, centrează pe lung, dar Manea respinge în corner

â–ºMin 8 Un nou corner pentru Dunărea. Vădrariu execută, Miron boxeaxă fix în pieptul lui Bumbac, dar balonul iese în aut

â–ºMin 7 Corner pentru Dunărea, Vădrariu centrează și Burlă respinge

â–ºMin 6 Strătilă recuperează un balon la marginea careului advers, cade în careu după un duel cu Mihai Popescu, dar arbitrul lasă jocul să continue și nu se acordă penalty

â–ºMin 5 Kanda execută o lovitură liberă, iar Miron reține sigur

â–ºMin 3 Centrare a lui Panait, Vali Alexandru reia cu capul pe lângă

â–ºMin 1 Chindriș trage de la 25 de metri pe lângă poartă. În spatele porții lui Miron galeria UTA-ei face un spectacol pirotehnic

â–ºMin 1 A început partida cu lovitura de start a utiștilor

â–ºSportArad.ro anunță că, cu 15 minute înainte de startul jocului, au mai rămas doar câteva locuri libere în peluza improvizată din spatele porții din stânga tribunei oficiale. Tot stadionul este în picioare și scandează UTA! E o atmosferă superbă pe arena din Arad

â–ºO parte din fanii arădeni au ajuns la stadion cu un tramvai alb-roșu pus la dispoziția lor special de reprezentanții orașului. În sectorul rezervat oaspeților sunt 30 de fani ai Dunării Călărași.

â–ºTribunele micuțului stadion Motorul din Arad s-au umplut cu aproape 40 de minute înainte de startul jocului. Peluza improvizată în spatele porții din stânga tribunei oficiale începe să se umple și ea. Călărășenii au fost primiți pe gazon în fluierături, în timp ce utiștii au pătruns pe teren în aplauzele asistenței.