Dacia Unirea a smuls un punct în prelungiri cu CS Balotești și doar golaverajul o menține deasupra zonei retrogradării

Marius ANGHEL 30 Oct. 2017, 12:52 Campionat
Dacia Unirea a smuls un punct în prelungiri cu CS Balotești** și doar golaverajul o menține deasupra zonei retrogradării

Dacia Unirea a bifat, sâmbăta trecută, cel de al patrulea meci fără victorie și doar datorită golaverajului se află deasupra liniei care delimitează zona retrogradării. Măcinată de mari probleme financiare, în urma cărora a pierdut și câțiva jucători valoroși, Dacia Unirea a fost nevoită să alerge după egalare de două ori în partida cu o echipă din zona „nisipurilor mișcătoare”, CS Balotești, și să smulgă, in extremis, un punct, în prelungirile reprizei a doua.

În duelul cu o formație care s-a așezat pe două rânduri în fața propriului careu, Dacia Unirea a avut prima ocazie de gol în minutul 10, când Iosofache a șutat la colțul scurt, dar Iordan a deviat mingea în corner. Cinci minute mai târziu, pe contraatac, Alexandru Coman a rămas singur cu Țicrea, dar a trimis mingea în bară. A fost avertismentul care a anunțat golul oaspeților, pentru că, în minutul 18, Nica a întors mingea la Lucian Ion, iar acesta a șutat la colțul scurt și a deschis scorul. Până la pauză, brăilenii au asaltat poarta apărată de Iordan, însă nu au reușit să restabilească egalitatea, deși au avut câteva ocazii de gol. În minutul 30, Covaciu a centrat foarte bine din corner dar Pop, dintr-o poziție foarte bună, a trimis mingea pe lângă poartă și tot după o fază fixă Ivan a recentrat în fața porții dar Flămânzeanu, cu riscul unui autogol, a înlăturat pericolul. La cornerul care a rezultat, Frunză i-a pasat lui Pop, însă atacantul formației gazdă a șutat prea slab ca să-l învingă pe portarul Baloteștiului.

Echipa gazdă a controlat ostilitățile în primul sfert de oră al reprizei a doua, iar ocaziile s-au succedat la poarta lui Iordan. După un corner executat de Covaciu, Cosmin Mihai (50) a trimis mingea, cu capul, pe lângă bară, iar, șase minute mai târziu, Covaciu a șutat violent de la marginea careului și Iordan a boxat mingea din fața lui Pop. Golul care plutea în aer a venit în minutul 58 când, după o cursă personală, Niță a fost faultat la marginea careului, arbitrul nu a fluierat infracțiunea, mingea a juns la Alexandru Pop, iar acesta a restabilit egalitatea.

CS Balotești a continuat să se apere supraaglomerat și, pe contraatac, a reușit din nou să treacă în avantaj în minutul 78, când Nica a profitat de marcajul larg făcut de Cosmin Mihai și a marcat al doilea gol al oaspeților. Formația brăileană s-a aruncat cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren și, după două situații de poartă care i-au avut în prim plan pe Covaciu și Frunză, în primul minut de prelungire al reprizei a doua au reușit să egaleze prin Olimpiu Bucur, după o centrare foarte bună a lui Banyoi. La ultima fază, Stănciulescu a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Coman, iar partida de pe Municipal s-a încheiat nedecis, 2-2.

DACIA UNIREA BRĂ‚ILA – CS BALOTEȘTI    2-2
Alexandru Pop 58′, Olimpiu Bucur 90+2′ / Lucian Ion 18′, Eugen Nica 76′

Țicrea – Gab. Niță, L. Ivan, Stănciulescu, C. Mihai (Cubleșan 79′) – Iosofache (C. Roșu 46′), Covaciu, Frunză (cpt.), Ciucureanu (Banyoi 46′) – Ol. Bucur, Al. Pop
Rezerve neutilizate: Bg. Olaru – Olenic, Ed. Oprea, M. Dima
Antrenor: Alin Pânzanu

Iordan – N. Filip, Ciubuc (F. Paraschiv 73′), Flămânzeanu, Marciuc – Al. Coman, L. Ion (cpt.), M. Neagu, Gojnea (Opriș 88′) – Hurdubei (Andr. Răuță 63′), Eug. Nica
Rezerve neutilizate: H. Ciobanu – Mirescu, Cl. Ioniță, Andr. Suciu
Antrenor secund: Emil Stanca

Stadion: Municipal (Brăila); Arbitru: Claudiu Marcu; Asistenți: Erchian Ionus și Florin Iacob (toți din Constanța).