Ilfovenii, vioara-ntâi!

Mihai Andries 14 Apr. 2013, 03:00 Campionat

Vremea tot mai caldă pare să nu le priască ialomițenilor, la fel cum nu le priesc nici meciurile de acasă. Astenia de primăvară a făcut ravagii în apărarea slobozeană, iar acestea s-au văzut încă din startul meciului cu Otopeniul. Goleadorul Pălimaru a scăpat singur pe partea dreaptă (4), l-a driblat și pe Oprea și a scuturat fără inhibiiții plasa porții goale.

Elevii lui Dună au rămas în amorțire. Nicio fază care să-l sperie pe Bucuroiu! Până la pauză putea fi 2-0, dar Bardu a ajuns prea târziu la întâlnirea cu golul după o centrare a lui Pană. În repriza secundă, ialomițenii au mai mișcat câte ceva. Capul lui Stan ( 62), după centrarea lui Toma și șarja lui D. Gheorghe (90) după pasa lui Liviu Mihai, s-au odihnit în brațele lui Bucuroiu. Oaspeții au fost preocupați de conservarea rezultatului prematur înscris pe tabelă și le-a ieșit de minune.

S-a terminat 1-0 pentru Otopeni, rezultat care aduce trei puncte foarte importante ilfovenilor în lupta pentru promovare. De partea cealaltă, Unirea a făcut din nou un meci slab la Slobozia. Le-o ieși mai bine, peste 2 săptămâni, cu Botoșaniul.

UNIREA SLOBOZIA – CS OTOPENI 0-1
Marcator: Pălimaru ”4

R. Oprea – S. Stan, R. Soare (cpt.) (Lörincz ”46), G. Lazăr, C. Toma – C. Roșu, Macare, L. Mihai, Ibrian (M. Luca ”56) – Mihalcea (D. Gheorghe ”64), M. Jianu
Antrenor: Marin Dună
Eliminare: C. Toma (76) – două galbene

Bucuroiu – M. Dumitru, C. Marin (Vătavu ”46), Dăniță, Dobrescu – Cl. Dumitrescu, S. Pană – Bardu (B. Dumitru”90), M. Dedu, G. Ghiță (L. Pârvu ”46) – Pălimaru (cpt.)
Antrenor: Viorel Ion