Ayza și Biceanu, singurii integraliști ai Mioveniului. Analiza turului de campionat a echipei lui Alexandru Pelici

Marius ANGHEL 05 Jan. 2017, 17:39 Liga 2

CS Mioveni a terminat turul campionatului Ligii 2, ediția 2016/2017, pe locul 6, cu 31 de puncte, obținute în urma a 18 me­ciuri disputate pe teren, dintre care au contat doar 17 (cel cu ACS Berceni fiind anulat, după excluderea ilfovenilor). Galben-verzii au marcat 26 de goluri și au primit 13, însă, după anularea victoriei cu Berceni, au rămas cu 22 de goluri înscrise și 12 primite.

În acest sezon, Mioveniul a avut un antrenor nou, în persoana lui Alexandru Pelici, care a adus rezultatele scontate la echipă pe parcursul turului de campionat. Noul tehnician a știut să țină ves­tiarul aproape și a fost printre singurii aduși la Mioveni care au dat șanse egale tuturor jucătorilor. Astfel, din punct de vedere al minutelor jucate, în clasament conduce Ro­berto Ayza, urmat de Edi Stoi­ca, Robert Boboc, Ionuț Rădescu, Costinel Gugu, Andrei Tirică și Ciprian Biceanu, în timp ce în topul meciurilor în care au evoluat, pe primele locuri se află Ayza, Bicea­nu, Rădescu și apoi Edi Stoica, Bo­boc, Gugu, Tirică și Năstăsie.

Din cele două clasamente, reiese totuși că, în ciuda faptului că Pelici a încercat o rotație permanentă pe posturi, au fost totuși și câteva „nuci tari” în echipă, ca Ayza, Rădescu, Boboc, Edi Stoica, Tirică, Gugu și Năstăsie. În cele ce urmează vom analiza primele 10 locuri din clasamentul minutelor jucate.

Roberto Ayza a fost, alături de Biceanu, singurul jucător integralist din punct de vedere al meciurilor jucate, brazilianul bifând toate cele 18 partide din tur. Ayza a evoluat doar 80 de minute în deplasarea de la Balotești, unde s-a jucat pe terenul de nisip, iar antrenorul a vrut să-l menajeze 85 de minute în victoria cu 2-0 cu Brăila și 66 în succesul clar de la Clinceni. Ayza a reușit, în cele 18 meciuri, 4 goluri, nemaifiind ca în campionatele precedente un marcator mult mai bun.

Edi Stoica a fost și el unul dintre oamenii de bază, evoluând în 16 partide. Nu a jucat în două partide, la Suceava și cu Brașovul, din motive medicale sau de suspendare. Pe finalul turului, fundașul stânga a marcat și două goluri, unul decisiv la Afumați și apoi primul în victoria cu 2-0 cu Sepsi.

Robert Boboc, și el jucător de bază, a jucat în 16 partide, timp de 1.399 minute. A fost menajat pe finalul partidei cu Timișoara la scorul 3-0 și 67 de minute din postura de rezervă în deplasarea de la Suceava, unde era menajat din ca­uza unei accidentări. În alte două meciuri nu a jucat deloc din cauza problemelor medicale sau de suspendare, în victoria de la Târgoviște și în deplasarea de la Clinceni. Robert Boboc a jucat în acest an din postura de jucător Under 21, fiind unul dintre cei trei fotbaliști care trebuie să joace la echipe în Liga a 2-a obligatoriu.

Ionuț Rădescu a venit la Mioveni în vară din Liga a 3-a și a devenit repede om de bază în e­chipă, la banda dreaptă. A jucat și el din postura de fotbalist Under 21 și a mai avut avantajul că evoluează și pe partea stângă. A marcat și două goluri: unul cu Ti­­mișoara și altul la Clinceni. În total, a evoluat în 17 partide, mai puțin în cea cu Berceniul, în care a fost menajat, și a jucat 1.390 minute.

Costinel Gugu a jucat în 16 meciuri, adunând 1.360 minute. A început ca titular, apoi a stat, după care a profitat de suspendarea lui Vișa și nu a mai ieșit din echipă până în penultima etapă a turului, în victoria de la Afumați, după care a evoluat iarăși în ultima etapă. A dat și un gol, important, deschizând scorul în victoria cu 4-1 de la Clinceni.

Andrei Tirică este și el jucător Under 21 și a fost folosit constant de antrenorul Pelici. I s-a dat încredere, chiar dacă a greșit în pri­ma etapă, și a bifat în cele din urmă 16 meciuri, adunând 1.302 minute. Nu a jucat în ultimele două partide, la Afumați și cu Sepsi, și a marcat un gol, în victoria cu 2-0 cu Brăila.

