Romuli bate Bârgăul în deplasare și urcă pe podium

Autor: Florin ALBOIU Publicat: 04 Oct. 2010, 10:31 Actualizat: 04 Oct. 2010, 10:35 Ligi județene
Romuli bate Bârgăul în deplasare  și urcă pe podium

Cel mai interesant meci al rundei
cu numărul 9 din Liga a IV-a s-a disputat sâmbătă la Viișoara,
acolo unde Heniu Prundu Bârgăului a primit vizita Șoimilor din
Romuli, într-o partidă ce avut drept miză „bronzul” clasamentului.
Încleștarea aprigă a dat câștig de cauză oaspeților, romulenii
reușind să se impună cu 2-0 prin reușitele lui Tibi Alexandru (min.
35) și Ștețco (64), rezultat în urma căruia cele două echipe au
făcut rocada în clasament.

Tot sâmbătă, într-o partidă
desfășurată la Sângeorz-Băi, liderul ProSomeș Feldru a făcut
instrucție cu Voința Cetate, scor 4-0. Feldrihanii au punctat prin
Poenar, Grad, Haliță și Canceu, ajungând la a opta victorie în
campionat.

În fine, la Telciu, Eciro Forest a
învins una din revelațiile campionatului: Victoria Uriu, în urma
unui meci palpitant. Telcenii au condus cu 1-0, 2-1 și 4-2, însă
oaspeții au revenit la 4-4, golul victoriei fiind marcat de
atacantul Dumitru Urs în minutul 91.

Restul etapei s-a derulat
duminică.Voința Livezile a arătat că și-a revenit după semieșecul
de miercuri cu Feldru, zdrobind în deplasare pe Gironic Rebra cu
8-0. La pauză a fost doar 1-0, însă în repriza a doua livezenii
s-au dezlănțuit și au realizat scorul etapei anunțând că nu au
renunțat la titlu.

La polul opus, Progresul Năsăud
continuă să se umple de rușine, campioana din urmă cu doi ani
capotând pe teren propriu, cu 1-3, în fața Stelei din Monariu și a
trecut pe o poziție retrogradabilă. O altă victorie în deplasare a
reușit-o Jelna la Budac, în timp ce Silvicultorul Maieru a reușit
să se impună lejer în fața propriilor suporteri în disputa cu
Lechința.

Iată rezultatele complete,
clasamentul la zi și etapa viitoare.

Năsăud – Monariu
1-3
Feldru – Cetate 4-0
Rebra – Livezile 0-8
Maieru – Lechința 4-1
Telciu – Uriu 5-4
Budac – Jelna 0-2
Prundu Bârgăului 0-2
Șirioara – Rebrișoara – nu s-a disputat

Clasament:
1. Feldru 9 8 1 0 32-4 25
2. Livezile 9 7 1 1 21-4 22
3. Romuli 9 6 1 2 36-14 19
4. Prundu Bârgăului 9 6 0 3 18-7 18
5. Uriu 9 5 1 3 20-16 16
6. Rebra 8 4 2 2 18-16 14
7. Maieru 9 4 1 4 18-21 13
8. Jelna 9 4 1 4 11-17 13
9. Lechința 9 3 1 5 15-26 13
10. Șirioara 8 3 2 3 13-15 11
11. Monariu 9 3 1 5 16-18 10
12. Budac 9 3 1 5 12-18 10
13. Cetate 9 4 0 5 17-21 9
14. Telciu 9 2 1 6 14-21 7
15. Năsăud 9 2 1 6 11-18 7
16. Rebrișoara 7 0 0 7 9-41 0

Etapa viitoare, 10
octombrie:

Uriu – Feldru
Romuli – Cetate
Livezile – Rebrișoara
Șirioara – Budac
Monariu – Prundu Bârgăului
Rebra – Năsăud
Lechința – Telciu
Jelna – Maieru

Articol scris de Radu
SÎRBU

Autor: Florin ALBOIU Publicat: 04 Oct. 2010, 10:31 Actualizat: 04 Oct. 2010, 10:35 Ligi județene
Pe aceeași temă