România U18 rămâne cu o victorie în ultimele nouă luni, după ce a remizat cu Bulgaria U18 în al doilea test. Cei opt jucători din Liga 2 convocați, pe teren

Andrei PASCU 11 Jun. 2024, 14:33 Naționale

România U18 nu a reușit să câștige și al doilea amical disputat în compania Bulgariei U18, care a avut loc luni, la Centrul Național de Fotbal Buftea. S-a terminat 1-1 întâlnirea, după ce tricolorii pregătiți de Ion Marin au condus la pauză, după o reușită în minutele de start.

În primul test, România U18 s-a impus la limită, scor 1-0.

România U18, remiză cu Bulgaria U18 în al doilea amical

Naționala tricoloră a deschis scorul în minutul 5, în urma golului semnat de Jason Vescan-Kodor, fotbalist legitimat în Italia, la Lecce. Bulgarii au revenit după pauză și au scos o remiză. Au marcat imediat după startul părții secunde, conform informațiilor transmis de Federația Română de Fotbal, prin Preslav Bachev.

În privința jucătorilor din Liga 2 convocați, toți opt luați la lot pentru această acțiune care a programat două amicale s-au aflat pe teren. Reamintind, Ion Marin i-a trecut pe listă, din divizia secundă, pe Mate Simon (FK Miercurea Ciuc), Hussein Shehait (Steaua), Mario Brumă (Steaua), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia), David Matei (Steaua), Remus Guțea (CS Mioveni) și Casian Soare (CSC Șelimbăr).

• România U18 în amicalul de luni contra Bulgaria U18: Simon – Cuculescu (Alexe 62′), Ureche, Shehait (Marincău 69′), Brumă (Suciu 62′) – Toma, Szimionaș (Fălcușan 46′), Cepoi – Tarbă (Soare 46′) (Călugăr 80′), Kodor (Pop 46′), Guțea (Gîrbăcea 46′)

România U18, o singură victorie din septembrie 2023!

În cadrul acestei acțiuni, România U18 a bifat prima victorie după o lungă serie de rezultate fără succes. Ultimul data din 9 septembrie anul trecut, când trecea cu 2-0 de Republica Moldova.

Au urmat șapte meciuri încheiate cu egaluri sau înfrângeri, fiind bifate rezultate negative, de exemplu, și cu Republica Moldova U18.

Lotul complet convocat pentru această acțiune:

Portari: Mate Simon (FK Miercurea Ciuc), Bogdan Ungureanu (Rapid)

Fundași: David Alexe (FCSB), Albert Cuculescu (Rapid), Hussein Shehait (Steaua), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Emanuel Marincău (FSV Mainz / Germania), Mario Brumă (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași: Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia), Antonio Suciu (Universitatea Cluj), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Octavian Cepoi (Rapid), David Matei (Steaua), Mihai Toma (FCSB), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Remus Guțea (CS Mioveni)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia), Erik Pop (Karlsruher SC / Germania), Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia), Casian Soare (CSC Șelimbăr)