Ionuț Biceanu este al doilea mijlocaș la închidere al echipei, dar nu a avut evoluții integraliste. Astfel, în primele 8 jocuri, a ieșit de mai multe ori în repriza a doua, după care a avut 3 partide consecutive ca integralist și apoi iarăsi evoluții oscilante, din punct de vedere al minutelor jucate. A fost, alături de Ayza, singurul jucător care a bifat minute în toate cele 18 partide din tur, 1.257 în total.

Cosmin Năstăsie a jucat în 15 partide, timp de 1.083 minute. Jucător cu experiență, Năstăsie poa­te juca atât mijlocaș, cât și vârf, și astfel a adunat și 6 goluri, dintre care unul din penalti. Din cauza problemelor medicale, nu a evoluat în 3 partide, înfrângerea de la Suceava, egalul de la Snagov și victoria cu Sepsi.

Ionuț Stoica a adunat în total 970 de minute în 12 meciuri. În cele 6 partide în care nu a evoluat a fost accidentat. În partida cu Berceniul a jucat doar în ultima jumătate de oră, fiind menajat până a­tunci, iar cu Vâlcea a ieșit după 40 de minute, accidentându-se. Dacă nu intervenea această accidentare, cu siguranță, ar fi bifat și el, ca și Ayza și Biceanu, toate meciurile din tur. A marcat și un gol, egalând în remiza de la Balotești.

Flavius Croitoru a început turul ca rezervă, dar a intrat  din etapa a doua și a bifat 9 meciuri, dintre care primele opt ca titular integralist. În această perioadă a avut și o serie de 5 jocuri fără gol primit. Apoi, în partida cu Vâlcea a acuzat o accidentare, fiind schimbat la pauză, pierzând până spre final lo­cul în poartă. A revenit în ultimele două jocuri, în victoriile cu Afumați și Sepsi.

Rezultatele și marcatorii echipei CS Mioveni în tur:

Etapa 1: Juventus București – CS Mioveni 4-1 (1-1) / Chipirliu (45 – pen., 52), Călințaru (50, 72) – Năstăsie (38)
Etapa 2: CS Mioveni – Olimpia Satu Mare 1-0 (0-0) / Năstăsie (86 – pen.)
Etapa 3: Dunărea Călărași – CS Mioveni 0-0
Etapa 4: CS Mioveni – Unirea Tărlungeni 1-0 (0-0) / Năstăsie (55)
Etapa 5: UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni 0-0
Etapa 6: CS Mioveni – ASU Poli Timișoara 3-0 (1-0) / Năstăsie (37), Ayza (50), Rădescu (67)
Etapa 7: CS Balotești – CS Mioveni 1-1 (1-0) / Herea (17) – I. Stoica (47)
Etapa 8: CS Mioveni – ACS Berceni 4-1 (2-0) – anulat / Ayza (20), M. Galan (35), A. Popa (71, 90+1) – Bîrsănel (50)
Etapa 9: Chindia Târgoviște – CS Mioveni 0-2 (0-2) / Vintilă (30), Ed. Florescu (41)
Etapa 10: CS Mioveni – CSM Râmnicu Vâlcea 1-0 (0-0) / A. Popa (52)
Etapa 11: Foresta Suceava – CS Mioveni 2-1 (2-0) / Bg. Rusu (30, 34) – M. Vintilă (70)
Etapa 12: CS Mioveni – Dacia Unirea Brăila  2-0 (1-0) / Tirică (39), Năstăsie (77)
Etapa 13: Metalul Reșița – CS Mioveni   0-0
Etapa 14: Academica Clinceni – CS Mioveni 1-4 (0-2) / M. Marin (66) – Gugu (33), Rădescu (39), Năstăsie (58), Nilă (93)
Etapa 15: CS Mioveni – FC Brașov 0-1 (0-1) / L. Manole (28)
Etapa 16: CS Mioveni a stat, fiindcă trebuia să joace cu Șoimii Pâncota.
Etapa 17: CS Mioveni – Luceafărul Oradea 1-2 (0-1) / Ayza (66) – Arnăutu (14 – pen.), Păcurar (64)
Etapa 18: CS Afumați – CS Mioveni 1-2 (0-1) / Vlada (53) / M. Staicu (30 – pen.), Ed. Stoica (84)
Etapa 19: CS Mioveni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-0 (1-0) / Ed. Stoica (24), Ayza (60)

Golaveraj la finalul turului: 26 -13
Golaveraj după scăderea meciului cu Berceni: 22 – 12