Doar remiză pentru ACS Poli la Oradea. Liderul nu a profitat de avantajele avute în fața suferindei FC Bihor

Mihai Andries 07 Mar. 2015, 16:08 Campionat
Doar remiză pentru ACS Poli la Oradea. **Liderul nu a profitat de avantajele avute în fața suferindei FC Bihor

ACS Poli nu a reușit să obțină decât un punct din primul joc oficial al anului. Elevii lui Dan Alexa au dominat aproape complet partida de la Oradea. FC Bihor, echipă care s-a chinuit să supraviețuiască în iarnă, a deschis scorul în mod surprinzător. Timișorenii au avut și un om în plus mai mult de o repriză, dar egalarea a venit de abia pe final din gheata vedetei Pedro Henrique.

Mare favorită înainte de acest joc, ACS Poli a avut parte de o rezistență puternică pe „Iuliu Bodola”. Gazdele au amenințat în secunda 25, când Florin Pop a trecut pe lângă centrarea lui Mihuț. Apoi însă lucrurile păreau să intre în normalitate. Fildan scoate de sub bară reluarea lui Melinte, apoi, în minutul 9, Popovici își conturează media de ratări după o combinație cu Pedro Henrique. Contrar așteptărilor, Bihorul a avut colți în minutul 24. Sorian execută un corner, Andor reia și mingea respinsă cade la căpitanul Florin Lazăr. Fundașul nu ezită și trimite în vinclul lui Smaranda. Timișorenii au repreluat controlul, dar fără a fi foarte inspirați. În minutul 38 misiunea de recuperare părea să fie ușurată, Florin Pop fiind eliminat de la gazde, pentru al doilea galben după o intrare la Boldea. La următoarea fază Pedro Henrique putea aduce egalarea, dar l-a „iertat” pe Fildan. Așadar, un neverosimil 1-0 la cabine.

Dan Alexa, antrenorul bănățenilor, a început să efectueze schimbări încă din prima parte. Nanu a intrat în locul lui Poparadu pentru a forța atacul. Bihorul a rezistat pe alocuri eroic la atacurile lui Trandu și compania. Fazele mai periculoase s-au înmulțit pe final. Cu un sfert de oră rămas pe ceas Scutaru reia în bara de deasupra lui Fildan. Golul avea să vină după multe minute de presiune. După o nouă respingere Elek îl găsește liber pe Pedro Henrique în careu și brazilianul finalizează simplu pentru 1-1. Cu un om în minus ACS Poli a forțat și victoria, Boldea a tras și el în transversală. „Cetatea orădeană” a avut și noroc pentru că arbitrul a trecut cu vederea câteva infracțiuni în careu.

Alb-negrii revin astfel cu un singur punct acasă după prima partidă oficială din 2015. Norocul lui ACS Poli azi a fost că adversarii ei sunt mai împiedicați, Metalul a cedat la Olimpia. Astfel că elevii lui Alexa au câștigat practic încă un punct în ierarhie față de locul 2. Au un meci în minus și plus 2 față de reșițeni.

FC BIHOR ORADEA – ACS POLI TIMIȘOARA     1-1
Fl. Lazăr ”24 / Pedro Henrique ”86

Fildan – Mihuț (Ember ”86), Fl. Lazăr (cpt.), Bactăr, Zanardini – Letan, I. Cuc (Haș ”46) – Cr. Andor, Sorian (N. Lorincz ”70), Fl. Pop – Cr. Cigan
Rezerve neutilizate: A. Sălăjan – Ludușan, Sz. Lukacs, V. Dobrescu
Antrenor: Călin Cheregi
Eliminat: Fl. Pop ”38 (două galbene)

Smaranda – Belu, Scutaru (cpt.), Cânu, Melinte (Bălace ’64) – Trandu, Ov. Popescu – Boldea, Poparadu (Fl. Nanu ”43), Al. Popovici (Elek ”47) – Pedro Henrique
Rezerve neutilizate: Pap – Bocșan, Vl. Dragomir, S. Keita
Antrenor: Dan Alexa

Stadion: „Iuliu Bodola” (Oradea); Spectatori: 400; Arbitru: Marian Barbu; Asistenți: Bogdan Ioan Dragoș și Constantin Mihai Cantemir (toți din Făgăraș); Jucătorul meciului: Florin Lazăr

Sursa: Sport9