„Este o victorie perfect meritată pentru noi!”

10 Sep. 2012, 15:09 Campionat
„Este o victorie perfect** meritată pentru noi!

FC Argeș a învins sâmbătă pe teren propriu pe cei de la CSM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 3 – 0 și a obținut prima victorie în acest campionat. Antrenorul argeșenilor, Viorel Dumitrescu, a fost mulțumit de prestația elevilor săi și marele motiv de bucurie este acela că jucătorii săi arată foarte bine din punct de vedere fizic. „Sunt de părere că este o victorie meritată pentru noi. A fost o primă repriză mai echilibrată în meci, dar chiar și atunci am avut două sau trei ocazii importante de a marca, numai că nu am reușit să deschidem scorul la ocaziile pe care le-am avut. A venit pauza și le-am spus că trebuie să joace fotbal în continuare pentru că va veni și golul. Nu trebuie să ne enervăm sau să facem alte lucruri ci doar să jucăm un fotbal bun pentru că așa vom și marca. Ați văzut că în repriza secundă am reușit să materializăm ocaziile de gol pe care le-am avut și cred că am reușit o victorie perfect meritată. Mă bucură evoluția jucătorilor și acest succes este unul de moral și care dă o mai mare încredere băieților înaintea meciurilor ce vor urma în acest campionat. Este cu totul altceva când ai deja o victorie și puteam să avem chiar mai mult, dacă aveam și puțin noroc la partida cu Luceafărul.”, a declarat Viorel Dumitrescu, antrenorul principal al echipei FC Argeș.

Un gol nu face cât două greșeli

Primul gol al meciului din Trviale a fost marcat de către Ciprian Negoiță, fundașul central al alb-violeților reușind să deschidă scorul în minutul 58. În ciuda faptului că a deschis scorul, Negoiță nu a fost luat în brațe la finalul partidei de către Viorel Dumitrescu, cel care i-a reamintit care este principala sa misiune. „Negoiță este un jucător tânăr și talentat și mă bucură faptul că a reușit să deschidă scorul în acest meci pentru că acel gol a adus o mai mare liniște în jocul nostru. Numai că au fost și două mari greșeli făcute în apărare, iar acele erori au fost la un pas să ne coste obținerea tuturor celor trei puncte. A comis două greșeli în apărare și pentru acestea va plăti cu siguranță pentru că nu trebuie să uităm de principalul rol al fiecărui jucător în echipa noastră.”, a concluzionat antrenorul principal al echipei FC Argeș, Viorel Dumitrescu.

Sursa: Ziarul Top