FC Bistrița a obținut promovarea la Fălticeni. Șomuz, răpusă de golul marcat în deplasare de Sighiartău

Marius ANGHEL 27 Jun. 2016, 11:47 Stiri

După 0-0 în tur, pe terenul celor de la FC Bistrița, fălticenenii de la Șomuz n-au reușit decât o remiză, 1-1, în jocul retur disputat sâmbătă pe stadionul Tineretului, ratând astfel promovarea în eșalonul al treilea fără să cunoască gustul înfrângerii în dubla de baraj.

Trupa pregătită de Radu Anania și-a pus mari speranțe în realizarea obiectivului propus, mai ales că meciul decisiv a avut loc pe teren propriu, în fața publicului fălticenean. Partida de la Tineretului a început practic de la scorul de 0-1, după ce bistrițenii au izbutit să deschidă scorul încă din minutul 4 prin Sighiartău, în urma unei grave erori în defensiva gazdelor. Acest gol le-a tăiat tot elanul fălticenenilor, care în prima repriză au părut în pană de idei și nu au amenințat decât o singură dată poarta adversă, în minutul 43.

Odată cu trecerea timpului și impulsionați de spectatori, sucevenii au lăsat prudența deoparte și au început să riște din ce în ce mai mult. În ultimele 15 minute ale întâlnirii am asistat chiar la o dominare teritorială a gazdelor, însă golul egalizator marcat de Cutaș a venit mult prea târziu, în secvențele de prelungiri, astfel că nu a mai existat timpul necesar pentru a forța victoria pe final.

Șomuz Fălticeni: C. Pascal – R. Breniuc, E. Furtună (L. Plăcintă 75), I. Nechitoaia, V. Ștefăroi, F. Antonesei, G. Neagoe, T. Zaremba (S. Martin 60), C. Gliz (P. Mercaș 65), I. Ionesi, S. Vișinar (L. Cutaș 52). Rezerve neutilizate: I. Pavel, C. Lipan, V. Seliuc.
Antrenori: Radu Anania, Iulian Darabă, C. Apupăzoaei.

FC Bistrița: L. Trif – D. Dradici (A. Deac 80), V. Lup (A. Sucutărdean 70), R. Hașnaș, S. Costin, A. Chibulcutean, T. Rus, R. Țigorean (S. Akari 54), O. Sighiartău, D. Conon, C. Pop (S. Mîndrean 76). Rezerve neutilizate: S. Mureșan, I. Ceușan, C. Bucur.
Antrenor: Eugen Voica.