Victoria Cazasu, primul lider al Ligii a IV-a Brăila

Marius ANGHEL 26 Aug. 2015, 12:13 Ligi județene
  • În weekendul trecut, Liga a IV-a Brăila a luat startul cu 12 echipe.
  • Cinci formații au câte trei puncte după prima rundă.
  • Georgică și Ionuț Oprea, tată și fiu, au marcat pentru Viitorul Însurăței.
  • Dacia Unirea II este singura echipă învingătoare în deplasare.
  • La juniori, Viitorul Însurăței a câștigat cu 20-0 partida cu Dacia Unirea II.

În prima etapă a Ligii a IV-a Brăila echipele gazdă au obținut patru victorii, derby-ul de la Plopu s-a încheiat nedecis, iar Dacia Unirea II a fost singura echipă care a câștigat în deplasare.

Conform așteptărilor, jocul dintre nou-promovata Voința Plopu și Viitorul Ianca a fost unul spectaculos și cu răsturnări de situații. Gazdele au deschis scorul prin Crangă (min. 15), însă până la pauză Viitorul Ianca a înscris de două ori prin Silviu Bratosin și Ciucașu. În repriza a doua, în timpul regulamentar de joc, nu s-a mai înscris niciun gol. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei secunde gazdele au beneficiat de o lovitură liberă, iar Călin a trimis mingea în plasa porții adverse, astfel că derby-ul s-a încheiat nedecis, 2-2.

Pe o suprafață de joc impecabilă, Pandurii Tudor Vladimirescu s-a impus cu 4-2 în fața celor de la CS Făurei. Cu toate că a fost suspendat și a stat în tribună, instructorul Dumitrel Buzea a avut partea sa de contribuție la succesul „Pandurilor”.

Sportul Chiscani a jucat la o poartă cu Gloria Movila Miresii, a ratat și un penalty prin Bălan, dar în final a reușit să-și treacă în cont toate punctele grație golului spectaculos marcat de Andrei Crăciun în minutul 90.

Tot în finalul meciului s-a impus și Dacia Unirea II, la Viitorul Însurăței, golul de trei puncte al brăilenilor fiind înscris de Dragoș Mucuță în minutul 92. Primul gol al gazdelor a fost înscris de Ionuț Oprea, iar cel de-al doilea, de tatăl acestuia, Georgică Oprea.

La juniori, echipa din Însurăței s-a impus la scor de handbal, 20-0, în disputa dacia Unirea, echipă antrenată de Adrian Baldovin. Campioana din sezonul trecut, Victoria Traian a ratat nepermis de mult în prima repriză, însă în cea de a doua a marcat de trei ori în poarta celor de la Voința Vișani.

După prima etapă, cinci formații au câte 3 puncte, ordinea în clasament fiind stabilită de golaveraj: 1 Victoria Cazasu 3 puncte (golaveraj: 7-1), 2 Pandurii Tudor Vladimirescu 3 (4-2), 3 Victoria traian 3 (3-1), 4 Dacia Unirea II 3 (3-2), 5 Sportul Chiscani 3 (1-0).