S-a stabilit campioana la Mehedinți! Matematic, Cernețiul și-a adjudecat primul loc și merge la barajul de promovare

S-a stabilit campioana la Mehedinți!** Matematic, Cernețiul și-a adjudecat primul loc și merge la barajul de promovare

După ce câștigase și precedentele trei partide-directe din acest sezon, cu  3-1, 4-3 și 2-1, CS Pandurii Cerneți a trecut din nou de Recolta Dănceu, scor 3-2. Derby-ul rundei a 23-a a fost decis de hattrick-ul lui Mădălin Mătăsăreanu, din minutele 38, 81 și 90, în timp ce gazdele au punctat prin Robert Țogoe (’69) și Cosmin Tăerel (’71).

Dacă la Dănceu s-a jucat tot meciul, celelalte două partide ale rundei s-au încheiat prematur. La Strehaia, meciul s-a întrerupt în minutul 25, la scorul de 5-0 pentru gazde, care marcaseră prin Ionuț Tiribentea (3), Ionuț Crăciun (12) și Eugen Pistrițu (’17, ’19, ’20), deoarece Viitorul Cujmir s-a prezentat doar cu șapte jucători, după care unul dintre componenții oaspeților s-a accidentat și n-a mai putut continua jocul. Conform regulamentului, arbitrul a pus capăt partidei, deoarece nu se mai întrunea numărul minim de jucători pe care o echipă e obligată să-i aibă pe teren.

Meci întrerupt după lovirea arbitrului

La Șimian, cele două combatante s-au prezentat în efectiv complet, dar, în minutul 78, imediat după ce AS Corcova a deschis scorul, prin Marius Cioabă, jucătorul echipei-gazdă Mitel Ionescu, l-a lovit pe arbitrul-asistent Ionuț Baiaș, care n-a mai putut continua partida. Astfel, s-a fluierat sfârșitul jocului, iar AS Corcova a câștigat meciul cu 3-0, la „masa verde”, și a urcat pe ultima treaptă a podiumului, de unde a detronat chiar echipa severineană.

După această rundă, Cernețiul s-a distanțat la 13 puncte de Dănceu, înaintea ultimelor cinci etape rămase de disputat din actualul sezon. Deoarece ASFC Drobeta, adversară pe care liderul urma s-o întâlnească peste două runde, a fost exclusă săptămâna trecută din campionat, din cauza neprezentărilor succesive, CS Pandurii și-a adjudecat, matematic, titlul de campioană județeană, după ce, sezonul trecut,  se clasase pe locul al 7-lea, din 14 participante.

În sezonul 2014-2015, Liga a IV-a Mehedinți și-a schimbat formatul de desfășurare, jucându-se în sistem două tururi – două retururi, situație în care cele opt echipe înscrise în competiție se întâlnesc de câte patru ori pe parcursul campionatului.