Arbitrajul, eterna poveste la Severin!

18 Apr. 2012, 13:14 Campionat
Arbitrajul,** eterna poveste la Severin!

Nemulțumit de atitudinea publicului local, antrenorul Marian Bondrea a acuzat și maniera de arbitraj la derby-ul cu Poli Timișoara (1-1). Gaz Metan Severin a solicitat penalty, la faza din minutul 13, când Marin a căzut în urma duelului cu Kirev. Fotograful cotidianului „Informația de Severin”, Eugen Negoiță, a surprins faza respectivă, în care vârful bocancului pare să fie prins sub genunchiul portarului. Antrenorul craiovean a avut și alte nemulțumiri legate de arbitraj.

„Dacă ținem cont de posesie și de numărul ocaziilor, eu cred că meritam victoria. Arbitrajul cu Poli a fost la fel ca în precedentele meciuri. Poate mai puțin al domnului Balaj (n. r. – în meciul cu Slatina). Mi s-a transmis că a fost penalty la Marin. Mera a făcut patru – cinci faulturi în primele 20 de minute și de fiecare dată i se arăta că mai are unul de făcut și încă unul, dar nu primea cartonaș. Din contră, tot noi am fost sancționați. Arbitrul (n.r. – Ionuț Coza) mi s-a părut ba că nu știe, ba că nu vrea. În ambele variante, e de acuzat. Așa am pățit-o și etapa trecută, la Piatra Olt, cu un arbitraj total ostil, după un joc destul de dur al adversarului. Cu Timișoara am avut și destule probleme de lot. Vancea avea patru cartonașe galbene, Cosic a acuzat probleme musculare chiar la încălzire. A fost o improvizație de ultim moment, cu Dandea fundaș central. Pe parcurs, s-a accidentat și Neacșa, Mitic a acuzat și el unele dureri. Ștețca a cerut schimbare încă de la pauză, dar, până la urmă, am reușit să ducem meciul la capăt”, a spus Bondrea, nevoit să joace cu șase jucători sub 21 de ani, dintre care patru titulari și doi introduși pe parcurs.