Academica, fără pași greșiți pe teren propriu

Mihai Andries 26 Oct. 2014, 00:41 Campionat

Academica Argeș s-a impus cu 2-1 în partida disputată pe teren propriu în compania celor de la SC Bacău. În urma acestui rezultat, elevii lui Marius Baciu rămân neînvinși în partidele disputate pe stadionul „Nicolae Dobrin”. Gazdele au început bine partida, alb-violeții reușind să deschidă scorul în minutul 5. Pușcaș a șutat puternic din voleu de la 20 de metri, mingea oprindu-se în plasa apărată de Petrariu. Oaspeții au încercat să revină în joc, însă tot elevii lui Marius Baciu au fost mai periculoși. În minutul 35, Rusu scapă singur cu Petrariu, însă șutează slab, iar mingea este reținută fără probleme de portarul oaspeților.

După pauză, în minutul 50, Academica trece pe lângă desprindere, Olariu șutând puțin pe lângă poartă. Trei minute mai târziu, Rusu scapă singur cu Lungu, însă șutul jucătorului oaspete este respins ușor de goalkeeperul gazdelor. Vine rândul lui Mihălăchioaie (65) să trimită o ghiulea de la distanță, Lungu respingând cu greu în lateral. La poarta cealaltă, Kone (70) încearcă un șut de la marginea careului, însă mingea trece mult peste poartă.

Vine și minutul 72, în care oaspeții restabilesc egalitatea. În urma unui corner de pe partea stângă, Lozneanu înscrie cu o lovitură de cap din interiorul careului. Cu nouă minute înainte de finalul timpului regulamentar, Kone centrează de pe partea stângă, Pușcaș atacă colțul scurt și prelungește balonul printre Petrariu și Lozneanu. Mingea ajungela Chițu, care împinge mingea în poarta goală și stabilește scorul final la 2-1 pentru Academica.

În următoarea etapă, echipa lui Marius Baciu va juca în deplasare cu ACS Berceni, în timp ce SC Bacău va primi acasă vizita celor de la FC Voluntari.

ACADEMICA ARGEȘ PITEȘTI – SC BACĂ‚U 2-1 (1-0)
Marcatori: Cr. Pușcaș ”5, S. Chițu ”81 / Lozneanu ”72

C. Lungu – St. Stancu, Vițelaru (cpt.), Fl. Popa (A. Nițu ”76), Sg. Popovici – Cr. Pușcaș – Vențer, Ispir, Olariu, Tătar (S. Chițu ”60)- Vl. Rusu (H. Kone”68)
Rezerve neutilizate: Boșneag – C. Dedu, Marciuc, Șușu
Antrenor: Marius Baciu;

Petrariu – Mihălăchioaie, Adăscăliței, Lozneanu, Luncanu – Taban, Strugariu (Pungă ”60), L. Dumitriu, Hurdubei (cpt.) – B. Rusu (Vraciu ”76), B. Ungureanu (Curiliuc”63)
Rezerve neutilizate: Em. Savu – Burcă, Căinari, Sascău
Antrenor: Cristian Popovici

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești); Spectatori: 600; Arbitru: Marius Avram (București); Asistenți: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) și Marian Truță (Șirineasa); Jucătorul meciului: Sorin Chițu 3

Text: Andrei ZEVEDEI și Răzvan MARINESCU