Victoria Traian a realizat scorul etapei

Mihai Andries 01 Oct. 2012, 17:50 Ligi județene

La sfârșitul săptămânii trecute, pe opt terenuri ale județului Brăila au avut loc tot atâtea partide care au contat pentru etapa a șaptea din cadrul ligii a patra brăilene la fotbal. Dintre toate aceste partide, patru au fost câștigate de gazde, două s-au terminat la egalitate, în alte două dispute s-au impus oaspeții, numărul total de goluri marcate a fost de 29 (18 gazdele și 11 oaspeții), iar golgeterul acestei runde este Jianu (Pandurii Tudor Vladirescu) cu trei reușite! Scorul rundei l-am consemnat la Traian, acolo unde Victoria din localitate a spulberat practic „lanterna roșie”, Voința Găiseanca cu un neverosimil 10-1, și astfel echipa antrenată de Iulian Neagu a egalat la puncte (14) pe Viitorul Însurăței, și este pe locul patru dar cu un golaveraj mai slab decât gruparea pregătită de Marian Stăvărache!

Derby-ul etapei s-a jucat la Tufești, între FC-ul local local și Viitorul Însurăței, fiind un meci care s-a terminat cu același scor cu care a începur: 0-0! De această remiză a profitat din plin Pandurii Tudor Vladimirescu, echipă care a câștigat cu 3-1 partida jucată pe terenul Voinței din Vișani (toate golurile învingătorilor fiind marcate de Jianu), iar acum echipa pregătită de Dumitrel Buzea este pe locul secund cu 16 puncte! Liderul ligii a IV-a brăilene a rămas în continuare Conpet Cireșu care a învins pe teren propriu pe Viitorul Ianca (foto). Gruparea antrenată de Vasile Darie s-a impus cu 3-1, datorită golurilor marcate în ultimile 10 minute de joc ale meciului, deoarece oaspeții au condus cu 1-0 până în minutul 80!

Oarecum surprinzătoare pare și victoria cu 4-0 obținută de Dunărea Gropeni pe terenul echipei Gloria Movila Miresii, precum și rezultatul de egalitate (1-1) obținut de Voința Șuțești pe terenul Victoriei Cazasu. Avântul Mircea Vodă a învins acasă pe Viitorul Galbenu cu scorul de 2-1, iar în ultimul meci al acestei etape, CS Făurei a învins la limită, cu 1-0, pe Sportul Chiscani printr-un gol marcat în minutul 3 de Negoiță. După acest succes, gruparea din Făurei este acum pe locul șase cu 13 puncte, în timp ce echipa antrenată de Georgică Pascu se află pe locul 12 cu numai șase puncte!

Dar iată rezultatele complete dar și marcatorii acestei etape a VII-a din cadrul ligii a patra brăilene la fotbal, așa cum ne-au fost ele oferite de Mihai Ianoș, secretarul general al AJF Brăila:

CS Făurei – Sportul Chiscani 1-0 (1-0)
Negoiță (3)
Voința Vișani – Pandurii Tudor Vladimirescu 1-3 (0-2)
Nazăru (65)/ Jianu (21, 44, 75)
Avântul Mircea Vodă – Viitorul Galbenu 2-1 (1-1)
Anghel (27), Bălan (71)/ Lăutaru (1)
FC Tufești – Viitorul Însurăței 0-0
Conpet Cireșu – Viitorul Ianca 3-1 (0-1)
Pavel (80), Radu (85, 92)/ Toni (7)
Victoria Traian – Voința Găiseanca 10-1 (7-0)
Veber (2, 40), Mușățoiu (12), Adomnicăi (22, 56), Zăgan (24, 44), Constandache (32), Postolea (47), Colgiu (68)/ Barbu (70)
Gloria Movila Miresii – Dunărea Gropeni 0-4 (0-0)
Bănică (63), Mogoș (65, 76), Simion (82)
Victoria Cazasu – Voința Șuțești 1-1 (0-0)
Tănase (69)/ Bosoi (86)

Etapa viitoare, a opta, programează sâmbătă 6 octombrie, cu începere de la ora 11 (juniorii) și 13 (seniorii), următoarele partide: