Cu patru rezerve, Brăila a smuls un egal pe terenul lui ACS Poli. Gazdele au condus cu 2-0, dar au primit două goluri în două minute. Cronica meciului

Octavian Vasilescu 12 Aug. 2018, 15:05 Campionat
Cu patru rezerve, Brăila a smuls un egal pe terenul lui ACS Poli.** Gazdele au condus cu 2-0, dar au primit două goluri în două minute. Cronica meciului

ACS Poli și Dacia Unirea Brăila au remizat cu 2-2, pentru primul punct din acest sezon obinut de cele două echipe. Pe caniculă, cu 200 de spectatori la meci, Poli a deschis scorul dintr-un penalty transformat de Drăghici, după ce nu a avut un șut pe poartă toată prima repriză. Bîrnoi a marcat din acțiune, dar cu dou gafe, Bebey și Vitan au adus un punct ce părea la un moment dat nesperat pentru oaspeți.

Timișorenii au început mai activ, cu o centrare a lui Drăghici prin fața porții, dar Popovici nu a ajuns la minge. A urmat un șut al lui Bîrnoi peste buturi, după care Brăila a avut cea mai mare ocazie a sa din prima repriză. Vitan a trimis mingea în careu, iar din câțiva metri, Pleșa a trimis cu capul spre poartă, dar Curileac a fost pe fază și a respins. A urmat o dominare clară a timișorenilor, dar care au ratat mult. Drăghici nu a prins spațiul porții din câțiva metri la o centrare a lui Popovici, pentru ca apoi, timișoreanul să trimită puțin pe lângă poartă, pe jos, după un corner bătut de Velcotă.

Fără șut pe poartă, alb-violeții au marcat din penalty

Dorin Codrea s-a înscris și el pe lista celor care nu au nimerit spațiul porții. Cu o lovitură liberă primită, Brăila a ratat ocazia să înscrie, după ce Pleșa a trimis mult peste poartă. ACS Poli a irosit alte ocazii, prin Haruț și Popovici. Fără să aibă un șut pe poartă toată repriza, Timișoara a deschis scorul din penalty în minutul 35. Un balon șutat de Motreanu a fost respins cu brațu de Hâmpea și arbitrul a dictat destul de ușor penalti. Drăghici a executat cu bara laterală și a marcat, iar gazdele au intrat cu avantaj la pauză.

Gafele defensive ale gazdelor au dus la două goluri în două minute

Codrea și Haruț au avut acțiuni imprecise în debutul meciului. În minutul 61, Bîrnoi a tras bine, în poartă, de la marginea careului, pentru 2-0. Cu niște gafe defensive cât casa, Timișoara a luat dou goluri în două minute. Prima dată, în minutul 66, Bebey a speculat greșeala apărării și l-a fentat pe Curileac pentru 2-1. Peste un minut, Curileac a ratat degajarea, iar Vitan a marcat pentru 2-2.

Poli a încercat degeaba să egaleze

Timișorenii au încercat să revină, dar fără mari șanse. Drăghici a avut o lovitura liberă tirmisă puțin pe lângă poartă, după care au urmat o grămadă de ocazii irosite. Elevii lui Ionel Ganea executau multe faze fixe, dar centrau debusolați în careu. Finalul a adus multe faze confuze, cu mingi aruncate pe sus.

ACS Poli Timișoara: Curileac, Motreanu, Bocșan, Podină, Dumbravă, Haruț, Popovici, Bîrnoi (min 88 Pădurariu), Codrea (min 62 Opoku), Velcotă, Drăghici

Dacia Unirea Brăila: Avram, Niță, Hamza, Merville, Hâmpea (min 72 Stănescu),  Yuefeng, Pleșa (min 79 Ichim), Maxin, Calu (min 59 Coteț), Vitan, Bebey

Etapa viitoare, ACS Poli e „oaspete” contra Ripensiei, sâmbătă de la ora 15,30. Brăila are sâmbătă la 11 cu UTA.