Luceafărul Oradea – Academica Clinceni 1-2. Crișan dă lovitura în prelungiri după ce bihorenii reușiseră egalarea cu puține minute înainte

Marius ANGHEL 24 Aug. 2016, 17:42 Campionat
Luceafărul Oradea - Academica Clinceni 1-2.** Crișan dă lovitura în prelungiri după ce bihorenii reușiseră egalarea cu puține minute înainte

Reprogramată în campionat ca urmare a schimbării calendarului competițional al Ligii 2 după retragerea celor de la FCM Baia Mare, partida din prima etapă dintre Luceafărul Oradea și FC Academica Clinceni se va desfășura astăzi, de la ora 18:00, pe stadionul din Sânmartin. Cele două echipe au câte trei puncte acumulate în primele două runde pe care le-au disputat până acum, ambele cedând jocurile din deplasare de sâmbăta trecută.

Luceafărul Oradea revine pe teren propriu după înfrângerea de la Sfântu Gheorghe, 1-0 cu Sepsi OSK, însă speră să repete evoluția din primul joc al acestui sezon, atunci când a trecut de CS Afumați, performera de până atunci a campionatului după victoria cu 16-0 în fața juniorilor de la Șoimii. Misiunea bihorenilor nu va fi una ușoară, mai ales dacă ne uităm în lotul celor de la Academica Clinceni. Ilfovenii au reușit multe achiziții cu nume în această vară, începând cu Matache în poartă și terminând cu atacantul Lemnaru, însă jocul lot încă scârțâie, dacă luăm în considerare cele două rezultate înregistrate până acum. Echipa din Clinceni a învins cu 4-0 în primul ei joc din acest sezon pe ACS Berceni, în timp ce runda trecută s-a înclinat cu 3-2 la Afumați, după ce la pauză era condusă cu scor de neprezentare. Astfel, rezultatul meciului dintre nou-promovata bihoreană și ilfoveni va fi unul imprevizibil înainte de startul jocului.

Partida de la Sânmartin va fi arbitrată de centralul Sergiu Popa (Aiud), în timp ce asistenți au fost delegați Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Adrian Mărginean (Aiud). Rezervă este Szabolcs Kovacs (Carei).