România U18 a câștigat amicalul cu Bulgaria U18. Patru jucători din Liga 2 au fost pe teren în testul de la CN Buftea

Andrei PASCU 09 Jun. 2024, 15:36 Naționale

Selecționata României sub 18 ani a reușit să debuteze cu victorie în dubla de verificare programată în această lună iunie. Tricolorii pregătiți de Ion Marin au câștigat cu 1-0 contra selecționatei similare a Bulgariei, într-un meci disputat sâmbătă, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

La pauză scorul a fost egal, iar tricolorii U18 au câștigat grație unei reușite venite la opt minute de la reluare.

România U18, victorie în primul amical cu Bulgaria U18

Naționala noastră a deschis scorul și și-a asigurat succesul din partida amicală în minutul 53, când a punctat Mihai Toma, legitimat la FCSB, în minutul 53.

În privința jucătorilor din Liga 2 convocați, patru dintre ei au fost rezerve neutilizate din totalul celor opt luați la lot pentru această acțiune care programează două amicale, următorul test urmând să aibă loc tot în compania Bulgariei U18.

Patru jucători din Liga 2 au jucat, patru au fost rezerve

Nu au prins, așadar, minute jucătorii Mate Simon (portar, FK Miercurea Ciuc), Hussein Shehait (fundaș, Steaua), Mario Brumă (fundaș, Steaua) și Alexandru Ureche (fundaș, FK Miercurea Ciuc).

În rest, ceilalți patru jucători din Liga 2 veniți sub comanda lui Ion Marin, Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia), David Matei (Steaua), Remus Guțea (CS Mioveni) și atacantul Casian Soare (CSC Șelimbăr), au fost pe teren, fie din primul minut, fie introduși pe parcursul partidei.

• România U18, în primul amical cu Bulgaria U18: Ungureanu – Alexe, Fălcușan (cpt.), Marincău, Călugăr – Szimionaș (Cepoi 68′) – Tarbă (Gîrbacea 68′), Matei (Toma 40′), Guțea (Suciu 68′) – Vescan-Kodor (Soare 68′), Dănciuțiu (Pop 46′)
    Rezerve neutilizate: Mate – Shehait, Brumă, Cuculescu, Ureche

Următorul meci amical dintre România U18 și Bulgaria U18 va avea loc luni, tot la Centrul Național de Fotbal Buftea, de la ora 11:00.

Lotul complet convocat pentru această acțiune:

Portari: Mate Simon (FK Miercurea Ciuc), Bogdan Ungureanu (Rapid)

Fundași: David Alexe (FCSB), Albert Cuculescu (Rapid), Hussein Shehait (Steaua), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Emanuel Marincău (FSV Mainz / Germania), Mario Brumă (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași: Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia), Antonio Suciu (Universitatea Cluj), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Octavian Cepoi (Rapid), David Matei (Steaua), Mihai Toma (FCSB), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Remus Guțea (CS Mioveni)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia), Erik Pop (Karlsruher SC / Germania), Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia), Casian Soare (CSC Șelimbăr)