Victorie cu Soare! „U” Petroșani e noul lider

Marius ANGHEL 13 Mar. 2013, 15:07 Ligi județene

Echipa de fotbal Universitatea Petroșani s-a impus clar precum o arată scorul, 3-0!, pe terenul Aurului Certej și a revenit pe locul 1 în clasament poziție de pe care a fost detronată în urmă cu patru runde.

Coordonați de pe margine de un nou antrenor în persoana lui Dan Voicu „studenții” au controlat jocul în totalitate chiar și în primele 25 de minute ale reprizei secunde perioadă în care statistica a consemnat situații periculoase doar în preajma porții lui Văcaru care însă a rămas neatinsă.

Românaș-ului nu-i place în poartă

Scorul primei reprize a fost stabilit de petroșăneanul Alexandru Medrea care, din careul mare, a trimis mingea cu un procedeu spectaculos – foarfecă pe spate – în poarta părăsită de Românaș (37). Prima parte a mitanului secund a aparținut Certejului însă fără efect pe tabela de marcaj. Pe rând, nou intratul Siklodi (53), Alex Constantin (61) și Părău (69) au tras pe lângă țintă. Nemulțumit de defensivă și forțat de accidentări tehnicianul Aurului, Elek Szemely a schimbat întreaga linia de fundași.

Omologul său, Dan Voicu a răspuns cu o mutare în ofensivă. Una care avea să se dovedească inspirată și câștigătoare. L-a înlocuit pe Medrea cu Soare (foto) care în două faze a încheiat meciul. Mai întâi, în minutul 86 l-a învins pe Românaș cu un șut în forță din careu și a închis tabela în prelungirile meciului la capătul unei acțiuni personale în care și-a etalat abilitățile de dribleur (92). Scor final, 0-3!

Aurul Certej   0 (0)
Românaș – Kelemen (78 Bozeșan), Ciobanu (51 Siklodi), Horț (76 Isac), Cibian (60 Ungur) – Părău, Măluțan (cpt;), D. Botezat, Vasiu – Al. Constantin, Uruci.
Antrenor: Elek Szemely.

„U” Petroșani  3 (1)
Văcaru – Asan, Konicika, Colțișor (cpt;), Arcuși – Ștoi – Bobină, R. Belei, V. Tudorache, Gavriluți (82 Puian) – Al. Medrea (51 Soare).
Antrenor: Dan Voicu.

Au marcat: Al. Medrea (37), Soare (86, 92).
Arbitru: Florin Anca. Asistenți: Cosmin Danciu și Alin Saraol (toți din Deva). Observator: Mirel Biriș (Deva).

1. „U” Petroșani    19    13    4    2    45-12    43p
2. Minerul Uricani    19    13    2    4    39-16    41p
18. Zarandul Crișcior    19    1    2    16    10-66    5p

NOTA: Echipele Zarandul Crișcior și Retezatul Râu de Mori s-au retras din campionat la finalul turului și conform regulamentului vor pierde toate meciurile din retur la „masa-verde” cu scorul de 3-0.

Programul etapei viitoare, sâmbătă, 16 martie, ora 11:30

Șoimul Băița – Aurul Brad (0-1)
CS Vulcan – Victoria Călan (0-0)
Minerul Uricani – Aurul Certej (0-2)
Universitatea Petroșani – Inter Petrila (4-2)
Gloria Geoagiu – CFR Simeria (2-2)
Retezatul Hațeg – Metalul Crișcior (3-2)
CS Ghelari – Jiul Petroșani (1-5)
Dacia Orăștie și Hercules Lupeni vor sta.

NOTA: Între paranteze sunt trecute rezultatele înregistrate în meciurile tur.