S-a cules Recolta de toamnă, la Mehedinți!

Marius ANGHEL 19 Nov. 2013, 13:35 Ligi județene
S-a cules Recolta de toamnă,** la Mehedinți!

Pe stadionul  „Termo”, echipa antrenată de Cristian Boboescu a învins cu 1-0 Recolta Dănceu și a bifat al zecelea succes consecutiv. Singurul gol al partidei a fost marcat de Claudiu Iordache, în minutul 48. A fost prima victorie la limită din acest sezon pentru Minerul, care câștigase precedentele derby-uri la diferențe mult mai clare: 4-0 cu AS Drobeta 2013, 3-1 cu Phoenix Izvorul Bîrzii, 4-0 cu Dunărea Gruia și 4-1 cu AS Baia de Aramă.

În urma acestui nou succes, echipa cu sediul la Valea Copcii s-a distanțat la 14 puncte de campioana sezonului trecut, Recolta Dănceu, care a coborât pe șase în clasament, fiind depășită de AS Baia de Aramă. Runda viitoare, Minerul poate deveni matematic campioană de toamnă, dacă nu va pierde la Pandurii Cerneți.

În celălalt derby al etapei a X-a din Liga a IV-a Mehedinți, Phoenix Izvorul Bîrzii și AS Drobeta 2013 au remizat, scor 0-0, pe terenul din Schinteești. Gazdele au fost aproape de victorie în minutul 90, când atacantul Andrei Enea a trimis balonul în bară, de la punctul cu var.  Ambele combatante se află acum la zece puncte în urma liderului, dar pot fi întrecute în clasament de Dunărea Gruia.

Deși a încheiat la egalitate partida de la Pristol, scor 1-1, echipa antrenată de Constantin Iovan speră să câștige la masa verde, după ce a contestat identitatea unui jucător advers, situație în care va urca pe locul secund. Gruia își poate consolida locul pe podium, dacă învinge etapa viitoare pe Phoenix Izvorul Bîrzii.

Clasament

1. Minerul        10    10    0    0    34-4    30
2. Drobeta 2013    10    6    2    2    33-12    20
3. Phoenix        9    6    2    1    17-8    20
4. Gruia        10    6    1    3    19-18    19
5. Baia de Aramă    10    5    2    3    17-10    17
6. Dănceu        9    5    1    3    32-18    16
7. Cerneți        10    3    3    4    22-19    12
8. Corcova        10    4    0    6    13-24    12
9. Strehaia        10    3    2    5    15-19    11